Befejeződött a „Load Diffuser 2010” hadgyakorlat

Az április 26. és május 7. között megrendezett magyar-amerikai közös repülőharcászati gyakorlatnak a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis adott otthont. A pénteki sajtónapon többek között részt vett dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter, Tömböl László mérnök vezérezredes a HM Honvéd Vezérkar főnöke, Benkő Tibor altábornagy, az MH összhaderőnemi parancsnoka és Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövet asszony. A résztvevők látványos statikus és dinamikus bemutatókkal zárták a kéthetes gyakorlatot.

A „Load Diffuser 2010” elnevezésű magyar–amerikai közös repülő harcászati gyakorlat célja az volt, hogy a repülőbázis pilótái tapasztalatokat szerezzenek és osszanak meg más típusú repülőgépekkel történő közös repülések során, valamint képesek legyenek együttműködésre, a NATO-ban alkalmazott harceljárások végrehajtására.

A gyakorlaton magyar részről 350 fő, valamint 8 db JAS–39 Gripen, 2 db MiG–29 Fulcrum vadászrepülőgép, illetve KUB (SA-6) légvédelmi rakétakomplexum vett részt. Az Egyesült Államok Ohio-i Nemzeti Gárda 178. Vadászrepülő Ezredét 110 fő, 8 db F–16 típusú vadászrepülőgép, illetve 2 db C-17 és 1 db C-5 típusú szállító-repülőgép képviselte. Az amerikai és a magyar vadászrepülőgépek az elmúlt két hétben több mint 220 felszállást teljesítettek és összesen több mint 234 órát töltöttek a levegőben.

A közös repülőkiképzésre érkezett amerikai repülőgépek és azok személyzete tökéletes partnernek bizonyult a gyakorlatnak otthont adó magyar fél számára, hiszen együttműködésüknek köszönhetően lehetőség nyílt a NATO-ban alkalmazott támadó és védelmi légi-szembenállási műveletek önállóan és kötelékben végrehajtott begyakorlására, illetve a légvédelmi irányító egységek gyakoroltatására. Az Amerikai Egyesült Államok is fontosnak tartja, hogy folyamatosan részt vegyen ezen a gyakorlaton, hiszen ez is egy kiváló alkalom a Magyarországgal való együttműködésre, amely egyben erősíti a szövetségi képességeket.

httpv://www.youtube.com/watch?v=cmYtRpZsZdo

A kecskeméti bázis repülő-műszaki állományának a gyakorlat jó lehetőséget biztosított az F-16 típusú repülőgép kereszt-kiszolgálási engedélyének megújítására. Az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred állománya gyakorolhatta a légvédelmi rakéta alegységek és a légtér-szuverenitást biztosító vadászrepülők közötti együttműködést, továbbá a repülőbázist és földi telepítésű légvédelmi eszközöket támadó repülőgépek elleni tevékenységet. A repülésirányító állomány fő feladata a gyakorlat során a nagysebességű repülőgépek rávezetése volt földi célokra, de gyakorolták a légvédelmi irányító egységek a NATO-ban alkalmazott légiharc manővereit, a légtér uralmáért folytatott védelmi/támadó jellegű hadműveleteket, és az egyesített légi hadműveleti feladatokat is.

A gyakorlat zárásaként megrendezett sajtótájékoztatón dr. Szekeres Imre, honvédelmi miniszter beszédében kiemelte, hogy külön öröm számára, hogy az Ohaio-i Nemzeti Gárda 178. Vadászrepülő Ezredének képviselői érkeztek Magyarországra, hiszen az elmúlt időszakban egyre inkább elmélyült az Ohio-i Nemzeti Gárda katonáival az együttműködés, amely 1993-ban kezdődött. A NATO legfontosabb katonai missziójában, Afganisztánban, az ohio-i és a magyar katonák együtt készítik fel az afgán hadsereget. Közös a kiképzés, közös a feladat végrehajtás, közös a tapasztalat. A mostani légi gyakorlatnak is hasonló a célja. A két haderő pilótái, repülési szakemberei tapasztalatokat szereznek a közös repülések során. A pilóták tisztelik egymást, elismerik a másik tudását, tapasztalatát, egyre jobban megismerik azt a technikát, amit más nemzetek katonái használnak. Néha irigykednek is, ha nekik jobb, modernebb, esetleg nagyobb képességű haditechnikája van. A mostani gyakorlaton nincs miért irigykedni, hiszen mindkét résztvevő nemzet kiváló eszközöket vonultat fel.
Szekeres Imre elismerését fejezte ki a gyakorlat résztvevőinek, különösen a Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis szakembereinek, akik biztosították az év egyik legfontosabb gyakorlatának hátterét. Egyben felhívta a figyelmet az augusztus 7-8-án megrendezendő Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatóra Kecskeméten.

httpv://www.youtube.com/watch?v=-NwjZ47cCmg

Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok rendkívüli és meghatalmazott nagykövete tájékoztatójában elmondta, hogy a Magyar Honvédség és az Ohio-i Nemzeti Gárda közötti partnerségi program az egyik legjelentősebb ilyen típusú együttműködés. Az a feladat, amelyet a Magyar Honvédség és a Magyar Légierő a NATO-n belül ellát, nagymértékben hozzájárul a terrorizmus elleni küzdelemhez. S mivel azt nem lehet tudni, hogy a következő merénylet-kísérletre mikor és hol kerül sor, mindig készen kell állni. A magyar légierőben szolgáló férfiak és nők büszkék lehetnek arra, amelyet a terrorizmus elleni harcért tesznek. A Load Diffuser 2010 gyakorlat jó lehetőség volt arra, hogy a két légierő katonái együttműködési képességeiket fejlesszék. Az Egyesült Államok nagyon büszke arra, hogy a közös cél, a biztonság érdekében együtt dolgozhat Magyarországgal a további képességek kiépítésében.

Tömböl László mérnök vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnöke sikeresnek ítélte a közös repülő harcászati gyakorlatot. Beszédében kiemelte, hogy a Magyar Honvédség alkotmányban meghatározott feladata az ország területi sérthetetlenségének, légterei szuverenitásának védelme. Mindemellett a NATO keretein belül Magyarország együttműködik más országok katonai szervezeteivel a béketámogató műveleteiben, illetve ha szükséges, akkor az ötödik cikkely szerinti műveletekben is. Ahhoz, hogy a Magyar Honvédség megfeleljen ezeknek a feladatoknak, olyan képességekkel kell rendelkeznie, amelyeknek nemcsak technikai, de humán oldala is van. A technikai eszközöket gyorsan be lehet szerezni, de ezek magas szintű üzemeltetéséhez hosszú évek tapasztalata szükséges, sokszor szövetségi keretek között is. A képesség kialakításának legfontosabb része tehát a személyi állomány felkészítése, gyakoroltatása. Csak miután e képességeket megszereztük, tudunk eleget tenni a feladataiknak.
Tömböl László mérnök vezérezredes kiemelte, hogy minden kiképzési feladat csúcsa a gyakorlat. A gyakorlat, amelyen komplex formában tudják bizonyítani a katonák, hogy miként sajátították el a szükséges ismereteket.
A HM Honvéd Vezérkar főnöke szerint az elmúlt két hétben egy rendkívül sikeres komplex gyakorlatot hajtottak végre az amerikai és a magyar katonák Kecskeméten, amelyen a Magyar Honvédség légierejének valamennyi alakulata képviseltette magát.

Forrás: Honvédelmi Minisztérium
(Képek hamarosan)

Bár senki nem verte nagy dobra, megérkeztek a gyakorló BVR-rakéták, azaz AIM-120C AMRAAM tréningezésre alkalmas, CATM-120C megjelölésű példányai (az éles példányokról még nincs hír). Képekért erre tessék: Air Power Blog

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Levegőben az első magyar KC-390

Levegőben az első magyar KC-390

Elefántséta holland módra

Elefántséta holland módra

Norvég Falconokkal bővült Románia légiereje

Norvég Falconokkal bővült Románia légiereje

A győzelem ellenére kútba esett a kolumbiai Rafale-üzlet – Frissítve

A győzelem ellenére kútba esett a kolumbiai Rafale-üzlet - Frissítve