Tajvan korvettekkel védekezne a kínai hordozók ellen

Annak ellenére, hogy a 2008-as választásokon egy viszonylag Kína-barát kormány került hatalomra Tajvanon, a két Kína közötti feszültség katonai téren nem csökkent. Ennek következményei és okai itt és itt olvashatók; időnként érdemes felfrissíteni a memóriánkat!

Most ugyanis újabb szakaszába lépett a fegyverkezési verseny. Kína, mint tudjuk, minden erejét bevetve munkálkodik azok, hogy repülőgép-hordozója legyen, lehetőleg minél hamarabb. A cél elérésének érdekében pénzt és emberi erőforrást sem kímélnek, és minden jel arra utal, hogy nagyon jól haladnak. A fenti két dolog azonban olyasvalami, amiből a kontinenstől nagyjából 200 km-re elterülő szigeten nincs olyan sok, mint „odaát”.

Főleg most, a gazdasági válság közepette, valamint az Egyesült Államoktól való nagy összegű beszerzések után azt gondolnánk, hogy nem maradt túl sok költenivaló a kasszában, ám Tajvan hamarosan mégis belekezd egy új projektbe. Konkrétan egy kifejezetten a kínai repülőgép-hordozók ellen tervezett, és speciálisan erre a célra felszerelt hadihajó-osztályra vágynak, melyet saját maguk szeretnének tervezni és gyártani is.

A Tajvani Haditengerészet Kang-Ding-osztályú fregattja ,

Az új generációs korvettek tervezési szándékáról április 12-én számoltak be a tajvani védelmi minisztérium és média részéről. Nem eresztették túlzottan bő lére a mondókát, egyelőre annyit tudni, hogy a „hordozógyilkos” („carrier-killer”) néven emlegetett hajók várhatóan csökkentett észlelhetőségűek lesznek. Technikai adataikról is csak annyit árultak el, hogy vízkiszorításukat 1000 tonna körülire saccolják, így méretüket tekintve közepesek lesznek a korvettek között. Továbbá szeretnék elérni, hogy a hajók képesek legyenek 55 kilométeres óránkénti sebességgel cirkálni.

Ami pedig a fegyverzetet illeti: várhatóan a hazai gyártású Hsiungfeng III vízfelszín-vízfelszín kategóriájú, hajók elleni rakéták képezik majd a fő csapásmérő erőt, melyekkel a majdani kínai hordozó(ka)t szándékoznak nedvesebb közegbe süllyeszteni. Emellett minden bizonnyal alaposan el lesznek látva légvédelmi rendszerekkel, ugyanis az ellenséges hordozó-fedélzeti repülőgépek levegő-vízfelszín rakétái nagy veszélyt jelenhetnek rájuk.

A hajóosztályról készült számítógépes grafikát elvileg már a nyilvánosság számára is elérhetővé tették, viszont egyelőre nem sikerült megtalálnunk azt, viszont amin rábukkanunk, közöljük.

A tajvani katonai szakértők szerint ha Kína a jelenlegi tempóban halad hordozójának építésével, akkor az elkövetkező 10 évben biztosan szolgálatba állítja. Ez pedig a térség erőegyensúlyának alapos felborulásával fog járni, ezért igencsak csipkedniük kell magukat, ha valamilyen szinten ellensúlyozni szeretnék a (nekik) nyugatról érkező, egyre nagyobb mértékű fenyegetést.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Csendes-óceáni hordozók

Csendes-óceáni hordozók

Bemutatta új repülőgép-hordozóját Kína

Helikopter éleslövészet Tajvanon

Sárkányok egymás közt

Sárkányok egymás közt