Pironkodva ugyan, de be kell vallanunk: az elmúlt napok egyik legfontosabb hírét, a román F-16-beszerzést nem írtuk meg külön. Most ezt pótolni szeretnénk, egy kis adalékkal.
Minden bizonnyal más forrásokból már tájékozódott olvasóink nagy része, de a rend kedvéért muszáj átvennünk az előzményeket.
A Román Légierő gerincét jelenleg az ex-szovjet MiG-21 modernizált változatának, a LanceR-nek két változata (vadász és csapásmérő) alkotja. Annak ellenére, hogy eddig biztosított volt a megbízható üzemelés, és még a balti államok légterének védelmébe is beszálltak, az idő már jócskán eljárt a típus felett, megérett a cserére.
Már évek óta esedékes a típusváltás szomszédunknál, azonban olyan nagy dobra nem verték az ügyet, mint más helyeken. A döntés pedig hirtelen volt és váratlan. A héten a román Legfelsőbb Védelmi Tanács ülésén elfogadták azt az indítványt, hogy új, és egyben drágább vadászbombázók helyett ideiglenesen 24 darab használt, de modernizált F-16 típusú gépet vásárolnak, ezeket pedig a jövőben szeretnék ugyanennyi F-35-tel leváltani.
A román védelmi miniszter által a Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség fontos állomásának nevezett ügylet azonban – legalábbis a hírek szerint – meglepte a konkurens vállalatokat. Először a svéd Saab adott hangot felháborodásának és meglepődöttségének.
Richard Smith, a cég romániai részlegének marketing-igazgatója elmondta: nem értik, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanács hogyan fogadhatott el egy ilyen tervezetet, mely anyagilag lehet, hogy rövid távon kedvezőbb, de később kevesebb hasznuk származik majd belőle.
Smith szerint a Saab ajánlata gazdaságilag felülmúlta az amerikaiakét, mert gyakorlatilag 100%-os ellentételezéssel járt volna. Amint elmondta, a gazdasági válság közepette meggondolatlan és felháborító, hogy visszautasítottak egy olyan lehetőséget, ami munkahelyek tízezreit mentette volna meg és újakat is teremtett volna.
A Saab mellett az Eurofighter sem ment el szó nélkül a hír mellett. Szóvivőjük szerint ők az F-16-nál sokkal potensebb gépet ajánlottak, mely hosszú távon megoldotta volna a Román Légierő problémáit. Ehelyett most viszonylag rövid időn belül két típusváltás is lesz náluk, ami nem csak pénzügyileg, de logisztikailag is bonyolult és költséges lesz, és mint tudjuk: válság van.
Emellett ők is hozzájárultak volna a román ipar fejlesztéséhez, többek között egy új üzem létesítésével, ahol a Typhoon-okhoz gyártottak volna részegységeket. Ezen lehetőség elpuskázásával Románia elvesztette az esélyt, hogy integrálódjon az európai harcirepülőgép-iparba. Továbbá sajnálatukat fejezték ki azért, mert Románia nem indított nyílt tendert, melyen komolyan értékelte volna a beérkező ajánlatokat, így nem is hozhattak megfelelő döntést.