A nem teljesen problémamentes F-35 programmal kapcsolatban a Egyesült Államok Légierejének vezérkari főnöke, Norton Schwartz vezérezredes január 20-án elismerte, hogy a Pentagon a tesztprogram és a gyártási ütem lassítása mellett döntött.
Schwartz nyilatkozatában elmondta, hogy az eddigi tesztprogramot túl agresszívnek minősítették és folyamatban vannak bizonyos változások. No persze nem arra kell gondolni, hogy rátesznek egy féltéglát a fékpedálra, de mindenképpen ki fog tolódni a program: igyekeznek a teszteszközök számát gyarapítani, de a változások részeként a gépek gyártásának üteme is csökkentésre kerül. „… némiképp kevésbé lesz ambiciózus” – szerepelt a riportereknek elmondottakban. A vezérezredes elmondása szerint az F-35 2013-tól lesz kész a bevezetésre.
Nyilatkozatában kitért arra, hogy ezen módosításokra arra tekintettel van szükség, hogy mikor az Egyesült Államokban és szövetségeseinél az évtized vége felé nagy mennyiségben megkezdődik az F-35-re váltás, akkorra minél problémamentesebb gépeket tudjanak kigurítani a gyártósorokról, így ez egy nagyobb közösség érdekét szolgálja. Valamint hogy természetesen ideálisabb lett volna a módosítás elkerülése, nincs tudomása az F-35-höz fogható fejlettségű programról, mely esetében nem kellett volna utólagos változtatásokat eszközölni a programon.
Nem mellesleg ezen nyilatkozatra azon kiszivárgott jelentés után került sor, melyet az US Navy készített, taglalva, hogy elemzéseik szerint az F-35 lényegesen drágábban lesz üzemeltethető a Haditengerészet, illetve a Tengerészgyalogság jelenlegi gépeinél. Erre hivatkozva Schwartz azt nyilatkozta, hogy még nem volt lehetősége ellenőrizni a Navy adatit, csak úgy ránézésre meg nem fogadja el a jelentés következtetését.
Ugyanakkor azt természetesen elismerte, hogy az üzemeltetési költségek egy nagyon komoly kérdés, melyre megoldást kell találni, ha esetleg gondok adódnak vele: „Ha gondok adónak az üzemeltetési költségekkel, majd megtaláljuk a megoldást a költségek csökkentésére.”