Véget ért a Dubai Airshow 2009. Szép volt, jó volt, érdekes volt a kilátogató közönség és a mi számunkra is.
Az elmúlt napokban oldalunk hasábjain is olvashatóak voltak azok a szenzációsabbnál szenzációsabb hírek, melyek a rendezvényről érkeztek. Emlékeztetőként: Az Egyesült Arab Emirátusok vett 25 PC-21-est és két Saab 340 AEW&C gépet. Információk csordogáltak Rafale-beszerzésükről, valamint elkezdtek érdeklődni egy 5. generációs típus iránt. Ezekről és további más hírekről részletesen itt és itt lehet olvasni.
Egy nemrég megjelent hír szerint a repülőnapon bevallottan 14 milliárd Dollár cserélt gazdát. A rendezők többek között ennek is köszönhetően annyira sikeresnek találták a rendezvényt, hogy egyből be is jelentették: 2011. október 30.-a és november 3.-a között megrendezik a 12. Dubai Airshow-t.
Miközben Dubaiban nagyban zajlott a show, az Abu-Dhabi közelében lévő Al Dhafra légi támaszponton (amit egyébként az USAF és az Emirátusok légiereje közösen használ) igen érdekes eseményre került sor. Itt ugyanis egy közös légiharc-gyakorlat folyt az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia és az Egyesült Arab Emirátusok részvételével, melyet kis túlzással történelminek is titulálhatnánk. Hogy miért?
Nos azért, mert a két európai nemzet részéről az Eurofighter Typhoon és a Rafale volt jelen, Sam Bácsi pedig legféltettebb csodafegyverét, az F-22A Raptort delegálta a résztvevők sorába! Ilyetén történhetett meg az az esemény, hogy korunk három legjobb nyugati vadászrepülőgépe összemérhette erejét egymással. Hozzájuk csatlakoztak az Emirátusok F-16 E/F Block 60 Desert Falcon és Mirage 2000-9 gépei is, így elmondhatjuk, hogy a jelenkori katonai repülőgépgyártás krémje szelte az eget egy helyen.
A három „nagyágyúból” hat-hat vett részt a gyakorlaton, melynek eredményéről sajnos nincsenek információink – közel-keleti tudósítónk épp szabin volt :) – , de amint lesznek, ígérjük, megosztjuk azokat a kedves Olvasókkal is!
A Raptorok pilótái számára volt talán a legnagyobb újdonság a mostani tréning, mivel eddig nem nagyon volt alkalmuk nem amerikai gyártmányú gépek ellen-mellett repülni. Most pedig egyből a két legfőbb konkurens volt az ellenfél – szó mi szó, alaposan belecsaptak a lecsóba.
Végezetül pedig következzék néhány kép a 2009-es Dubai Airshow felvételei közül!
Kíváncsi vagyok, hogy vajon a franciák milyen adatokat „porszívóztak” be a Raptorrol..
Valszeg az amcsik sem mutat(hat)ták meg a gépeik képességét. Azonkívül, hogy „szarrá alázták” volna a briteket, meg a franciákat, sokat el is árultak volna magukról…
Hát ezt a gyakorlatot nagyon szívesen megnéztem volna.
A nyugati világ legjobb harci gépei közül volt ott a legtöbb, leszámítva a Super Hornetet és az F-15E-t.
Nagyon remélem hogy lesznek majd még információk, mert nagyon érdekel hogy mik voltak a harcfeladatok, a légi harcok eredményei, stb.
Hát manőverező légiharcban majdnem egyenlők az esélyek de BVR-ben nyilván jobb az ami gép,köszönhetően a stealth kialakításnak.
Azért kellett volna pár szuhoj is oda az lett volna az igazi!
A katonai repülőgépgyártók nyaliznak rendesen az Emirátusoknak. Olyanok mint a nők a gazdag csávókkal szemben. :D
Hát sajnos szuhojok súlytalanok lettek volna oda.
F-2000 és a francia vas küzdelme volt talán ott max érdekes. F-22 más dimenzió.
Ha egyszer végre hadrendbe áll a SzU-35 az lesz egálba nagyjából az F-2000-el
F-2000 és a francia vas küzdelme volt talán ott max érdekes.
Wiki alapján – tudom, wikire sosem lehet hagyatkozni:) – egy forrással megjelölt részen olvastam, hogy volt egyszer hadgyakorlat francia Mirage-ok és német Wunderwaffe-k közt, és BVR mellett a közeliben is jobban érvényesültek a Typhoon előnyei, köszönhetően a jobb t/w-nek. Meg, ne feledjük (ha igazi harc lett volna) a francia fegyverek (Magic, Mica) megbízhatósága is kérdéses, nem csak a ruszkiké.. :S
Előzőhöz annyit ugyan – igaz ez nem oszt szoros semmin – de szvsz a Rafale a világ egyik legszebb gépe. Formatervezést tudnak a franciák :)
Magyar honvédség első kézből tudna erről beszélni mikor meg vették a semmit nem érő francia légvédelmi rakétát.
Egy túlméretezett túl drága vadkacsa pusztító max. Mikor 2 egymást követő rakéta indítása nulla találat. Célpont pedig a rádió távvezérelt csali benzin motorral. Ja és infra csapdák nélkül ,ami egy potensebb légi masinán alap.
Jó nekünk a grippen legalább annak amcsi fegyverzete van ,és még el is találja a célt.
Rafale.
Tetszetős koporsó ha esélytelen adott esetben egy 3. szériás F-2000 szemben. Ha a fegyverei cserben hadják akkor Brazíliában is mért ezt választották.
Grip és Rafale is adott esetben kikap egy SZU-35 vagy -30-astól közel harcban.
De ha a francia rakéták is annyira megbízhatók mint ruszki testvérei akkor ott nagy a szar. Ivánnak is bedőglik a rakétája akkor ott a fedélzeti gépágyú azzal szedi le brazilok szeme fényét.
Akkor tényleg a Grip a jobb ha nem is amerikai rakétát kap de tudtommal angoloknak is van közel és középható távolságú légiharc rakétájuk. Meg a svédek is foglalatoskodnak ilyennel. Vélhetően azok üzem biztosak.
Így Grip nem manőverezik túl jól ,istenem rakétákkal játsszák a játékot.
Angol és svéd fegyverekre meg nem hallottam hogy szarok lennének.
1 az 1 ellen elég teoretikus azon rágódni melyik a jobb!
Ilyen talán vietnám óta nem volt.
A szuhoj nagyobb ezért messzebbről észre lehet venni,és ezért van hátrányban.Azért a Mirage-ok sok győzelmet arattak rakétával bár az nem ma volt.
Kíváncsi vagyok, hogy vajon a franciák milyen adatokat “porszívóztak” be a Raptorrol..
Szerintem szinte semmit. Demo-t repültek nem? Akkor meg miért üzemelne a radar vagy bármi más? A magasságmérő radart lehet mérni és kb. ennyi.
Molni, itt van neked az eredeti angol hír:
http://www.flightglobal.com/articles/2009/11/19/335223/dubai-09-uae-hosts-first-mock-dogfights-for-f-22-typhoon-rafale.html
@HTKA: A fotók honnan vannak, ki készítette?
Azért nem szabad leírni a Rafale-t, nagyon is potens fegyver szvsz.
Molnibalage:
„Szerintem szinte semmit. Demo-t repültek nem? Akkor meg miért üzemelne a radar vagy bármi más? A magasságmérő radart lehet mérni és kb. ennyi.”
Idézet a HTKA cikkből:
„A három „nagyágyúból” hat-hat vett részt a gyakorlaton, melynek eredményéről sajnos nincsenek információink – közel-keleti tudósítónk épp szabin volt :) – , de amint lesznek, ígérjük, megosztjuk azokat a kedves Olvasókkal is!”
Idézet Terminator kolléga által belinkelt cikkből:
„The United Arab Emirates not only attracted the Lockheed Martin F-22 to the Dubai air show, but also staged perhaps the first mock dogfights between F-22s, Dassault Rafales and Eurofighter Typhoons.”
Bár mint láthatjátok, ott van a perhaps szócska, de megvan a nagy esélye, hogy elküldték őket is a Rafale meg Typhoon ellen. Mindenesetre a franciák nagyon is szeretnek kémkedni. Pl. az Öböl háború során nem csináltak semmit, de túl közel kerültek az éppen a tűzvezető rendszert használó 15-ösökhöz, hogy minél több infót szerezzenek. Legutúbb meg a Red Flag alatt tanúsítottak hasonló hozzáállást.
Terminator: a fotók részben a http://www.flightglobal.com galériájából, részben pedig a repülőnap hivatalos oldaláról származnak. Mindegyik képhez tartozott link is, csak valami hiba folytán eltűntek.
Szerintem egy Raptort is le lehet lőni. A harcászati helyzet függvénye az egész!Azért kemény dió mert nem pusztán egy repülőgép hanem egy rendszer része.,(légtérellenőrzők stb)
Az Ami pilóták többet is repülnek mint itteni társaik.
A francia gépnél komoly gond hogy szinte semmivel sem kompatibilis.
A gripenre typhoonra fel lehet rakni szinte bármilyen ami és eu-s cuccot, s ez nagy előny,(aim-120,aim-9xy,iris-t, meteor stb)
Kíváncsi vagyok végül eladnak-e a rafale-ból eggyáltalán?
Ugye megrendelve semmi sincs.
Pont ez az!
Rafale jó mutat de manőverező képesség terén elveri az orosz gépek továbbá F-2000-es meg az amerikai gépek.
Fegyverzete csak francia ha tényleg annyira megbízható. A francia rakéták hogy orosz rakétákkal vannak egyszinten.
Akkor egyértelmű!
Venezúella meg Brazilia légi ereje érdekes macska egér játékot fog vívni.
Egyik oldalon biztos a SzU-30 valamelyik verziója meg SZu-35 ős
amit nagyon 4++ szánnak.
Mi 29 azért szeretjük mert remek mű repülök. Na ez igaz ezekre a nagy vasakra is.
Magyarul a brazilok el is felejthetik a manöverező légi harcot, maradnak a rakéták.
Akkor egyértelmű hogy a Grippen a túti ,sok fajta nyugati nemzetek által gyártott fegyvere könnyen installál hatórá.
Amelyek üzem biztosak és eléggé nagy biztosággal találnak.
Másik a Grippen olcsóbb is és könnyebb fenntartani mint francia vetélj társát.
Ha manőverezni akarnak a Brazilok akkor F-2000 a nyerő és nem amcsi függő
Az igaz hogy a Rafale-ra nem lehet pakolni sem Aim-120-at sem Aim-9X-et, de Iris-T-t és Meteort már lehet az F3-mas szériára, persze ezek a fegyverek még csak később lesznek integrálva, amikor már AESA radar is lesz rajtuk, és amikor a Meteor végre már sorozat gyártható állapotban lesz (ez a dátum ha jól tudom leghamarabb 2015-ben lehet).
Szerintem egy Raptort is le lehet lőni.
Nincs lelőhetetlen gép, sem elsüllyeszthetetlen hajó és kilőhetetlen hk sem.
@hegyaljaihu
Próáblom értelmezni, hogy mit írsz, de esküszöm, hogy nem megy.
A francia MICA család azért érdekes, mert asszem két fokozatú hajtóműve van. A cél közelébe érve kis időre megint van tolóerő és ez a végfázisban is TVC kormányzás lehetőségét adja. Ez a képesség bizony ezen a területen minden más rakéta fölé emeli, mert azok esetén csak aerodinamikai kormányzás van a végfázis során.
A braziloknak inkább a nagy hatótáv kellene hogy domináljon a nagy földrajzi kiterjedésük miatt.
A környéken nincs igazán komoly ellenfele eggyik versenyzőnek sem!
Viszont a tech transzfer fontos nekik, s olybá tűnik mintha ez lenne az igazi céljuk.
A rafale a legdrágább és legrosszabb választás viszont nagyon innovatív dolgokat tartalmaz s ez kell nekik .
A Gripen jó olcsó modern álltalános vadász de ha igazi elfogó kell az inkább typhoon vagy super hornet.
Az amcsi gép a legjobb de gondolnak eggyet és nem szállítanak alkatrészt.
Elég nagy a dilemmájuk nem mondom….
molnibalage
Magyarúl:
Rafale: Közelharcba manőverezés terén alatta van mind a nyugati mind az orosz top gépeknek.
Ha szar a manőverezés ,akkor a légi harc rakéta számítanak.
Ebben az esetben Rafale problémás mert csak francia rakéta megy rá.
Ha a francia rakéták annyira üzembiztosak mint az orosz társaik ott baj van.
Pont ilyen szempontból a Grippen nyerne.
Manőverező képessége közelharcba szintén minősíthetetlen.
De fegyverzete terén rugalmasabb több fél le rakéta is fel megy rá.
Amelyek üzem biztosak és jó találati arányuk van.
F-2000 mind a két gépet veri. Ideális megoldás katonai szempontból és USA független.
EU-s fegyverzet csomaggal!
Ott van Dél-Amerika kis kamikazéja Venezuela ott SzU-30 és SzU-35 lesznek.
Brazil légierőnek velük kell számolni.
Jó Technológia transzfer szép ,de ha a franci rakéta esetlegesen nem kóser akkor szép koporsó abban a pillanatban.
SzU-35-kel farkasszemet nézni akkor egy feltételezések nélküli rendszer kell.
AZ pedig F-2000
Vagy amcsi gépek.
Azért a manőverezőképesség is egy érdekes kérdés. Mert melyik milyen magasságon és sebességen milyen állásszögeket tőr és mondjuk mi az orsózási szögsebessége, az egy dolog. az F-22A nagy sebességekre lett optimalizálva(1M+), az orosz gépek meg szubszonikus tartományra. A kérdés összecsapás esetén, melyik fél tudja ráerőltetni a másikra a számára optimálisabb magasságot/sebességet, stb…
Amúgy meg ez tökmindegy, lassan ez a dolog kihal, hiszen a legtöbb rakéta 180 fok látószöggel rendelkezik, lassan meg hátra is lehet indítani őket(Izrael és sok más ország ezért nem erőlteti a TVC-t), így habár lesz szerepe a jövőben is, de nem akkora, hogy erre érdemes egy sárkányt optimalizálni.
Sokkal inkább az alacsony észlelhetőségre és a nagy sebességre – de persze azért valamennyire e terület is fontos.
Persze ez magánvélemény.
hegyaljaihun:
Bocs, de állításaid megalapozatlanok. Kérlek, nézz utána a témának jobban. Annak ellenére, hogy rászóltam molnibalage-re stílusa miatt, ajánlom, hogy legalább az Ő kommentjeiben nézd át a technikai állításokat.
Oké laikus vagyok az tény.
Astalavista. Tudom mit olvastam nem a rakéta techológia paraméterei a probléma.
Csak az számomra kérdés a francia gyártmányú rakéták mennyire üzembiztosak.
Lásd magyar hadsereg lévédelmirakéta beszerzését.
Ha a Francia rakétáknak jó az üzembiztonsága akkor korrekt döntést hoztak a brazilok.
Ha viszont a rakéták üzembiztosával kérdések merülnek fel akkor a grippen lett volna észerű választás.
Ma a rakétáké a fő szerep az égen mert a gépek horizonton túlról csatáznak.
Kedves hegyaljaihun!
Rafale-t nem szabad annyira leírni. Ne feledd, hogy a Meteor is integrálva lesz a fedélzetén. Valamint biztos, hogy a brazilok erőltetnék a saját fegyverek integrálását is.
Tény és való, hogy nem üzembiztosak a francia fegyverek. Amúgy meg a Mistral-t Medgyessy elvtársnak köszönhetjük, meg francia szabadkőműves barátainak…
A Rafale-nak meg nagyon is jó manőverezési lehetőségei vannak! A Wunderwaffe-t meg tolóerőben és emelkedőképességben pedig egyedül a Raptor veri. Viszont, ne feledjük a szofisztikált elektronikai rendszereit, alacsony RCS értékét sem a francia kakasnak. (Direkt nem írtam gallt, hisz a franciáknak semmi köze a kelta eredetű gallokhoz)
De, minden fegyver mit sem ér az ember nélkül…
Jah, és még nem döntöttek a brazilok. Még megy a játszma, de a politika nagyon is a Rafale-t erőlteti. Szvsz, itt nem a stratégiai gondolkodás a legfőbb dolog, hanem hasonló dolgokat vélek felfedezni, mint a mi Mistral ügyünk…
Rafale: Közelharcba manőverezés terén alatta van mind a nyugati mind az orosz top gépeknek.
Ezt nem tudom, hogy miből szűrted le. Mi támasztja alá ezt? Láttál már Rafele demó-t? Pont olyan, mint egy EF-2000.
Ha szar a manőverezés ,akkor a légi harc rakéta számítanak.
Ebben az esetben Rafale problémás mert csak francia rakéta megy rá.
Ha a francia rakéták annyira üzembiztosak mint az orosz társaik ott baj van.
Francia léghiarc rakétát élesben utoljára nem tudom, hogy mikor használthattak, de az sem a most szolgálatban álló generáció volt. Ezt tudjuk, hogy az R-77 mennyire üzembizos még tárolás közben is. Itt volt a hír, hogy 50% át sem ment a földi teszteken. A francia rakétákról van valami infód?
Pont ilyen szempontból a Grippen nyerne.
A Gripen még mindig egy p-vel írandó.
De fegyverzete terén rugalmasabb több fél le rakéta is fel megy rá.
Amelyek üzem biztosak és jó találati arányuk van.
Ez kicsirt elméleti, mert azt mondták, hogy kérédre elvégik az integrációt. Perpillanat tudtomma nincs olyan Griff, ami vihetne AIM-9X-et vagy ASRAAM-ot. Az IRIS-T-ben sem vagyok biztos.
F-2000 mind a két gépet veri.
Mivel támasztod ezt alá?
Az is kicsit uncsi, hogy egy kb. 10 évvel ezelőtti éleslövészet eredményéből általánosítanak sokat és egy 3 db-os (!) mintából. Ez vicc kéremszépen. Tényleg balama volt az, de a Honvédesébe levő fegyelemet inkább nem firtatnám. Lásd, hogy egy kibaszott ponyvát nem képesek a MiG-re rárakni… Szóval lehet, hogy a nem megfelelő tárolás miatt volt az a hiba.
Mistrallal asszem azóta volt éleslövész máshol is. Azonkon több, mint megfelelően szerepelt.
molnibalage:
Nem csak a balul elsült lövészet miatt írtam – ha netán rám is céloztál. Érdekesség, hogy a bizonyos sajtónap előtt is volt lövészet, de az is jól sült el. Francia fegyvereknek elég szar az élettartama. Mistral áll a legjobban az elvileg 200 reüplt órás élettartamával. Magic II-nek max 50 ha jól tudom. De, mégis jobban megbíznék bennük, mint egy orosz fegyverben. Iraki átalakított 21-es lőtt le F-14-est ennek a segítségével. Az más kérdés, hogy fordítva a Tomcat-ek meg megalapozottan félelemben tartották az iraki légierőt :)
Bocs, Mica-t akartam írni Mistral helyett a 200 órás élettartamnál. Bocs megint a hibáért.
Molin, IRIS-T már van Gripenez. A svédek épp most szerezték be maguknak:
http://www.jetfly.hu/rovatok/jetfly/hirek/iris-t_raketakat_kapnak_a_sved_gripenek/
Hogy nekünk lesz-e belátható időn belül hasonló képességünk hozzá, az majd kiderül.
OFF:
astalavista: „(Direkt nem írtam gallt, hisz a franciáknak semmi köze a kelta eredetű gallokhoz)”
Miért is? Mikor vándoroltak be a franciák Galliába?:P
Amúgy a Rafale tényleg a legszebb gép mostanság. Remélem összejön rá valami zsírosabb üzlet. Az új hajtóműfejlesztéssel alaposan megizmosodhatna:
http://www.aviationweek.com/aw/generic/story_airshow.jsp?channel=busav&id=news/DBSN111609.xml&show=dubai2009
7.5 tonna helyett 9-et lenne képes tolni, állítólag.
OFF
Az, hogy egy egykori gall területen élnek még nem jelent azonosságot a gallokkal. Ilyen szinten a szlovákok meg a románok magyarok.. :S
ON
Igen, IRIS-T integrálva van a Gripen-en.
Vissza Dubai-hoz:
Ritka egy korrupt az uralkodó arab monarchiák mindegyike, de szerintem a „Te Musztafa, ez micsoda?” „Nemtom’, de vegyünk egyet!” komment mindent leír :D
astalavista: látom érted a célzást ;)
@Aim-120 (szerző): Thx az infót a fotókról, már kezdtem irigykedni hogy valaki kinn volt közületek Dubaiban :)
“Te Musztafa, ez micsoda?” “Nemtom’, de vegyünk egyet!” helyett a mostani vásárlásaikat nézva inkább: “Te Musztafa, ez micsoda?” “Nemtom’, de ebből is vegyünk néhány tucatot!” :)
OFF
Először is egy terminológiai pontatlanságot tegyünk helyre:
„kelta eredetű gallok”
Akkor a Viper meg légiharcban veri a a Falcont:)
És hogy ne húzzam nagyon a szerkesztő-cenzorok agyát, nagyon tömör leszek:
Galliába a Bronzkor óta jelentősebb bevándorlás nem történt. Persze jöttek rómaiak, burgundok, frankok, vandálok, Bretonok, stb, de az ottani lakossághoz (mely igencsak sűrű volt, a római propagandával ellentétben) képest jelentéktelen számban, és csak egyes területekre, ott is csak részben, és nem túlnyomó többségben. Szóval senki nem irtotta ki a gallokat, és nem jöttek franciák a helyükbe. A „francia” egy mesterséges szó, mely az uralkodóréteg germán törzsének nevéből (frank) származik, de igazán ama bizonyos nagy francia forradalom után „teremtették meg” a francia nemzet fogalmát, oly módon, ami miatt most minimum hágában lenne az ebben közreműködő úriemberek helye.
Szóval egy a lényeg (azaz három):
1. Genetikailag nem érkezett jelentősebb népcsoport a területre, és akik érkeztek, nem voltak számbeli fölényben. Tehát van szignifikáns genetikai folytonosság
2. Kulturálisan a mai franciák az őseiknek vallják a galloknak nevezett elődeiket. Tehát a kulturális folytonosság, és az azonosságtudat meg van (mellesleg egy nép leginkább az azonosságtudatával határozható meg)
3. Nyelvileg: 2 ezer év alatt minden nép nyelve sokat változik, de eredetileg a ma galloknak nevezett egykori népcsoport nyelve közeli rokonságban volt a későbbi római hódítók nyelvével, ezért is volt olyan sikeres a romanizálás, ellentétben más rómaiak által meghódított területekkel. Amúgy meg a nyelv kérdése nem elsődleges egy népcsoport önmeghatározásánál, gondoljunk csak az írekre, akik angolul beszélnek.
ON
És hogy bent maradjon a posztom, jöjjön egy kis haditechnikai rész is:D
Személy szerint megalázónak érzem, hogy Európa így elmarad haditechnikai beszerzések terén. Lassan Szaúd-arábia lesz a legnagyobb Typhoon üzemeltető, ha így haladunk, az UAE meg erősebb, és fejlettebb légierővel fog rendelkezni, mint a NATO európai országai összesen.
Terminator : mindenhonnan kiküldött tudósítónk a helyszínen tartózkodott, csak a hajtóműzajtól megvadult a tevéje, (minő balszerencse éppen az első fotó készítése közben) és még most is azon nyargalászik valahol a sivatagban.
Mondjuk nem kár érte csak hát a képek…
Samoth: az ilyen ismeret-erjesztő írások nem „húzzák” a „szerkesztő-cenzorok agyát” a hozzászólás nem kerül törlésre nem kell félned.
Kedves Samoth!
Kösz részletesebb válaszod, pár pontban egyetértek, párban nem. De, ez már tényleg nem ennek az oldalnak a témája, szóval elállók ennek firtatásától :)
Amúgy papíron tényleg erősebb légierővel fog rendelkezni, de a kérdés, hogy minek?! :D Komolyan, ezek mindent csili vilit megvesznek, és azt hiszik, hogy okosak gazdagságuk mellett, közben pedig csak kiröhögik őket a kufárok butaságuk miatt :D
Valamiről lemaradtam? A Rafale-ra képesek AMRAAM-ot is integrálni. Persze a mostani változatokon még nincs fenn, de know-howt már megvették..
Amúgy infrában és thermo-ban a franciák technológiája elismerten piacvezetők közé tartozik. Folyamatosan fejlesztik. Nem véletlenül kezd egyre népszerűbbé válni a Eurocopter Tiger sem, (hamarosan?) 3d-ben fognak infrával modellezni
Francia fegyvereknek elég szar az élettartama.
Lehet, nem tudom.
Mistral áll a legjobban az elvileg 200 reüplt órás élettartamával.
Repült óra? Milyen gépre lehet tenni?
Magic II-nek max 50 ha jól tudom.
Naná, hisz a Magic II egy elég régi cucc.
De, mégis jobban megbíznék bennük, mint egy orosz fegyverben. Iraki átalakított 21-es lőtt le F-14-est ennek a segítségével. Az más kérdés, hogy fordítva a Tomcat-ek meg megalapozottan félelemben tartották az iraki légierőt :)
Sajnos az iraki-iráni háborúban már a csillagokat is lehuzdta mindkét oldal az égről. Biztosan értek el légigyőzelmet francia légiharc rakétával. Szeritem, hogy F-14 ellen, az majdnem lényegtelen sőt, talán nem is olyan hízlegő rá nézve. Egy F-5 fürgébb nála, infravörös keresztmetsze kissebb. Komoly előnye az F-14-nak, hogy flare van és az, hogy két szempár van a gépen. Viszont, ha már tényleg közel van az ellen, akkor bizony baj van…
https://htka.hu/wp-content/uploads/2009/10/Rafale_042.jpg
Imádom ezt a képet a gépről. Tényleg nagyon szép.
molnibalage:
„Mistral áll a legjobban az elvileg 200 reüplt órás élettartamával.
Repült óra? Milyen gépre lehet tenni?”
Ahogy láthattad volna, következő kommentemben javítottam hibám, mivel MICA-t akartam írni… :P
Melőtt vki leírná a Rafale manőverezőképességét elmondom, hogy simán veri a Super Hornetet Az F-2000 pedig egy szinten van. Az F-18-at nem hiába hívják az amcsik super slow hornetnek is.
Az EF-2000-et vagy normális nevén Typhoon-t miért írjátok F-2000-nek olyan sokszor? Csak az olaszok híják úgy.
Mistral – Milyen gépre lehet tenni?
A repülhető órákkal én sem vagyok tisztában . De Helikopterekre fel tudják pakolni, mint pld. Superhind
– nem tudom erre gondoltál-e
Áh.. emberek.. nem olvassátok el az összes kommentet? Írtam, hogy rosszul Mistral-t írtam MICA helyett.. megalol
Amúgy igen, helikoptereken üzemel a Mistral, lásd Gazelle és Tigre.
De,csak sorrenben. Magyarán elolvastam a hibásat. Válaszoltam rá. Aztán jött a javítás.
Ezt nézzétek meg:
http://www.liveleak.com/view?i=629_1261162786
Igen, valszeg szarrá picsázták a többi résztvevőt. A legmurisabb, hogy a pakik kínai 21-es klónokat, F-7PG-ket küldtek el.