Moszkva nem engedi területére az amerikai rakétavédelmi rendszert

Az orosz külügyminisztérium csütörtökön szóvivőn keresztül kommunikálta, hogy Moszkvának nem áll szándékában az amerikai rakétavédelmi rendszer európai terveinek előmozdítása, ahogy saját területére sem engedi az alapvetően ellenük irányulónak tekintett rendszer komponenseit.

A Moszkva véleményét kommunikáló szóvivő elmondta, hogy Oroszország nem kíván partner lenni Washington azon javaslatában, miszerint az Egyesült Államok hajlandó lenne akár orosz földre is telepíteni az Európába tervezett védelmi rendszer egyes komponenseit – radart, adatközpont. (Emlékezzünk csak, a Bush adminisztráció igen hűvösen fogadta a Moszkva által anno felajánlott ex-szovjet radarbázist…)

A szóvívő kifejtette, hogy Oroszország nem lehet partner egy alapvetően a saját elrettentő ereje ellen irányulónak tekintett rendszer orosz földre telepítésében és hogy Moszkva nem ilyen amerikai lépésben bízott. Mint elmondta Oroszország mindkét fél számára kölcsönösen elfogadható, közös problémakezelésen alapuló megoldásban bizakodott. Ugyanakkor jelenleg a két fél álláspontja úgy tűnik nem esik egybe.

Hangsúlyozta, hogy a két fél kapcsolatának az egyenlőségen kell alapulnia, mely többek között magába foglalja az amerikai rakétavédelmi rendszer Európába telepítendő részének törlését is. A terv elvetését, mellyel kapcsolatban Washingtonnak egyelőre teljesen más tervei vannak. A Szenátus előtti meghallgatásán Robert Gates a napokban teljesen más fejleményeket vizionált.

Robert Gates egy Szenátusi meghallgatáson idén májusban

Robert Gates egy Szenátusi meghallgatáson idén májusban ,

Történetesen úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a júliusban esedékes orosz-amerikai csúcs során Obama elnök fokozott orosz érdeklődéssel találkozik majd az Európát megvédeni hivatott rakétavédelmi rendszerben történő együttműködéssel kapcsolatban. Hogy mire alapozta ezen vágyálmát?

Nos, állítása szerint a Putyin elnökkel történ első találkozója óta az oroszok felülbírálták saját álláspontjukat az iráni rakétaveszéllyel kapcsolatban és korábbi, hibás elemzésüket be is ismerték Washington felé.

„Putyin elnökkel történt első találkozóm és a kérdés megvitatása során alapvetően ignorálta az elképzelést, miszerint Irán rakétáival képes lesz elérni Nyugat-Európát és Oroszország jelentős részét 2020 előtt.” – mesélte Gates. „Mutatott nekem egy térképet, melyet a titkosszolgálatuk állított össze. Azt mondtam neki, hogy új titkosszolgálatra van szükségük.”

Moszkva heves ellenállása a Közép-Európába telepítendő radar és elfogórakétákkal szemben nem új keletű, egy időben mindenkinek már-már a könyökén jönnek ki az ezzel kapcsolatos fenyegetőzések. Az iráni rakétaveszélyt nevetséges kamu álcának titulálták, a rendszert az orosz stratégiai elrettentő arzenál ellen irányuló lépésnek minősítették. A Bush adminisztráció alatt az egyeztetések totálisan zátonyra futottak, pedig Moszkva még egy ex-szovjet radarbázist is javasolt, mely közelebb található az Iránhoz, mint csehek. Washington akkor hűvösen fogadta ezt az elképzelést.

Sokkal inkább a csehelhez telepített radar + a lengyelekhez telepített elfogórakéták felállást favorizálták

Sokkal inkább a csehelhez telepített radar + a lengyelekhez telepített elfogórakéták felállást favorizálták ,

A rakétavédelmi rendszer egyik heves szószólója a Bush adminisztráció alatt is védelmi miniszter szerepben tevékenykedő Gates az utóbbi időben visszafogta magát a kérdésben, hiszen a rendszer megvalósítása egyelőre kérdéses, az Obama adminisztráció vizsgálja annak technikai és anyagi vonatkozásait. A döntés még nem ismert, ugyanakkor Gates elképzelhetőnek tartja a program folytatását, lévén Irán tevékenysége egyre jobban aggasztja Washingtont.

Gates szerint ráadásul az utóbbi időben az oroszok megváltoztatták álláspontjukat az iráni veszéllyel kapcsolatban.

„Az oroszok elismerték, hogy nekünk volt igazunk az iráni veszély közelségének megbecslésében és ők tévedtek. És így a reményeim szerint az elnöki csúcstalálkozón Medvegyev elnök talán tesz lépéseket a velünk történő együttműködés terén.” – mondta Gates.

Nos az orosz külügy nyilatkozata nem éppen erre enged következtetni, de majd kiderül mi sül ki a dologból. Ugyanakkor nem tűnik túl valószínűnek, hogy egy hirtelen fordulattal Moszkva és Washington egymás nyakába borul a kérdésben.

httpv://www.youtube.com/watch?v=5ZViavFMW0U

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Iráni UAV kóstolgatta a USS Eisenhowert

Iráni UAV kóstolgatta a USS Eisenhowert

Boeingra cseréli E-3 Sentry flottáját az USAF

Boeingra cseréli E-3 Sentry flottáját az USAF

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Itt az első japán KC-46A

Itt az első japán KC-46A