Amerikai csapásmérésében kedden életét vesztette a szomáliai fő al-Qaida sejt vezérének tekintett Aden Hashi Ayro. A támadást követően az al-Shabab milicia szóvívője jelentette be a történteket.
Az al-Shabab az Iszlám Bíróságok Szövetségének (Council of Islamic Courts) fegyveres szárnya, amit Washington terrorista csoportként tart számon.
Az eddigi amerikai nyilatkozatok nem túl bőbeszédűek. A célpont konkrétan egyáltalán nem lett megnevezve eddig a részükről. Három forrásból eddig annyit lehet tudni, hogy a térségben aznap valóban történt légicsapás egy imsert al-Qaida célpont és miliciavezér ellen. És hogy ez egy rakéta formájában materializálódott.
Az amerikai támadás célpontja a közép szomáliai városka, Dhuusamarreeb volt. Ide érkezett meg az Aden Hashi Ayro-nek szánt csomag. A támadás igen sikeresnek minősült, hiszen a vezér mellett egy másik magas rangú vezető, Sheik Muhidin Mohamud Omar is az áldozatok között szerepel az al-Shabab bejelentése szerint. Összesen tízen haltak meg a támadásban.
Dhuusamarreeb helyzete Szomálián belül (5°31’52.43″N, 46°24’16.68″E)
Az Associated Press-nek adott telefonos nyilatkozatában az al-Shabab szóvívője, Sheik Muqtar Robow így nyilatkozott:
„Mártír testvérünk Aden Hashi, elérte amit keresett – halál Allah nevében az Egyesült Államok kezei között.”
Szomáliai illetékesek szerint Ayro Afganisztánban kapott kiképzést még a 2001 szeptember 11-i események elött és a szomáliai al-Qaida helyi sejtjének vezére volt.
“Hatalmas robbanást hallottunk és amikor kirohantunk a házunkból egy füstfelhőt és felcsapó lángokat láttunk abból a házból ahol az al-Shabab egyik vezére, Aden Hashi Ayro tartózkodott” – mondta az egyik helyi lakos. Egy másik helybeli elmesélése szerint a hallottak felismerhetetlen állapotban voltak, néhányat szét is szakított a robbanás. A sebsültek pedig súlyos égési sérüléseket szenvedtek.
Szomáliában már hosszú évek óta harc folyik az iszlamista erők hatalomrajutása ellen. Az Iszlám Bíróságok Szövetsége ellen 2006 decemberében Etiópia a szomáliai kormánycsapatok mellett indított támadást, melyben pár nap alatt szétverte a fő központjaikat. Ennek ellenére az iszlamista hatalomátvétel veszélye nem múlt el, hiszen az 1991 óta anarchiában vergődő ország kormánya nem áll éppen erős lábakon. Igazából nincs is központi államhatalom, hanem a törzsi rendszeren alapuló klánok huzavonája zajlik.