Az Egyesült Államok és Oroszország után Franciaország rendelkezik a harmadik legnagyobb nukleáris arzenállal. No persze a 2006-ban 348 robbanófejre becsült arzenál köszönőviszonyban sincs a két hidegháborús ellenfél még a folyamatos csökkentések mellett is irdatlan méretű készletével.
Az összehasonlítás kedvéért megjegyzendő, hogy 2007-ben az Egyesült Államoknak mintegy 5 521, Oroszországnak pedig nagyjából 5 668 aktív stratégiai/taktikai robbanófej volt az arzenáljában. És természetesen ennél több az inaktív állományban mindkét fél esetében.
Szóval ennek a 348 darabos állománynak a csökkentését jelentette be pénteken Nicolas Sarkozy elnök, Franciaország legújabb ballisztikus rakétahordozó tengeralattjárójának, a Le Terrible-nek cherbourgi átadásán. A Le Triomphant hajóosztály negyedik és egyben utolsó egységének építése 2000-ben vette kezdetét és várhatóan 2010-ben áll hadrendbe és a jelenlegi legöregebb francia SSBN-t, a még Le Redoutable osztályú L’Inflexible-t nyugdíjazza majd. Az utolsó egység elég lassan készült el, hiszen a törzs lefektetése után ennyi idővel a korábbi három már vígan hadrendben volt.
A Le Triomphant hajóosztály második egysége a Le Téméraire
No persze nem eszik olyan forrón a kását, egyelőre szó sincs arról, hogy Franciaország elsődleges nukleáris elrettentő erejét képző nukleáris meghajtású rakétahordózó tengeralattjárókra kevesebb robbanófej jutna a jövőben. Furcsa is lenne, hiszen ez a vonal az M51 rakéta rendszerbe állásával 2010-től bizonyos szempontból még erősítve is lesz. Ehelyett a légi úton célba juttatható nukleáris fegyverek és hordozó platformjaik kerülnek majd megnyirbálásra
Ez a Mirage-2000N és a Super Eternad gépeket és értelemszerűen az általuk hordozott levegő-föld cirkálórakétákat, az ASMP-ket érinti. 2006-os adatok alapján Franciaország 60 Mirage 2000N és 24 Super Eternad között 50-10 arányban osztja szét a 60 ASMP-jét. Mely egyébként a 300 kT-ás, termonukleáris T-81 robbanófejjel szerelt.
Mirage 2000N nukleáris töltetű ASMP cirkálórakétával. Magas faktorszámú naptej javasolt.
Sarkozy elnök bejelentése szerint a légi hordozású arzenálnak mintegy haramada kerül kivonásra, mellyel a robbanófejek teljes mennyísége 300 alá fog csökkenni, mely mintegy fele lesz a Hidegháború végén meglévő francia arzenálnak.
Megjegyzendő, hogy a Mirage 2000N-ek Rafale-al történő váltása 2009 magasságában esedékes. A nukleáris csapásmérésre felkészített Rafale gépek az ASMP továbbfejlesztett, modernizált változatával az ASMP-A-val fegyverzik majd fel.
Sarkozyn-nek hivatalba lépése óta igazából ez volt az első komolyabb nyilatkozata a nukleáris arzenált illetően. Beszédében kifejtette, hogy a nukleáris elrettentő erőt életbiztosításnak tartja az Iránhoz hasonló államok miatt, ám egyben sürgette is a másik öt jelentős atomhatalmat a nukleáris arzenáljuk átláthatóságának növelésére. Nyilatkozatában elhangzott, hogy törekszik arra, hogy a francia nukleáris arzenál nagyságát övező titoktartást és bizonytalanságokat a későbbiekben eloszlassa.
Beszédében továbbá javaslatot tett két új nemzetközi tilalom megalkotására is. Az egyik a kis és közepes hatósugarú rakétákat tiltaná, míg a másik a nukleáris fegyverekhez használható minőségű hasadóanyag előállítását. Az Egyesült Államok 2006-ban egy hasonló javaslattal állt elő.
Mint a hír elején említettem a francia SLBM-eket, azaz a tengeralattjáróról indítható interkontinentális ballisztikus rakétákat nem akarja negatívan piszkálni Franciaország. Érthető, ez a legkomolyabb elrettentő erő. A francia nukleáris erők modernizálása végett említést tett M51-es SLBM-et olvasóink közül jópáran ismerik.
A jelenlegi francia SLBM-et az M45-öt elvileg 2010-től váltó M51 először a szintén 2010-ben hadrendbe álló Le terrible arzenáljában debütál majd. A maradék 3 Le Triomphant osztályú SSBN hajón 2010-2015 között szándékoznak végrehajtani a fegyverzetcserét. Hogy mennyi M51 kerül hadrendbe, azt egyelőre nem tudni. Mindenesetre számolgatni azért lehet! A Le Triomphant tengeralattjárók mindegyike 16 rakéta hordozására képes. Továbbá feltételezhető, hogy a 4 egységből hármat szeretnének mindig kint tudni. Továbbá számolni kell azzal is, hogy korábbi híresztelések szerint az M51 várhatóan 35 éves élettartama alatt 2-3 évenként akarnak egy tesztindítást.
Az M51 hatótávolsága nem publikus, de 8 000 km körüli értékre teszik. Elődjéhez hasonlóan ez is 6, külön-külön célra vezethető robbanófejet képes hordozni, vagyis az a rakéta is rendelkezik MIRV képességekkel A 3 fokozatú rakéta motorjai az Ariane 5 gyorsítórakétáiból lettek kifejlesztve. Ezidáig két (2006, 2007) sikeres tesztkilövésen van túl az M51.
Az M51 kezdetben mindenképpen az M45 jelenlegi robbanófejét a 100 kT hatóerejű T-75 termonukleáris töltetet kapja meg. (Ennek a robbanófejnek volt a teljes hatóerejű tesztje 1995-ben) Ugyanakkor TNO (Tête Nucléaire Océanique) néven fejlesztés alatt van ennek a robbanófejnek az utódja is. Ennek rendelkezésre állásáról nemsokat tudni, általában 2015-öt lehet olvasni a hadrafoghatóságuk kezdetével kapcsolatban.
Arra azért kiváncsi lennék Sarkozy miként is gondolná rávenni Indiát, Pakisztánt, Iránt, Izraelt, hogy ugyan már gyerekek, olyan jóban vagytok, nem kell nektek kis és közepes hatósugarú rakáta.
A franciáknak majdnem sikerült 16 db.SLBM-el csökkenteni a készletüket az ütközéskor. nyugd.vajár