Az újabb 20 gép típusáról nyílt tender dönt majd. A Boeing kihívóit megnevezték, egy gépet pedig végleg kihúztak a listáról. Ez pedig az F-35 Lightning II volt.
A koreai sajtó Január 17-i, a témával foglalkozó és többek között ezen beszerzésekért felelős illetékeseket idéző anyagából kiderül, hogy a korábban is vitákat okozó F-35 végleg ki lett húzva a listáról. Az indoklás az alapvető elvárások – hajtóművek száma, fegyverterhelés, hatósugár – teljesítésének képtelensége volt. Valószínűleg a korábbi egyéb ellenérvek – a lehetséges szállítás megkezdésének távoli volta és a kezdeti magas ár szintén közrejétszottak a döntésben.
Így a 2,4 milliárd Dolláros summáért csak 4 gyártó versenyez majd. A jelöltek: Boeing F-15K, Dassault Rafale, EADS/BAE Eurofighter illetve a Szuhoj Szu-35.
A védelmi illetékesek állítása szerint a következő hónapban részletesebb információk látnak napvilágot és 2007 márciusában megnyílik a tender, melyet 2008 februárjára – az idei év június – december intervallumában lezajlott tesztek és árkalkulációk alapján – szerződéssel akarnak lezárni.
Mi pedig addig is vessünk egy röpke pillantást a versenyzőkre.
Boeing
Komoly a tét, hiszen ha ők nyernek az egyben azt is jelenti, hogy 2011 közepéig garantált a gyártsósorok üzemben tartása. Ami azért lenne nyerő, mert így további 2 év állna Szingapúr rendelkezésére, hogy érvényesítse a további 8 F-15SG-re szóló opcióját. Szingapúr ugyanis 12 F-15SG-t rendelt további 8 gépre szóló opcióval. A 12 gép leszállítása 2008 – 2009 között esedékes. Ráadásul 2011-ig más szövetségestől is befuthat rendelés.
Dassault
A Rafale ezidáig sikertelen exportálása igen nehéz helyzetbe hozta a francia gyártót. Az eddigi exportsikertelenség ráadásul nem lendítik előre a gép koreai esélyeit, hiszen kérdésesebbé teszi a hosszútávú modernizálási lehetőségeket egy széleskörűen hadrendbe állított géppel szemben. Az integrált fegyverarzenál relatíve kicsi volta is problémás még. Ezen felül a korrupciós botrányok sem segítenek az amúgy jó teljesítményű, technikailag esélyes gépnek.
EADS/BAE
Az utóbbi időkben ugyan volt némi visszaesés az Eurofighter exportja körül, ám a multinacionális gép hosszútávű jövője egyelőre stabilnak tűnik. Előny a feladatkörök és a fegyverarzenál bővülése.
Szuhoj
Mindenképp előny a Szu-35 nagy fegyverterhelhetősége és hatósugara. Ugyanakkor ezen gépből ezidáig mindössze 14 készült valamint a nyugati fegyverek integrálása is komoly fejfájást okozhat. Persze elképzelhető, hogy az oroszok inkább az anno Indiának összeállított Szu-30MKI módosításával állnak majd elő. Ennek részben francia/izraeli avionikája már könyebb feladatot jelentene. Msrészt indiai mintéhoz hasonlóan az elektronika részben lehetne hazai gyártsású is akár.
Nem feltétlenül mérvadó, de van gazdasági, politikai előnye is a Szuhojnak. A Szuhoj győzelme esetén Moszkva valószínűleg hajlamosabb lenne komolyabb nyomást gyakorolni Észak-Koreára.
A további fejleményekről természetesen folyamatosan beszámolunk majd.