Magyar CIMIC Afganisztánban

Sajnálatos módon – adminisztratív okokból kifolyólag – a harmadik beosztás a 6 hónapos misszió ideje alatt nem került feltöltésre, így a ténylegesen betöltött két beosztás: 1 fő CIMIC főnök és 1 fő beosztott CIMIC tiszt. Beosztásunkat a KMNB (Kabul Multinational Brigade – Kabuli Többnemzetiségű Dandár) egyik – norvég vezetésű – zászlóalj-harccsoportjának törzsében láttuk el (szakmai téren alárendelve a dandár CIMIC főnökének), amely alegységnek természetszerűleg az MH Könnyűgyalogszázada is részét képezte – egy norvég és egy török nemzetiségű század mellett.

A zászlóalj-harccsoport állománytáblája nem tartalmazott önálló CIMIC-csoportot, illetve csoportokat, így ezek feladatát szintén nekünk törzstiszteknek kellett ellátni. Ez a gyakorlatban annyit tett, hogy egyaránt munkánkat képezte a zászlóaljtörzs hadműveleti tervező, szervező, irányító tevékenysége, valamint a CIMIC-járőrözés végrehajtása, azaz a civil szereplőkkel (lakosság, helyi hatóságok, nem kormányzati és nemzetközi szervezetek stb.) történő kapcsolattartás.

A Kabulban jelenlevő CIMIC csoportok létszám és felelősségi körzet megoszlása

Fsz.
CIMIC csoportok
Létszám
Felelősségi körzetek száma

MAGYAR CIMIC
2 (3)
11

OLASZ CIMIC
3
0,5

FINN 1. CIMIC
6
3

FINN 2. CIMIC
6
3

FINN 3. CIMIC
6
3

FINN 4. CIMIC
6
3

FINN 5. CIMIC
6
3

FINN 6. CIMIC
6
3

KANADAI CIMIC
6
1

ANGOL CIMIC
8
2

FRANCIA CIMIC
12
8

NÉMET CIMIC
12
8

A mellékelt táblázatból jól látszik, hogy a felelősségi körzetek száma és nagysága, valamint a létszámok egyáltalán nem voltak arányban. Természetesen ennek az volt az oka, hogy a felelősségi körzeteket a zászlóaljak létszámához igazították, nem pedig az egyes
CIMIC-szekciók méretéhez. Ahhoz, hogy ilyen feltételek mellett, feladatunkat maximális szinten elvégezzük nagymértékben támaszkodnunk kellett a hazai, szakmai támogatásra is. Ezt a segítséget a CKELMK részéről szakmai, az MH Összhaderőnemi Logisztikai Támogató Parancsnokság (ÖLTP) részéről pedig, logisztikai oldalról tudhattuk magunkénak. Ezen hazai támogatások eklatáns példái a CKELMK által menedzselt és az ÖLTP által finanszírozott – korábban már publikált – elemlámpa (Baptista Szeretetszolgálattal együttműködve), iskolatáska, illetve foci- és röplabda projektek.

Annak érdekében, hogy CIMIC vonatkozásokban segítsük a parancsnoki döntéshozatalt, valamint a zászlóalj-harccsoport katonái – köztük természetesen a magyar század is – saját feladatukat a lehető legnagyobb hatásfokkal, a civil lakosság zavaró tevékenységeitől menetesen tudja végezni, CIMIC munkánk a következő részfeladatokból tevődött össze:
Törzsmunka (hadműveleti tervezés CIMIC vonatkozásai);
CIMIC-járőrözési feladat;
CIMIC-értékelések készítése;
projektek tervezése, valamint azok menedzselése.

A létszámhiány, illetve a felelősségi körzet nagysága következtében az értékeléseket döntően a dandár által összesített legutolsó átfogó értékelésre alapoztuk, kiegészítve saját tapasztalatainkkal.

A projektek kivitelezéséhez szükséges pénzalapot a norvég kormány által biztosított félévre meghatározott keretösszeg; az Európai Uniótól pályázati úton érkező pénzkeret; valamint az egyéb forrásokból származó anyagi hozzájárulás (lásd a CKELMK által menedzselt zseblámpa, sporteszköz, iskolatáska projekt stb.) képezte. A projektek – az ország fejlettségi szintjéből eredően – döntően az infrastruktúra, az oktatás és az egészségügy területén realizálódtak. Ennek megfelelően a legjellemzőbb és a legsikeresebb projektek a következők voltak:

vízelosztó rendszer sérült csöveinek és csaptelepeinek javítása, cseréje;
10 000 literes víztartály felszerelése és üzembehelyezése;
külső és belső építkezési munkák;
szögesdrót biztosítása és felszerelése intézmények biztonságának növelése céljából (lásd rendőrállomás, iskolák stb.)
az összefüggő vízvezetékrendszer hiányából kifolyólag: kútásás;
iskolai felszerelések biztosítása (lásd iskolapad, iskolatábla, tanári asztal, jegyzetfüzet, írószer stb.);
szúnyogháló biztosítása veszélyeztetett családok részére;
imádkozó szőnyeg biztosítása mecsetekbe;
vízhűtő és -adagoló berendezések biztosítása kórházaknak;
áramfejlesztő generátorok biztosítása iskoláknak, árvaházaknak;
étel, illetve használt ruhaneműk szétosztása;
sátor biztosítása árvaháznak;
a magyar század által összegyűjtött már feleslegessé vált gyógyszerek odaajándékozása klinikáknak;
röntgengép javítása, ólom védőmellények biztosítása a röntgen részleg dolgozói számára;
stb.

Ezen projektek közül, talán a CIMIC szellemiségét leginkább magában hordozó projektünk az volt, amikor a norvég tábori lelkész húsvét alkalmából gyűjtést szervezett a katonák között, hogy a befolyt összeget a CIMIC részére bocsátva segítsen egy helyi leányiskolának valamilyen úton-módon. Az összegyűjtött 400 000 forintnak megfelelő pénzből nemcsak egy ivóvízzel nem rendelkező leányiskolát sikerült kúttal felszerelnünk, hanem a fennmaradó összegből, generátor révén elektromossághoz juttatunk egy helyi árvaházat is. A projekt sikerére jellemző, hogy sajtóvisszhangja nem csak az ISAF keretéig, de egészen Norvégiáig elért, és az Internetnek köszönhetően bárki által meg is tekinthető: http://www.afnorth.nato.int/ISAF/Update/update.ISAF.mirror.htm ISAF MIRROR 19. szám 8-9. oldal. (A teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy bár a cikkben csak jómagam vagyok megemlítve „a mi kis CIMIC-csoportunkból”, a projekt menedzselése teljes mértékben kollégám, Szamosi Attila százados érdeme.)

Összességében a 6 hónap alatt közel 30 projektet terveztünk, vezettünk és fejeztünk be. Ezek pénzügyi háttere, magyar pénzben megközelítőleg 10 millió forint volt. A civil lakosság igényeinek és a zászlóalj-harccsoport célkitűzéseinek összhangjában kb. 900 db iskolabútort és 31 000 db jegyzetfüzetet és írószert biztosítottunk az arra rászoruló iskoláknak, árvaházaknak. A helyiekkel való minél gyakoribb kapcsolattartás érdekében (naprakész információ = korrekt CIMIC értékelés) közel 100 járőrözést hajtottunk végre a zászlóalj-harccsoport felelősségi körzetében.

Természetesen a CIMIC, mint a parancsnokot segítő harctámogatási forma nem csak ilyen irányú feladatokat foglal magába, azaz nem egyenlő a projekt menedzsment kifejezéssel. Annak oka, hogy ezen beszámoló főként projektekről szól nem más, mint hogy az afganisztáni NATO-misszió jelenleg – az ország állapotát és általános fejletségi szintjét figyelembe véve – többnyire ilyen és ehhez hasonló CIMIC tevékenységeket igényel.
Nos, számunkra ezt jelenti „a CIMIC és Afganisztán kapcsolata” és remélem a leírtak tükrében egy új, de legalábbis sokkal jobb szájíz alakul majd ki a katonai közéletben és azon keresztül a civil szférában.

Az előzőekben említett kapcsolat természetesen nem szakadt meg, sőt ha lehet még tovább erősödik, hiszen a CKELMK három szakembere jelenleg is Kabulban tölti féléves külszolgálatát és mindent meg tesz annak érdekében, hogy a Magyar Honvédség és az ország hírnevét tovább öregbítse.

Hangya Gábor százados („volt” CIMIC főnök, ISAF 2005. február–augusztus) , Honvédelem Online

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Levegőben az új török vadász

Levegőben az új török vadász

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Levegőben az első magyar KC-390

Levegőben az első magyar KC-390