|

Robust Nuclear Earth Penetrator – 2. kör

Ilyen fegyvernek cirka 300 méter mélységig van jó esélye elpusztítani a célpontot, de 400 méter mélyen lévő bunker kiiktatásához már igen jelentős erőkre lenne szükség: pl. egy 300 Kt-ás bomba igen jó eséllyel tudna elpusztítani egy 200 méter mélyen lévő bázist, ugyanakkor 300 méteres mélység esetén ehhez már 1 megatonnára lenne szükség…

A National Academies' National Research Council friss jelentése kitér a kémiai illetve biológiai laborok/fegyverraktárak elleni támadásra is. A hagyományos bombák – a BLU-118B bomba kivételével, mely magas nyomás és hőmérséklet előállítására képes – igen rossz hatásfokkal semmisítenék meg ezeket az anyagokat. Atombomba esetében más a helyzet. Mondjuk ekkor meg a robbanás nagy valószínűséggel több embert ölne meg, mint a kijutó vegyi/biológiai anyagok. Például 10 dekagramm anthrax spóra nagyjából akkora halálozást produkálna, mint egy 3 Kt-ás earth-penetrator.

A hatalmon lévő amerikai vezetés ugyanakkor elég elkötelezett ezen fegyverek mellett. (Biztos nem találják kielégítőnek a B61-es termonukleáris töltet Mod11-es bunkerpusztító változatát…) A Kongresszus tavaly megvétózta a Bush adminisztráció Robust Nuclear Earth Penetrator projectjének anyagi támogatását, de ez nem azt jelenti, hogy le van tudva az ügy. Bush-ék természetesen a 2006-os költségvetési tervezetbe ismét beletették. Rumsfeld védelmi miniszter a napokban azt nyilatkozta egy szenátusi meghallgatáson, hogy nagyon is van értelme az ilyen irányú kutatásoknak. A meghallgatás oka, hogy Diane Feinstein kaliforniai demokrata szenátor megtámadta a project 8,5 millió dolláros támogatását.

Feinstein szóvá tette, hogy egy korábbi szenátusi meghallgatáson Samuel Bodman energiaügyi miniszter (?) azt nyilatkozta, hogy nincs olyan rakéta, mely elég mélyre tudná beásni magát, hogy ne hozzon létre nukleáris törmelékfelhőt.

"Nem értem miért erőltetik ezt a projectet, ha a fizika törvényei szerint a bomba nem tud elég mélyre hatolni, hogy ne lövelljen ki hatalmas mennyíségű törmeléket" – hangoztatta Feinstein.

Rumsfeld állítása szerint 70 országnak vannak programjai földalatti létesítmények építésére, és olyan felszerelésük, mellyel kosárlabdányi terület vájható ki a sziklából egy nap leforgása alatt.

"Nem tudjuk elérni a föld alatti sziklában lévő dolgokat. " Minden amink van, az a nagyon nagy és nagyon "piszkos" atombombák. Tehát döntenünk kell: semmink ne legyen, csak a "piszkos" atombomba, vagy inkább legyen valami a két véglet között. Ebben kell dönteni. – nyilatkozta Rumsfeld.

Állítása sezrint az adminisztráció arra kiváncsi, hogy ha az USA egyszer úgy dönt, hogy megvalósít egy ilyen projectet, akkor megvalósítható-e olyan burkolat, mely elég kemény az áttöréshez – "nem nagy atomtöltettel, hanem vagy hagyományos, vagy nagyon kis hatóerejű nukleáris töltettel"

Mint már említve lett a kongresszus tavaly megvonta az anyagi támogatást, de a következő évi tervezetbe ismételten szerepeltetve van. A 2006-ra kért8,5 millió dolláron felül a project befejezéséhez 2007-re újabb 14 millió dollárt igényel a kormány.