A közelmúltban a franciák hatalmasat nyertek Indiában, megmentve ezzel a korábban exportsiker nélküli Dassault Rafale-t. Az MMRCA tender finisében kihulló európai riválisnak, az EADS-nak persze nem volt ínyére az Eurofighter kiesése, így némi osztás-szorzás után bepróbálkoztak az eredmény megfúrásával. (Várható volt, hiszen nem aprópénzről van szó és a franciák is így jártak volna el hasonló esetben.)
Úgy tűnik azonban, hogy a típus mögötti 4 állam a továbbiakban már nem fog lobbitevékenységet folytatni, ugyanis India – ahogy korábban utaltak már rá – nem hajlandó a vesztes fél sirámainak meghallgatására az eredetileg tervezettnél már amúgy is csúszásban lévő gépbeszerzés kapcsán.
A minisztérium részéről kizárták az Eurofighter mögött álló érdekeltek bárminemű akciózását és közölték, hogy ezen a héten exkluzív tárgyalásokba kezdenek a Dassaulttal, mely kapcsán szeptember-október környékére várható a végleges szerződés aláírása. A minisztérium részéről nyilatkozó illető elmondása szerint a program kifizetése, illetve a másik oldalról ellentételezés 11-13 éves intervallumra lesz széttolva.
„A franciák Rafale-ja elverte a Typhoon-t mind a teljes élettartam, mind pedig a beszerzés költségének tekintetében. A Rafale helyett a Typhoon választása esetén teljes MMRCA program költsége mintegy 25 000 crore (~5 milliárd dollár) összeggel magasabb lett volna.” – nyilatkozták az indiai védelmi minisztérium felső szintjeiről még múlt hét csütörtökön.

A Francia Légierő 3 Rafale gépe a Saint-Dizier légibázis egyik hangárjában. | Fotó: Alex Paringaux ,
„Az a helyzet, hogy a Typhoon és a Rafale közti árkülönbözet nagyon magas volt… 22-25 százalékkal többe került volna Indiának az előbbi rendszeresítése. Egyetlen kormány sem mehet bele ilyesmibe.” – idézik tovább a minisztériumi forrást, aki hozzátette azt is, hogy a tender levezetése a nagykönyvben megírtak szerint történt.
A névtelenségbe burkolózó forrás némi konkrétummal is szolgált, mikor arról értekezett, hogy az üzemeltetési költségek terén 40 éves szolgálati idővel és 6 000 repült órával számoltak. Ennek kapcsán az igen alapos elemzéseik szerint – figyelembe véve a típusok repült órájának költségét, a karbantartási, utánpótlási és hasonló jellegű költségvonzatokat arra a megállapításra jutottak, hogy az Eurofighter esetében magasabb összeg kacsint vissza. Márpedig a forrás elmondása szerint annak eldöntésekor, hogy melyik a legolcsóbb árajánlat, ott pont az üzemeltetési költségeket vették figyelembe.
Persze azért nyilvánvalóan a gépek beszerzési ára sem volt lényegtelen… Bár a nyilatkozat szerint itt sem volt nehéz dolguk, ugyanis az Eurofighter itt még nagyobb hátrányban volt. „A Typhoon-ra adott hivatalos árajánlat túlságosan magas volt. A Rafale az egyértelmű győztes mind az élettartamon keresztüli üzemeltetési, mind pedig a beszerzési költségek tekintetében.” – áll a nyilatkozatban, melyben arról is olvashatunk, hogy a technológiai transzfert is igen borsos áron kínálta az EADS.

Fotó: Eurofighter – K. Tokunaga ,
Nos, úgy tűnik a franciák megnyugodhatnak, nem kell újabb csatába vonulniuk, így valóban megkezdődhet a szerződés aláírásáig vezető hosszú tárgyalássorozat. Melynek részeként a Dassaultnak ugyebár el kell készítenie a technológiai transzferről szóló végleges anyagot is. Mert mint tudjuk az MMRCA gépeknek csak egy kisebb része épül meg a győztesnél, a gépek túlnyomó többségének összerakásáról a Hindustan Aeronautics gondoskodik majd. Ez konkrétan azt jeleni, hogy a lehívható opció nélkül is tetemes mennyiségű, 126 gép közül a Dassault franciaországi gyárában csak 18 Rafale készül majd az IAF számára, a maradék 108 gép pedig már licencben épül majd a szubkontinensen.

Gall kacsák a gyártósoron | Fotó: Alex Paringaux, Dassault Aviation ,
A Dassaultnak 2015 közepéig kell leszállítani a gépeket, míg a jelenlegi tervek szerint a HAL elvileg évi 6 gépes mennyiséggel fogja szép komótosan ledarálni a rá eső mennyiséget. Az első, már indiai gyártású Rafale érkezése 2017-18 környékére várható. Hogy százalékosan mekkora lesz benne a helyben készült elemek aránya, arról nem szól a fáma, azonban a minisztériumi forrás elmondása szerint az utolsóként kigördülő Rafale-ban összességében 85 százalékos lesz a típus beszerzésével átvett, akkorra már indiai kézen lévő technológia.