A világszerte széleskörűen használt, igazi igásló C-130 Herculesnek a jelenleg gyártott változata a C-130J Super Hercules. A több mint fél évszázaddal ezelőtt hadrendbe állított típus legújabb, az ősével már csak megjelenésben egyezést mutató variáns jól fogy, nem lehet oka panaszra a Lockheed Martinnak. Ez persze nem akadályozta meg őket abban, hogy a közelmúltban, különösebb felhajtás nélkül a Super Hercules „fapadosított”, továbbá az immár 57 éve hadrendben álló típus külsőleg is jelentősen átgondolt változatával rukkoljanak elő.

A Hercules család jövője – egy releváns slide a Lockheed Martin kapcsolódó prezentációjából ,
A jelenleg gyártásban lévő C-130J/C-130J-30 Super Herculesnek jelenleg is vannak speciális feladatokra, feladatkörökre kihegyezett változatai, azonban a Lockheednál úgy vélték lenne vevő egy, a Super Herculesnél némiképp kevésbé jól eleresztett standard szállító változatra is. Az új portéka a C-130XJ jelölés alatt fut és egyelőre a C-130J-vel szembeni eltérései közül nem biztos, hogy minden ismert – a Lockheed Martin részéről egyelőre(?) csak az automata rakodórendszer elvételét nevezték meg a belső változtatások közül. Ezzel szemben tudni lehet, hogy külsőleg semmi változás nem lesz, továbbá az XJ variáns a Super Herculesről már ismert Rolls-Royce AE2100 turboprop erőforrásokat kapja, illetve a Honeywell avionikai csomagja is megtalálható lesz a fedélzeten. Azaz az új változat teljesítményben alapvetően egyezni fog a fullextrás változattal, ráadásul igény esetén a beszerzett C-130XJ gépek a későbbiekben bármikor C-130J szintre alakíthatóak – erre utal az „X” is, ami az angol expandable / bővíthető szóból származik.
A C-130XJ potenciális vevői azok, akiknek egy bizonyítottan strapabíró, ízig-vérig szállítógépre van szükségük, ám nem igénylik a Super Hercules nyújtotta „extrákat”. Elsősorban tehát vélhetően az anyagilag kevésbé jól eleresztett vevőkkel történő piacszélesítés a cél, de a Lockheed Martin bejelentésében a vállalatóriás kapcsolódó részlegének igazgatóhelyettese, Jim Grant a lehetséges vevők közé sorolta az Amerikai Erdészeti Főigazgatóságot (U.S. Forest Service) is. Sőt! Az C-130XJ fel lesz ajánlva U.S Air Force-nak is, amivel a Lockheed Martin vélhetően azt próbálja meglovagolni, hogy az USAF teljesen átvette a C-27J Spartan programot a U.S. Army-tól, majd némiképp visszafogásra került az európai típus. Grant úr meg is kapta a kérdést, miszerint alternatívának tekintik-e az C-130XJ-t a C-27J Spartan biztosította szerepkörben.
Elég kitérő választ adtak, ugyanis a válasz úgy summázható, hogy a kedves vevőnek kell vizsgálnia a dolgot, de kétség sem férhet hozzá, hogy a C-130XJ egy félelmetesen potens gép lesz – még ha egy kicsit el is marad a C-130J-től.
A C-130XJ azonban nem az egyetlen új Hercules változat volt, melyről fellebbentette a fátylat a Lockheed Martin. Bemutatásra került ugyanis egy C-130NG névre hallgató koncepció is, melytől a Hercules család következő 15-20 évre biztosított gyártását várják.
Az értesülések szerint az új generációs Hercules 2020 után érkezve látna hozzá a C-130H flotta nyugállományba küldéséhez. És tenné mindezt egy áttervezett fizimiskával, hiszen a közzétett koncepcióterv alapján a Lockheednál múlt időbe tervezik tenni a C-130-nek mondhatni talán védjegyévé vállt orr kialakítását. De nem csak ezen a vonalon változna a külcsín, hiszen a C-130NG wingletekkel és áttervezett függőleges vezérsíkkal érkezik majd.