2-3 magyar Mi-17 kerülhet modernizálásra afganisztáni feladatokra?

Az iszonyatosan aprócskára fogyott, részben modernizált, részben üzemidejének végét járó magyar Mi-17 helikopterflotta egy részének Afganisztánba küldésének híre már több alkalommal fel-felreppent – oldalunkon is szerepelt hír ez ügyben 2010 nyarának vége felé.

Az amerikai Army Times kiadó alá tartozó Defense News egyik január 13-i publikációja újabb adalékot csepegtet a témában: az állítólagosan egy, a Honvédelmi Minisztériumtól kapott emailből szemezgető írás tanúsága szerint kritikus helikopterhiánnyal küzdő kis hazánk legalább kettő, de talán 3 Mi-17 modernizálását tervezi végrehajtani, hogy aztán 2012 vagy 2013-tól 2 évre Afganisztán hegyei közé mehessenek.

Mil Mi-17

Ugrás! |Fotó:HTKA.hu – Spawn ,

A hírben szereplő információk szerint a Honvédelmi Minisztérium úgy tekint a programra, mint a nemzeti, EU és NATO feladatokra bevethető, modernizált Mi-17 helikopterflotta megszerzésének lehetősége.

A helikopterek modernizálását, két éves kint tartózkodásukat, majd a kiküldetés utáni felújítási műveleteket magában tartalmazó program árcédulája állítólagosan 120 millió dollár, melynek 60-80 százalékát fizetné a magyar állam. Maximálisan 15 millió euró (19,5 millió dollár) érkezne a NATO Multinational Helicopter Initiative (MHI) programjától, melynek kiegészítésére hazánk állítólagosan Washingtont próbálja „beszervezni”.

A kávédarálók modernizálásával kapcsolatos tendert a NATO Fenntartó és Ellátó Ügynökség (NATO Maintenance and Supply Agency, NAMSA) kezeli. Az első két Mi-17 felújításáról és modernizálásáról szóló tender elvileg már le is záródott és az idei év első negyedében 2 sárkány útnak indul a csehekhez, ahol felkészítik őket az afganisztáni körülményekre: a felújítás mellett modernizálásra kerül a gépek önvédelmi, navigációs és kommunikációs rendszere.

„Bízunk benne, hogy a harmadik helikopterrel kapcsolatos tender a közeljövőben elindulhat, de nem vagyunk benne biztosak, hogy a Honvédelmi Minisztérium finanszírozni tudja majd. A Minisztérium ez ügyben más nemzetek által biztosított pénzügyi forrásoktól függ.” – idéz az állítólagos magyar emailből a Defense News.

Mi pedig idézgetünk augusztusi írásunkból:

#1: Ahhoz tehát, hogy magyar helikopterek biztonságosan – de még akkor sem 100%-os biztonsággal! – működhessenek Afganisztánban, a következőket kellene biztosítani: a személyzetek kiképzése az extrém körülmények közötti túlélésre és repülésre, a forgószárnyasok passzív és aktív önvédelme, NATO-kompatibilitású kommunikációs és navigációs rendszerek, a földi kiszolgálás folyamatossága.
Ezekhez pedig elengedhetetlen a megfelelő szintű anyagi támogatás, ami a hazai forrásokból venne el nélkülözhetetlen összegeket.

#2: Magát megnevezni nem kívánó honvédségi forrásunk megerősítette azt a tényt, hogy hajózóink nincsenek felkészítve az extrém körülmények közötti túlélésre – márpedig Afganisztánban maximálisan extrémek a körülmények. … Félreértés ne essék, nem a helikopteres hajózókat okoljuk emiatt, Isten ments! Ők tökéletesen fel vannak készítve arra, hogy itthon a legmagasabb szinten ellássák a felmerülő feladatokat. A hangsúly azonban az ITTHONon van!

Magyar Mi-17

A Magyar Honvédség egyik Mi-17-ese | Fotó: Spawn HTKA.hu ,

Továbbá, ha a jelenleg bevethető 7 db Mi-17-ből, ha levonunk csak 2 helit, majd hozzáadunk valami masszívabb természeti katasztrófát, akkor mit kapunk?

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Levegőben az első magyar KC-390

Levegőben az első magyar KC-390

Elkészült az első Magyarországon gyártott Lynx

Elkészült az első Magyarországon gyártott Lynx

HTKA Podcast S01E07 – A légvédelem fejlesztése

HTKA Podcast S01E07 – A légvédelem fejlesztése

HTKA Podcast S01E06 – A Gripen-program jövője és a szállítóképesség fejlesztése