Az elmúlt évek helyi háborúi bebizonyították az erősen páncélozott, nagy tűzerővel rendelkező gyalogsági harcjárművek létjogosultságát. Amit a szovjetek a BMP-1, a németek pedig a Marder hadrendbeállításakor csak sejthettek, az Irak, Grozníj utcáin beigazolódott. Soha nem lehet elég páncélt szerelni egy harcjárműre, és ha arra utólag még több páncélt tesznek, baj nem lehet belőle.
A Kínai Népköztársaság haderejében az egyetlen gyalogsági harcjármű a BMP-1 helyi változata. Ez a jármű a hatvanas évek szovjet hidegháborús doktrínájának a terméke, mely napjainkban már mindenképpen elavult. Úgy páncélzata, mint fegyverzete elmarad a jelen kor követelményeitől. Valoszínű, hogy Kína sem tekintette hosszú távú megoldásnak a BMP-1-et, mivel a rendszeresített mennyiség inkább hiánypótlásnak tűnt, semmint végleges megoldásnak. Azonban teltek az évtizedek és sehol semmi, míg aztán a kétezres évek vége felé megjelent a Type 97. Ez már nagyon sok szempontból ütötte azt a nívót, amit egy gyalogsági harcjárműtől (IFV) elvárni lehet. Gyakorlatilag egy BMP-3-ról beszélhetünk, azonban itt hagyományos kialakítást követtek, vagyis a motor a jármű orrában található, középen a fegyvertorony, míg a jármű végében a desszanttér. Azonban az összképben néhány dolog hibádzik. A jármű hátulján két hatalmas vízsugárhajtómű található, a páncélzatán semmi jel nem látható, hogy arra még utólagosan plusz páncélzatot lehetne elhelyezni. Az egész masináról lerí, hogy tervezésénél nagy prioritást tulajdonítottak az úszóképességnek a páncélzat rovására. Mindezekből azt a következtetést lehet levonni, hogy a típussal nem egy új nehéz IFV-t akarnak létrehozni, hanem egy modern felderítőjárművet, amivel pótolni tudják a kiöregedő Type 62 és 63 felderítőharckocsikat. Ebből a típusból sem rendszeresítettek nagyobb mennyiséget, tehát vagy más szerepkörben kívánják használni vagy ez is egy amolyan hézagpótlás, míg egy potensebb típus elkészül.
A sötétséget néhány 2007-ben előkerült fotó törte meg. Ezeken egy eddig ismeretlen, kiválló páncélzattal ellátott típus található. A problámát csak a képen látható emberek jelentik, sem a fegyverzet, sem az egyenruha nem standard kínai katonai felszerelés, a jármű azonban igazinak tűnik. Csak feltételezni lehet, hogy a képen látható alakok airsoft rajongók, akiknek a haverja esetleg a bázis dolgozója, és beengedte őket. Talán ez a legkézenfekvőbb magyarázat, de talán a legnevetségesebb is. Nehéz logikus választ adni, hogyan kerülhettek fel a világhálóra1 ezek e képek.

(Mint megfigyelhető a Styer AUG, a tigrismintás gyakorló valamint hátrébb gugoló alak teniszcipője, nem képezi a haderő standard felszerelését) ,
Azután megint éveken át tartó csend, míg 2011 táján elkezdtek megjelenni képek, amelyeket utcán készítettek járókelők, vagy autósok.

A két hatalmas doboz a jármű hátulján az üzemanyagtartály ,
Ezeken ugyanaz a páncélos látható trélereken, sőt egy ennek a bázisán kialakított járműcsalád is beazonosítható. Hivalatos információ a típusról gyakorlatilag nincs. Az ismertető egyéb hasonló típusok adataiból való következtetéseken alapul.
Meghajtás
A jármű meghajtásáról valószínűleg egy 590 lóerő teljesítményű, BF8M1015CP2 típusú dízelmotor gondoskodik. Internetes források3 ezt a hajtóművet adják meg, mint a Type-97 erőforrását, így feltételezni lehet, hogy ez került ebbe a járműbe is. A motor a jármű orrában kapott helyet. Ott található az erőátviteli rendszer és a láncmeghajtó kerék is. A lánctalp gumibetétes, és a jelek szerint ez biztosítja a vízi meghajtást is.
Mivel nincsenek vízsugárhajtóművek a páncéltestben, a vízben történő meghajtást a BMP1-2-ben jól ismert módszer szerint oldották meg. A lánctalp kötényezése a jármű hátulja felé tolja a mozgó lánctalp által forgatott vizet. A feltorlódott víz a kötényezés végén lévő lamellákon át távozik, ezzel is elősegítve a vízben történő mozgást. A jármű úszóképességét a páncéltest elején lévő kis méretű hullámterelő lap is elősegíti. Ezáltal kb. 12 km/h sebességet lehet elérni, ami elég könnyebb vízi akadályok leküzdésére, mint például folyók és kisebb állóvizek.
Védelem
A képek tanúsága szerint eddig ez a legerősebben páncélozott gyalogsági harcjármű a Kínai Népköztársaság hadseregében. A jármű páncélzatán látható csavarokból következtetni lehet, hogy utólagosan még több páncélt fel lehet rá szerelni (ekkor valószínű elveszíti úszóképességét). Páncélzatának tűrnie kell 40 mm-es lövedékek hatását4, valamit a kumulatív töltetek ellen is védelmet kell nyújtania.
A tornyon lévő páncélzat sokkal vastagabbnak tűnik, mint a BMD-3, vagy a Type-97 esetében, azt még kiegészítették egy ráccsal is.

A fénykép tanúsága szerint ezekre a példányokra felszereltek plusz páncéllapokat, de valószínű a reaktív páncélzat lehetősége is. Amit még érdemes megfigyelni, hogy 4 példány látható a képen, tehát ha kicsi sorozatban is, de beindult a gyártása | Fotó: china-defense.com ,
Tűzerő
Tűzerő szempontjából az új páncélos a BMP-3 gyalogsági harcjárművet követi. A torony közepén kapott helyet a 100 mm-es ágyú, ettől jobbra a 30 mm-es gépágyú, balra pedig a 7,62 mm-es géppuska6. Az ágyú elsődlegesen repeszromboló gránátokkal tüzel, de rendszeresíthették hozzá az orosz 3UBK10 helyi változatát. Lőszerjavadalmazása 40 repeszromboló lőszer és 8 páncéltörő rakéta. Ebből 22 az automata töltőberendezésben kap helyet, a többit külön tárolják.

A képen Type 97 éleslövészete látható a 3UBK10 helyi változatával, ez egyetlen nyilvános fénykép, amely bizonyítja ennek a páncéltörő rakétának a létét. A képen látható vízjel chinamil.com.cn, ami az jelenti, hogy hivatalos állami forrásból került elő a fotó, ezek szerint Kína hivatalosan elismerte ennek a fegyvernek a létét. ,
A 30 mm-es gépágyú az orosz 2A72 helyi másolata, amely dupla hevederezésű, így képes felváltva páncéltörő és repeszromboló lövedékeket kilőni, tűzgyorsasága 350-400 lövés/perc, lőszerjavadalmazása 500 töltény. A toronyban levő fegyvereket függőlegesen -5 és +60 fokos szögben lehet elmozdítani, ez lehetőséget teremt arra, hogy a gépágyúval, ha korlátozottan is, de tüzelhessenek alacsonyan szálló légi célokra.
A toronyban lévő fegyverzeten kívül a jármű páncélzatán lőréseket alakítottak ki, így a bent ülő katonák is tüzet nyithatnak.
Megfigyelt típusok
120 mm önjáró aknavető
A jármű tornya emlékeztet az orosz 2S9 NONA-S-éra. Az első kínai típus, melyen látni lehetett a PLL05 120 mm-es aknavető/tarack volt. A sinodefence/ leírása szerint ez egy javított változata az eredetinek. Függőlegesen -4 és +80 fokban lehet az aknavető csövét mozgatni, vízszintesen az eredeti NONA +/-35 fokához képest ezt már teljesen körbe lehet forgatni.
Az aknavető/tarack számára gyártott lőszerrel a maximális lőtávolság 9,5 km, míg hagyományos aknagránáttal 8,5 km. Rendszeresítettek a fegyverhez kumulatív töltetet is, ezzel 1,2 km célzott lőtávolságot lehet elérni. Létezik még rakéta póthajtásos lőszer is, ennek maximális lőtávja 12,8 km.
A fegyvert ellátták automata töltőberendezéssel is, ennek töltési sebessége a következő: tarack lőszer esetén 6-8 darab/perc, aknavető lőszer esetén 10 darab/perc, míg kumulatív lőszer esetén 4-6 darab/perc.
A torony tetején lévő célzóberendezésekből következtetni lehet, hogy a jármű képes egymaga lézerrel megvilágítani célpontokat lézervezérelt aknavetőgránátok számára.

PLL05 120mm önjáró aknavető | Fotó: sinodefence.com ,
Előretolt megfigyelő/ felderítő jármű
A képek tanúsága szerint egy AESA (fázisvezérelt) radarral felszerelt változat is született. A páncéloson megfigyelhető radar hasonlóságot mutat a német BÜR rendszerrel. A német rendszer hatásosan tudja monitorizálni úgy a földön lévő történéseket, mint a föld felszínéhez közeli légieket is. A harctér felderítésen kívül használható tüzérségi megfigyelésre is, valamint a saját tüzérség tüzének korrigálására is.

Német BÜR harctéri radar | Fotó: spacewar.com ,
Parancsnoki
A parancsnoki jármű magasabb felépítményt kapott, habár a képen nem látható, de szinte biztos, hogy egy 12,7 mm géppuskával is ellátták önvédelmi célból.
Műszaki mentő vagy lőszerszállító
A képen látható példánynak nehéz megállapítani a rendeltetését. A páncéltest hátulján lévő daruból az első következtetés az, hogy műszaki mentő járműről van szó. Azonban a daru sokkal kissebb, mint ami egy ilyen kategóriájú masina esetében elvárható. Hasonló kialakítással már évekkel ezelőtt létrehoztak egy lőszerszállító járművet a Type 89 alapján. A szóban forgó Type 94 egy univerzális szállítójármű, mellyel elsősorban lőszert, de más ellátmányt is közvetlenül a tűzvonalba képesek szállítani.

Megfigyelhető, hogy a daru pontosan olyan mint a Type 94-en lévő ,

ZHB94/Type 94 páncélozott univerzális szállítójármű | Fotó: army-guide.com ,
Páncéltörő
A képek tanúsága szerint készült páncéltörő változat is. A járművön található rakéta leginkább az Izraeli SPIKE-ER rakétára hasonlít. Úgy tűnik, hogy a kínaiak is kifejlesztettek egy ahhoz hasonló, új rakétarendszert. A SPIKE-ER méretesebb, mint a hordozható változat. Ennek tömege 34 kilogramm és az átmérője is nőtt. Hatásos lőtávolsága 8 km.
Ismeretlen rendeltetésű típusok
A következő képeken lévő típusok rendeltetése ismeretlen. Úgy tűnik, gyártásba került egy rövidített, öt futógörgős változat. Az eggyiken, mintha egy egyszemélyes nehézgéppuskaállás lenne. Talán ez egy páncélozott szállító harcjármű (PSZH) változat. A másikon egy leponyvázott felépítmény van, melynek rendeltetése ismeretlen.
Az alapmodell feltételezett adatai
- Hosszúság: kb 6,8 méter
- Szélesség: kb 3,2 méter
- Magasság: kb 2,5 méter
- Tömeg: kb. 25+ tonna
- Fegyverzet:
- 100 miliméteres ágyú 40 lőszer
- 30 miliméteres gépágyú 500 lőszer
- 7,62 miliméteres géppuska 2000 lőszer
- Hajtómű teljesítménye 590 lóerő
- Menetteljesítmény:
- műúton: 70 km/h
- hatótávolság 400 kilométer
Lábjegyzetek
1 Képek forrása: http://china-defense.com/
2 Deutz licensz
3 http://www.military-today.com/apc/type_97_ifv.htm
4 A legvalószínűbb ellenfél a dél-koreai K21, ha nem is közvetlen közelről, de legalább 1000m+ védelmet kéne nyújtania 40 mm lőszer ellen.
6 Elképzelhető, hogy a jövőben ezt 5.8 mm-re fogják cserélni
8 Forrás: http://www.sinodefence.com/army/artillery/pll05.asp
Felhasznált irodalom
- www.china-defense.com
- www.sinodefence.com
- www.army-guide.com
- www.spacewar.com
- www.wikipedia.org
- www.haborumuveszete.hu
Szerző: Mackensen
—–
Jelen írás a HTKA Lapcsoport által szervezett Hír- és Cikkíró versenyre érkezett és megfelelőnek ítéltetett a publikációra. Amennyiben Te is szeretnél indulni a nyereményekért vagy csak szeretnéd megmutatni a világnak eddig rejtegetett írói vénád, akkor ne habozz, jelentkezz gyorsan! Részleteket ide kattintva olvashatsz!