A Kommerszant napilapra hivatkozva a RIA Novosztyi hírügynökség arról számol be, hogy Damaszkusz és Moszkva között 550 millió dollárt értékben szerződés jött létre 36 Jak-130-as kiképzőgép szállításáról. A Kommerszantnak mindezt állítólag egy, az állami exportvállalathoz, a Roszoboronexporthoz közeli forrás súgta meg. Mely forrás arra is kitért, hogy a tavaly decemberben megköttetett szerződés értelmében a gépek szállítása Damaszkusz előzetes fizetése után kezdődhet meg – ezen feltétel teljesülése esetén az Irkut relatíve rövid időn belül szállítani tudná a gépeket.
Az állami hírügynökség megkeresésére sem a Roszoboronexport, sem pedig az Irkut nem kívánt érdemben reagálni és felső szintekről sem áll rendelkezésre semmi konkrétum. Leszámítva Szergej Lavrov külügyminiszter azon múlt heti, igencsak lazán kapcsolódó nyilatkozatát, miszerint Moszkva nem fog magyarázkodni a nyugat előtt döntései miatt, lévén a szíriai üzletelései az ENSZ Biztonsági Tanácsának semmilyen határozatát nem sértik. Mint ismert Oroszország ellenzi a Szíriai elleni nemzetközi szankciókat, beleértve a fegyverembargót is. Lavrov nyilatkozata egyébként nem a Jakokhoz kötődik, hanem az Egyesült Államok azon szemöldök ráncolására volt válasz, melyben Washington aggodalmát fejezte ki, miután állítólagosan egy orosz hajó fegyverekkel megrakva futott be Tartúsz kikötőjébe még a hónap korábbi szakaszában.
Node visszatérve a Jak-130-asokra. Az állítólagos üzlet orosz elemzők szerint is kockázatos és vélhetően még a szíriai helyzet eszkalálódása előtti időben köttetett. Ruszlan Pukhov a moszkvai Center for Analysis of Stategies and Technologies vezetője és egyben a védelmi minisztérium tanácsadója úgy véli, egyértelmű, hogy a nyugat Asszad eltávolítása mellett tört pálcát, mely ahhoz vezethet, hogy Algéria után a NATO újfent keresztülhúzhatja Moszkva számításait – már ami a fegyverexportot jelenti, ezáltal ismét anyagi és presztízsveszteséget okozva.
Pukhov mindazonáltal hozzáteszi, hogy mostanra a Jak-130-asok beszerzése vélhetően sokad-rangúvá degradálódott Damaszkusz számára, hiszen sem a felkelők, sem pedig egy esetleges NATO támadás esetén nem vennék nagy hasznukat.
A Jak-130 rendszeresítői között így egyelőre célravezető továbbra is csak Oroszországgal, Algériával és Vietnammal számolni.