19 éve robbant Csernobil

A Kijevtől 130 km-re lévő városban, az atomreaktoroknak nem volt meg a kötelező könnyűvizes külső szigetelése, ezért a négyes blokk felmelegedett és ellenőrízhtettlenné vált. Két robbanás pár másodperc múlva bekövetkezett, hajnalban. A robbanás következtében az atomerőmű falai szétrepültek és 10 napon át égett. Nagy mennyiségű radioaktív szennyeződés került a levegőbe, több százszor annyi mint a második világháborúban Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák felrobbanása után. A Szovjet média csak pár napra rá értesítette a lakosságot az szörnyű eseményről.

Magyarországot a két rádióaktív felhő érintette, első észak felől jött (Lengyelenország-Svédország), amely április 29-én lépett Magyarországra és főként az északi régiót érintette. A második kelet felől (Románia-Ukrajna), amely Május 7-én ért hozzánk. Azonban szerencsére a sugárzás itthon kismértékű volt az Alpok-belihez.

A katasztrófát egy sikertelen kísérlet okozta, melynek a célja az volt, hogy egy különleges biztonsági eljárást szimuláljanak, így a reaktor teljesítményét 20-30 százalékra nyomták le, ami több előírásba is beleütközött.

A balesetet követően az erőmű másik három blokkját lezárták, de az első és a második blokkot 1986-ban újraindították. A vizsgálatok emberi mulasztást állapítottak meg.

A robbanás környékéről csak egy nappal később kezdődött meg a kilakoltatás 1986 és 1990 között 90 ezer, 1990 és 2000 között 72 ezer főt költöztettek át a sugárszennyezett területekről. Az erőmű körül 30 km-es zónát hatóságilag tiltott zónának nyilvánították.

Az 1990-es évektől erős nemzetközi benyomás alá került az ukrán atomenergiai ipar, hogy bezárassák az erőművet végleg. Kijev 1995-ben megállapodott erről az Európai Unióval, s 2000. december 15-én végleg leállították az erőmű még működőképes utolsó blokkját.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Levegőben az új török vadász

Levegőben az új török vadász

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Az indiai piacot is célba vette az EMBRAER

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Nem kér a hadsereg az új amerikai helikopterekből

Levegőben az első magyar KC-390

Levegőben az első magyar KC-390