Orosz haditengerészeti vegyes – visszatérnek a Kirovok

A napokban számos, az Orosz Haditengerészethez kapcsolódó rövidhír látott napvilágot, melyet a szokott módon mi most annak rendje és módja szerint csokorba szedve adunk át olvasóinknak.

Kora tavasszal publikáltunk egy összegző írást az Orosz Haditengerészet kilátásairól az elkövetkező évtizedre nézve, melyben igyekeztünk arra kilyukadni, hogy bár úgymond a tradícióknak megfelelően néha orbitális nagyotmondás zajlik, azért a lehetőségekhez mérten úgy tűnik, hogy nagyobbrészt ésszerűen, helyes vonalon zajlik a modernizáció és lassan-lassan tényleg elkezdenek nagyobb számban érkezni az új generációs, tényleg modern hajók.

Első rövidhírünk nagyjából ehhez kapcsolódik, hiszen nem más, mint a tengeri erők hosszútávú fejlődésével kapcsolatos bejelentés. Az Orosz Haditengerészet jelenlegi parancsnoka, Vlagyimir Viszockij admirális azt találta nyilatkozni, hogy Oroszország az évszázad közepére ismételten teljes értékű flottával rendelkezhet majd.

Az admirális az Ekho Moskvy rádiónak adott interjújában elmondta, hogy ha a jelenleg folyamatban lévő modernizálási, megújításai programok mellett egy teljes értékű modern flotta megvalósítása mellett döntenek, akkor egyben azt is el kell könyvelniük, hogy bár a nagy része 2035 magasságára már hadrendben állhat a teljes kiépülés csak 2050 környékére lenne tehető.

De ha már szóba került a modernizálás: egy jó ideje rikácsolják már a sirályok a Kirov-osztályú, nukleáris meghajtású (csata)cirkálók mindegyikének újbóli hadrendbe állítását, ám szombaton egy amolyan fix dátumot kapott a negyérdemű a RIA Novosztyi hírügynökség tálalásában, mely viszont magasrangú katonai forrásoktól kapta az információt.

A friss információk szerint az Admiral Kuznyecov beütemezett átépítése mellett további nagyvadak, konkrétan az anno megépült 4 Kirov 3 inaktív tagjának felújítása is zöld lámpát kapott, melynek köszönhetően a tervek szerint 2020-ra mindhárom inaktív cirkáló ismét hadrendben állhat. Természetesen a megadott céldátumig hátralévő évtized alatt a nagyjavítás mellett a teljes körű modernizálást is elvégeznék mindhárom behemóton.

Ami meglehetősen biztosan borítékolhat a dologgal kapcsolatosan az az, hogy a 3 cirkáló közül elsőként az egykoron Kalinyin név alatt hadrendbe álló Admiral Nahimov csatlakozhat ismét az aktív állományhoz, hiszen a korábban szétvágásra ítélt, reaktorbalesetes ex-Kirov / Admiral Usakov-val és az ex-Frunze / Admiral Lazarev-vel ellentétben az osztály második tagján 2006 óta folytnak kisebb-nagyobb munkálatok, 2008 óta komolyabb tempóban. 2008-ban tervezett újbóli hadrendbe állításának időpontja 2012.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Qwj3YeCDZHI

A 80-as évek folyamán hadrendbe álló, ma is tiszteletet parancsoló méretű és tűzerejű cirkálók közül ma csak az Északi Flotta zászlóshajójaként szolgáló Nagy Péter áll hadrendben

A válogatást pedig egy szintén rövidhírrel zárjuk, mely nem szól másról, mint hogy a korábban, az orosz haderő közeljövőbeli szerkezeti átalakításával kapcsolatosan felmerült, a Kaszpi Flottilla körüli pletykák alaptalanon.

Pénteki bejelentés szerint a Földünk legnagyobb taván az orosz érdekeltségeket védő tengeri erő továbbra is önálló marad, nem kerül át a Fekete-tengeri Flotta parancsnoksága alá.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Mianmar bevásárolt orosz légvédelemből és drónokból

Mianmar bevásárolt orosz légvédelemből és drónokból

Elindult a MiG-41 fejlesztése

Elindult a MiG-41 fejlesztése

ICBM tárazás orosz módra

ICBM tárazás orosz módra