Egy légvédelmi rakétás számára mindig különleges élmény rakéta éleslövészeten részt venni. Ezért is érezhette magát szerencsésnek Fábry László őrnagy, az ezred 2. légvédelmi rakétaosztályának szolgálatvezető mérnöke, mivel 2013. október 14 – 17. között lehetőséget kapott a francia Fegyverzeti Igazgatóság (DGA) tesztközpontjában, Biscarrosse bázison egy MISTRAL M–3 légvédelmi rakéta éleslövészeten való részvételre.
A kiutazás célja volt, hogy a résztvevő szakemberek gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek a továbbfejlesztett MISTRAL M–3 rakéta működéséről és annak esetleges alkalmazhatóságáról a Magyar Honvédségben jelenleg is rendszerben lévő MISTRAL fegyverrendszer vonatkozásában.
A bemutató lövészet alkalmával egy darab M–3 típusú rakéta került indításra egy MANPAD típusú állványról. A célanyagot a MISTRAL-osok által jól ismert BANSHEE típusú drone képezte. A légvédelmi rakétatűz kiváltása 3 700 – 4 000 m távolságon történt, majd a rakéta a célt közvetlen találattal semmisítette meg.
Az éleslövészet mozzanatait a látogatók kivetítő sátorban követhették nyomon, ahol a cél és a rakéta röppálya nyomvonalait, illetve a fontosabb telemetria adatokat is elemezhették, értékelhették.
Ezen túlmenően a sátor előtt két tesztberendezés állt rendelkezésre. Az egyik egy M–2, a másik egy M–3 típusú működő gyakorló rakétával (ATPS). A tesztberendezések azzal a szándékkal kerültek kiállításra, hogy az érdeklődők meggyőződhessenek a két rakétatípus célelfogási képessége közötti különbségekről. A legfőbb eltérés, hogy a gyártó a fejlesztés során növelte az infravörös (IR) önrávezető fej érzékenységét, melynek eredményeként az M–3 rakéta – tapasztalatunk szerint – már 13 km-es távolságon képes volt helikoptert követni, szemben az M–2 rakéta 8 km-es lehetőségével. További különbség, hogy az M–3 rakétának növelték a hatótávolságát és a sebességét, jobb a vezérlése, illetve kevésbé érzékenyek a hajtómű és harci rész pirotechnika komponensei.
Hazaérkezés után Fábry őrnagy érdekesnek és hasznosnak minősítette a látottakat, mi pedig kíváncsiak vagyunk, hogy vajon a hazai MISTRAL jövőjét látta-e Franciaországban?