A BAE Systems és a teljes egészében állami tulajdonú Polish Defense Holding részvénytársaság (mely idén május 22-én váltott nevet, addig Bumar Group néven volt ismert) immáron hivatalosan is egy csapatot alkot annak érdekében, hogy közös erővel megnyerjék a lengyel szárazföldi erők univerzális lánctalpas harcjármű-platformra (Universal Tracked Platform) kiírandó tenderét. A két cég egy 25 tonnás kategóriájú harcjármű-családdal nevez a Lengyel Hadsereg beszerzési programjára, melynek keretében 600 példányt rendelnek majd a győztesnek kikiáltott cég portékáiból. A cél az, hogy a különböző feladatkörökben alkalmazandó, könnyű, úszóképes páncélosok egyazon alapra épüljenek, így könnyítve meg üzemeltetésüket. A hamarosan startoló tender egyébként Európa legnagyobb ilyen jellegű projektje lesz ebben a kategóriában, ezért valószínűleg minden olyan vállalat benevez majd, amelyik képes lánctalpas harcjármű előállítására.
Lengyelország ezzel ismét nagy lépést tett afelé, hogy haderejéből leselejtezze a régi, szovjetektől beszerzett technikát, mely a folyamatos modernizációk és a kiváló karbantartás ellenére sem számít már modernnek és ütőképesnek. Továbbá ez a tender is bizonyítja azt, hogy megvan a kellő politikai és katonai akarat, társadalmi támogatás, valamint anyagi háttér nagy mennyiségű modern haditechnika beszerzésére. Az pedig már csak hab a tortán, hogy a fent említett Polish Defense Holding (PDH) révén a fejlesztés és gyártás is részben lengyel kézben lesz. Ezen dolgok közül a legtöbbről más közép-kelet-európai országok csak álmodozhatnak, míg ott teljesen természetesnek veszik őket.
Arról egyébként nem esett szó, hogy pontosan milyen platformmal pályázik majd az újdonsült csapat, de találgatások már vannak. A BAE Systems jelenléte előrevetíti a jól ismert CV-90-család bizonyos elemeinek megjelenését, konkrétan sokan tippelnek rá, hogy az alvázat egy az egyben onnan emelik át. Szintén nem feledkezhetünk el az Anders-családról sem, melyet a PDH (Bumar) fejlesztget, és aminek moduláris felépítése szintén jó kiindulási alap egy ilyen jellegű fejlesztéshez. Egyébként már csak azért is valószínű, hogy javarészt meglévő megoldások alapján rakják össze a tenderen indítandó járművet, mert az első sorozatban gyártott példányt a győztesnek már 2018-ban át kell adnia a Lengyel Hadsereg számára, ami világviszonylatban is igen gyorsnak számít, nem még Európában, ráadásul 2022-ig át kell adni mind a kb. 600 páncélost. A tender pontos követelményrendszerét a lengyel védelmi tárca várhatóan idén nyáron, legkésőbb ősszel ismerteti.
Ismét egy pozitív hír Lengyelországból, ami a hadseregüket illeti. Minden elismerésem az ottani vezetésnek és döntéshozóknak.
ebbe nem lenne hülyeség beszállni valamivel
Nem mindegy mibe mibe szállnánk be? Minden jól jönne. DE nincs szándék akarat na meg $
na…beszállni..khm könnyű páncélos nehezek nélkül kamikaze projekt…..
http://www.washingtonpost.com/blogs/innovations/wp/2013/05/28/should-the-u-s-army-buy-a-hybrid-tank/?hpid=z9
A lengyeleknek is volt nemrég egy ilyen kaliberű fejlesztése?! Vagy csak azért tendereztetik meg ilyen rövid határidővel mert tudják hogy úgy is a saját fog nyerni ami már direkt erre készült és előrehaladott állapotban van, a többi meg csak formaság!?
Érdekes, hogy ahol van rá akarat, ott pénz is van.Illetve arra van pénz, amire akarat is van.
Amit lengyelül PHO angolul PDH kitol magából az igen szerény. Távolból minden igen szépnek tűnik, de ez a holding egy politikai elfekvő, a szakemberek elpárologtak onnan. Ha javasolhatom, akkor inkább a Huta Stalowa Wola (most 75 éves állami cég) vagy a WB Electronics (magáncég) „termékeit” propagálnám, mert naggyon komolyak :-)
És ezeket Igazi Mérnökök és igazi Szakmunkások alkották!
http://www.youtube.com/watch?v=O5ADBkRR1XE
http://www.youtube.com/watch?v=6uSiF5eXpSU