Kína meghívót kap a RIMPAC 2014-re

Mint talán ismert a Csendes-óceán legnagyobb, RIMPAC rövidítéssel jelölt hadgyakorlatát két évente rendezik meg, mely kapcsán egyrészt van egy klasszikus „keménymag”, akik általában mindegyiken aktívan részt vesznek, és vannak a csak megfigyelőket delegáló nemzetek. Az idei RIMPAC érdekessége pont az egyik ilyen klasszikus megfigyelő, Oroszország aktív résztvevővé emelkedése volt. De egyelőre úgy tűnik, hogy 2014-ben is lesz meglepetés.

Sötétkékkel az aktív résztvevők, világoskékkel a csak megfigyelőket delegálók. Látható, hogy ezen térkép nem a RIMPAC 2012-es állapotokat tükrözi. Az idén megrendezett, sorban a 23. RIMPAC hadgyakorlaton összesen 22 nemzet vett részt. | Forrás: Wikipedia ,

Az Egyesült Államok védelmi minisztériumának honlapján a sajtóanyagok között szerepel egy friss anyag, mely több vonal mentén taglalja Leon Panetta védelmi miniszter ázsiai útjának kínai állomását – ezek egyike, melyet címnek is választottak az nem más, mint hogy az amerikai védelmi miniszter kínai kollégájával együtt arról beszélt, hogy a U.S. Navy tervei között szerepel Kínát a RIMPAC 2014-en való aktív részvételre felkérni. (K kezdőbetűs nicknévvel rendelkező, messze délen lakó olvasónk: készülj! ;))

Panetta a sajtó képviselőinek elmondta, hogy a reményeik szerint a 2 év múlva esedékes, nagyszabású hadgyakorlat kapcsán tovább fokozhatják az amerikai és kínai haditengerészetek együttműködését a közös ellenség, a kalózkodás tekintetében. Mint elmondta remélik, hogy ebben építhetnek majd azon pozitív tapasztalatokat adó közös gyakorlatra, amit a közelmúltban folytattak le kínai kollégáikkal az Ádeni-öbölben.

Az amerikai delegáció azonban természetesen alapvetően nem a RIMPAC részvételt ment megvitatni Kínába, így mindezen mellett diplomatikus nyilatkozatok születtek a két haderő közti dialógus folytatása, illetve az együttműködés szélesítésével kapcsolatban is. Ezzel kapcsolatban az amerikai védelmi miniszter persze megjegyezte, hogy mindkét félnek tisztában kell lennie azzal, hogy nem minden esetben fognak egyetérteni. (Micsoda meglepetés…)

Természetesen nyilatkozott a kínai védelmi miniszter is – Liang Guanglie tábornok hangsúlyozta, hogy amerikai kollégájával közös nevezőn vannak annak kapcsán, hogy a két félnek új katonai kapcsolatokat kell kiépíteni, olyan együttműködési rendszert, ami a kölcsönös bizalmon és egyenlőségen alapul, ami mindkét fél és tágabban értelmezve az egész világ számára kedvező.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

Bemutatta új repülőgép-hordozóját Kína

Lézerrel töltené újra a drónokat a DARPA

Lézerrel töltené újra a drónokat a DARPA

Sárkányok egymás közt

Sárkányok egymás közt