Az elmúlt napokban elszórtak némi hírmorzsát a PAK-FA-val és leendő indiai elfajzásával az FGFA-val kapcsolatban is. Kezdjük talán az orosz helyzetjelentéssel.
A Szuhoj augusztus 21-i sajtóközleménye szerint a PAK-FA második prototípusának segítségével sikeresen végrehajtották az első tanker megközelítést. Az Orosz Légierő 5. generációs típusának prototípusa egy Szu-25UB társaságában kereste fel a tesztre kirendelt Il-78-as tankert.
A szűkszavú közlemény vaskosítása végett szerepeltetik benne azon infókat is, miszerint a 3. prototípussal megkezdődtek a típus AESA radarjának tesztjei, – erről korábban már hírt adtunk – illetve hogy a 4. Szuhoj T-50 prototípus is becsatlakozik a tesztelési programba még az év vége előtt. Utóbbiról pontosabb információt nem adtak.
Menetközben az indiaik is jelentkeztek némi fejleménnyel a saját változatuk kapcsán. A PAK-FA-n alapuló, de az indiai igényeknek megfelelően átalakított, módosított, jelenleg FGFA kódnév alatt futó program kapcsán az Indiai Légierő vezérkari főnöke úgy nyilatkozott, hogy az orosz – indiai együttműködésben megvalósuló típus első prototípusa 2014 vége előtt érkezik meg Indiába, ahol egyből intenzív tesztelési program startol majd el. Elmondása szerint a 2. prototípus 2017-ben, míg a 3. 2019-ben érkezik majd a jelenlegi tervek szerint.
Érdekességnek: http://ipon.hu/hir/az_intenziv_hohatastol_is_ved_a_legujabb_alcazo_arcfestek/21996
HA igazak a dátumok, 2019-ben felgyorsul az indiai 5. gen. repülő fejlesztése. Mivel Kínában is kb. akkorra lesz készen az ő gépük, az indiaiak megspóroltak cirka 5 évet. Ráadásul jóban vannak Izraellel, aki némi infó ellenében telepakolják az pakfájukat mindenféle elektronkával. Hovatovább, ha az F-35 forráskód-kiadás hiánya és az izraeli cuccok integrációja elhúzódik, akkor esélye lesz egy izraeli PAK-FA-nak, héberül SÁBESZ-DEKLI repülőgépnek. Az volna csak a csoda…… Felébredtem, bilibe lóg….. :) :)
Kicsit off
Lezuhant egy román kiképzőgép.
http://www.szatmar.ro/Lezuhant_egy_roman_katonai_repulogep/hirek/52622
@krisztián
A hírt egy órája már linkelték hírhalomban, de köszönjük!
Nekem van egy olyan benyomásom De lehet hogy az idő érzékem a rossz De mintha az Oroszok gyorsabban haladnának az ö gépükkel mint az Amcsik haladtak a CSODA gépükkel az F-35 tel
Majd mindjárt kapok a fejemre az Amerika barátoktól hogy milyen hülyeségekről beszélek :D :D
http://community.us.playstation.com/t5/image/serverpage/image-id/24591iF9BE7432FE53C47F/image-size/medium?v=mpbl-1&px=-1
F1End szerint: ?????????????????
@jancsiga
Nagyon rosszul érzed. A YF-22 és YF-23 is végzett tankolás még a flyoff során. Én legalábbis így tudom. A 3-4 hónapos flyoffon a gépek többet repültek asszem, meint eddig a PAK-FA 2,5 év alatt.
molnibalage Ok rendben :)
Molnibalage,
Ez így csúsztatás. A Két YF-23-as összesen 50-szer emelkedett a levegőbe, ott 65 órát töltött el, mig a két YF-22-es 39-szer repült, 61 órát, a PAK-FA, már rég túl van a századik felszálláson és jelenleg ezt pár felszállástól eltekintve két géppel oldották meg.
Akkor kapásból két-két prototípus állt rendelkezésre, rögtön a repülési tesztekhez, míg itt folyamatosan csatlakoznak a gépek a programhoz.
Eltelt húsz év, ez már egy egész más világ.
De az F-35-ös projekt is más, a PAK-FA programhoz kár hasonlítani, ez tény.
Nyomatják az oroszok a nagyvasat — ez eddig rendben is van. Tegnap láttam egy amerikai felderítőrobotot. Akkora volt, mint egy szúnyog.
Én meg az Amerikai katonai léghajot
@Allesmor Obranna
Én teljesen más óraszámokra emlékszem. 200 felettire.
Molni, itt egy kissé elszámoltál valamit…
Szépen repkedtek az ami gépek ezt nem vitathatja senki, de a mennyiséget ilyen adatokból összemérni kicsit merész lenne…
Arról nem is beszélve (bár nyilvánvalóan a hatékonyságot elősegíti) hogy két olyan gép repóráját hasonlítjuk össze a szu géppel, amelyek egy versenyre voltak felkészítve, és a mostani gépnek elég kevés köze van a versenygéphez… Nem véletlen emelkedett a program költsége folyamatosan…
Srácok! Azért szerintem a dátum is sokat dob a latba, hogy mennyit tudunk meg a repülőről repülésközben és mennyit tudunk ma leszimulálni egy szuper komputerrel! A két amerikai gép akkor repült amikor egy szuperszámítógép teljesítménye a tablet-tem teljesítményével egyenlő! SZVSZ
Mi az a tablet-tem? A Cray-2 a ’80-es évek közepi cucc volt. Annak teljesítményét asztali számítógép valamiko a 2000-es évek elején érte el asszem, bár ezen a téren nem vagyok hozzáértőnek mondható. Akkor volt az, hogy 1000 dollár alatti számítógép hozta azt a teljesítményt, amit a ’80-es évk közepi csúcs szuperszámítógépe.
Tablet Molni! Tudod! :D Kicsi lapos szerkezet! :D Bocs, de nem jól írtam nyelvtanilag? :D
Ilyen amivel rendelkezem: http://www.zenithink.com/Eproducts_C91_2.php
Másik az se feledjük hogy most oroszok szabadabban hozzá férnek nagyobb teljesitményű CPU-k-hoz.
Lassan már két magvas procik is elavultak. 3 magvasak terjednek. 4 magvasak meg most jelennek meg.
Pocok moli vélhetőleg jól mondja.
486 90 évek elején 64 MHz tudot ksőbbi Pentium 1 133/188 MHz.
reális hogy egy 85-87 közötti top szupergép 1 GHZ óra jellel dolgozott. Poén jobb RAM-ok óra jelevel egyezik meg manapság ez a érték.
@Pocok75
Gőzöm sincs. Nekem a számítógép az asztali PC és a max. a laptop, amit már nem is annak hívnak… A többi rohadtul nem érdekel. Azt sem tudom, hogy mi az a sok marhaság, amit az emberekre akarnak tukmálni.
Az okostelefonomat is csak azért vettem, mert elegem volt a sorra tönremenő kurvadrága mp3 playerekből meg a régi telefont leadtam a faternak, mert az övő tönkrement. Egy telefon túl drága ahhoz, hogy 6 hónapot se bírjon ki, remélhetőleg így sokáig lesz mp3 playerem. (Bár a mikrofont már cserélni kellett…)
molni
A telefon nem kalapács :D
OFF
Látom van pár kocka köztünk én meg nagyon nem vagyok az de kéne egy új alaplap,most egy Gigabyte GA-EP35-DS3 van és kéne egy hasonló teljesítményű(vagy kicsit gyengébb)de SATA3-as(állítólag az enyém SATA-2 bármit is jelentsen ez).
dudi: jó az az alaplap, szerintem ugyanilyent vegyél. 775-ös procihoz való új alaplapból egyre kevesebb van, mivel már más foglalatosak az aktuális gyártásúak.
dudi: sata3 : soros busz merevlemezek/háttértárak illesztésére. A Sata2-nél sokkal gyorsabb, de ha a végén ficegő lemez lasú, akkor nem ér semmit, ha gyors a tyúkbél. A sata3 akkor kell, ha ssd-s (félvezető alapú, nem mechanikus/mágneses) merevlemezt veszel. Amúgy mindegy.
weasel007
Nem az alaplappal van bajom hanem a memóriával.Háromszor 1024 van benne és nem tudom bővíteni.
porci is új kéne emiatt(csak ez nekem olyan egyértelmű mert ezek úgy egyben vannak).
Esetleg vegyél 3x 2 gigás RAM-ot?
sulyid
Okosék azt mondták,hogy felesleges bele 3 gigánál több RAM mert nem tudja kezelni.
Akkor így jártál :)
Az a 3 giga pont elég, ha nem mindent full maxon akarsz futtatni. :)
Dudi: nekem is 775-ös a processzor foglalata és egy MSi G41M-P28-as alaplapom van hozzá. 2x 4GB DDR3-as memória van beletéve és megy mint a szél. 10-12 ezer között adják mostanában, sata2-es, de hidd el „normál” winchesterhez ez is bőven elég.
Arról nem is beszélve,hogy DDR3-as memória max ragasztóval illeszthető a foglalatokba…És nekem ugye a memóriával van bajom elsősorban.
sulyid
Mi értelme van a HD filmnek ha csak egy Junost tv-d van?
Nekem 2 maggal, 2 giga RAM-mal és 720P-s filmeket nézek egyfolytában 1680×1050-es monitoron… nekem ennyi több mint elég, sőt néhány (régebbi) játéknál még túl sok is. :)
Te Úr isten..
Ennyire kockák azért nem lehetnek emberek!!! Egy harci repülőgép alkalmazásra nem raknak be, egy asztali/noti/tablet stb. processzort… Itt van egy kis fizikai igénybevétel is. (Tudom, hogy van STANAG-os tablet is meg noti, leejtett egy méterről, meg berakod egy kád vízbe, de ez nem ugyanaz).
Ugyanakkor a repülőgépek célhardweréhez a polgári fél évente készülő újabb generációs procik helyett, lényegesen kisebb teljesítményűt használnak, amely persze fizikailag nagyobb igénybevételt is kibír, mint polgári boltban kaptható cuccok..
igen, de a repülőgépek tervezését már sokkal másabb procikon végzik, ugyebár…?!
Egyszer elrettentő példaképpen meghallgatták az egyik honatya sirámát, és valami F-14esbe beszereltek egy amúgy csúcsszuper SONY videókamerát. Az első leszállást sem élte túl. És a 800 dolláros kalapács árából is meg tudnék magyarázni legalább 200 dollárt. Popszegecs darabonként 1 $ért. Persze, csak milióból 1 lehet hibás. Kínából vehetnének 1 kilót 1 $ért.
@kelepisti
Ki beszélt arról, hogy kommersz cuccokat kell a gépekbe tenni…?
„486 90 évek elején 64 MHz tudot ksőbbi Pentium 1 133/188 MHz.
reális hogy egy 85-87 közötti top szupergép 1 GHZ óra jellel dolgozott. Poén jobb RAM-ok óra jelevel egyezik meg manapság ez a érték.”
Uhhh, ez nagyon nem igy mukodik… ha ez csak az orajelen mulna, akkor egy 3Ghz+ P4 elmeletileg „gyorsabb” lenne, mint egy Core2Duo 2.xGhz, de ez nem igy van…
A masik, hogy ezek a szuperszamitogepek mas elvek szerint mukodnek, mint egy desktop es eleve erre a hardware-re optimalizaltak a software-t, mely hatalmas elonyt jelent, szoval ezt sem lehet direktben osszehasonlitani.
btw: Azert van 3GB limit annal a gepnel, mivel feltetelezem, hogy 32 bites windows van rajta, melynek van egy ilyen korlata. Ha ezt kicsereled 64 bitesre, akkor mar mukodni fog 3x2GB SIMM-mel is!
papichulo: az intel a 64bit támogatást (is) meg a virtualizáció támogatást is igen összevissza osztogatta régebben a termékvonalak differenciálására.
Másfelől a 188mhz elég ritka volt, mert a PCI busz 33MHz-s órajeléhez való könnyű illeszthetőség miatt minden processzor és FSb a 33Mhz egész számú többszörösei voltak (kissé leegyszerűsítve a dolgot).
de aki érdekel amit papichulo említett, az javaslom a következő kulcsszavaknak nézzen utána:
memória sávszélesség, (L1, L2 utasítás/adat) cache, csővezetékezés, szuperskalár processzor, multiprocesszor, sorrend szerinti végrehajtás, elágazás jövendölés.
papichulo: ma már a DIMM a menő :P SIMM ramot utoljára a 386DX-40-es procimhoz használtam.
„az intel a 64bit támogatást (is) meg a virtualizáció támogatást is igen összevissza osztogatta régebben a termékvonalak differenciálására.”
Na igen, arra nem is gondoltam, hogy esetleg a CPU nem 64 bites… bar annak mar eleg reginek kell lennie.
„ma már a DIMM a menő :P SIMM ramot utoljára a 386DX-40-es procimhoz használtam”
Igaz… Dual FTW! :)
papichulo
64 bites win7 van rajta.
Az utolsó 3 kommentből nem sokat értettem :)
„64 bites win7 van rajta.”
Akkor nem latom be, hogy miert ne lehetne 3GB+ memoriat hasznalni benne.
Megneztem az alaplapot specifikaciojat es ott ezt irjak:
” 4 x 1.8V DDR2 DIMM sockets supporting up to 8 GB of system memory
Dual channel memory architecture
Support for DDR2 1200 (O.C.)/1066/800/667 MHz memory modules ”
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2741#sp
Mivel dual channel kell neked, ezert en a helyedben vennek 2*4GB-os modult. Vagy vehetsz 2 darab 2GB-ost es kiveszed az egyik mostanit, igy 6GB-od lesz. Lenyeg, hogy legyenek parban.
Viszont mivel mar szinte mindenhol DDR3-at hasznalnak, ezert a DDR2-nek felment az ara, en ezt talaltam nagykerben (netto arak):
VERITECH Memória DDR2 2GB 800MHz VG VER 2GB/DDR2/800/VG 4 840 Ft
ADATA Memória DDR2 4GB 800MHz Kit ADA AD2U800B2G6-2 11 520 Ft
papichulo
Köszönöm!