Az orosz – indiai koprodukcióban megszületett, a piacon nagy érdeklődést kiváltott, „multiplatformos” BrahMos szuperszonikus robotrepülőgép hiperszonikus változattá fejlesztése korábban sem volt véka alá rejtve – A. P. J. Abdul Kalam egykori indiai elnök, illetve az indiai rakétaprogram igen jeles alakja tavaly nyáron, az első BrahMos indítás 10. évfordulóján arra kérte fel a BrahMos Aerospace vállalatot, hogy kezdjenek hozzá a hiperszonikus változat fejlesztésébe.
Míg India rakétaembere a beszédében elhangzottak alapján egy újrahasznosítható változatot képzelt el, mely a harci rész célba juttatása után visszarepül indítójához, addig a BrahMos tényleges továbbfejlesztését végzők közelmúltbeli nyilatkozata alapján, a kompatibilitás megtartása végett a jelenlegi BrahMos méreteit és tömegét megtartva hoznák össze az új robotrepülőgépet.
A Delhiben megrendezett Defexpo 2012 pénteki napján Praveen Pathak, a BrahMos fejlesztéséért felelős program vezetője úgy nyilatkozott, hogy Oroszország és India jelenleg éppen tárgyalásokat folytat a leendő hiperszonikus robotrepülőgépről. Elmondása szerint a közeljövőben közös munkacsoport áll fel, mely a tényleges tervezést végzőkkel karöltve meghatározza a technikai paramétereket, illetve megállapodik arról, hogy a két fél milyen mértékben járul majd hozzá az Mach 5 – Mach 7 sebességtartományt megcélzó rakéta fejlesztéséhez.
„Olyan fegyvert akarunk alkotni, mely méreteiben és tömegében nem nagyon különbözik a jelenlegi BrahMos robotrepülőgéptől, ami így indítható lenne a jelenlegi BrahMos változattal rendelkező hajókról és mobil indítóállásokról. Ebben az esetben ezeket nem lenne túl nagy feladat hiperszonikus csapásmérésre alkalmassá alakítani.”