|

Elkezdődött az első orosz Mistral építése

Mióta száz százalékig biztossá vált, hogy Oroszország rendszeresíti a francia Mistral-osztályú helikopterhordozó dokkhajókat, a vezető hírek közül gyakorlatilag eltűntek az ezzel foglalkozó információk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy megállt volna az élet az üzlet körül. A nyári szerződéskötésben foglaltak szerint Moszkva nemrégiben átutalta a vaskos számla első részletét, aminek hatására a franciák elkezdték az első egység építését. A francia DCNS bejelentése szerint néhány hete megérkezett hozzájuk az 1,2 milliárd dollárnyi előleg, november 30-án pedig nekiláttak a munkálatoknak az STX hajógyárban.

Mint ismeretes, az Orosz Haditengerészet összesen négy Mistral-osztályú hajót rendelt, melyek közül kettőt Franciaországban készítenek el, kettőt pedig az orosz OSK hajógyárban. A júniusi megállapodás értelmében Párizs teljes körű technológiai transzfert nyújt partnerének a logisztikai támogatás mellett. A DCNS tervei szerint az első egységet, melyet most kezdtek el építeni, 2014-ben adják át. A második, általuk gyártott orosz Mistralon néhány hónap múlva szintén elkezdik a munkálatokat, tehát szimultán épül majd a két példány. Azonban a 2016-os átadási határidővel bíró második teljes befejezéséhez Moszkvának át kell utalnia a maradék pénzösszeget is.

Ka-27 és Ka-29 a Mistral fedélzetén

Helix alfajok – Ka-27 és Ka-29 – a Mistral fedélzetén ,

Időközben több orosz katonai szakértő is megkérdőjelezte a beszerzés helyességét. Szerintük sem pénzügyileg, sem katonailag nem éri meg a Mistral-osztály rendszeresítése. Úgy vélik, hogy a vezérkar pusztán a fejlettebb nyugati technológia megszerzése miatt vásárolt be a francia hajókból, amik alapján elkészíthetik saját egységeiket.
Emellett több ország is nehezményezte az orosz flottabővítést, különösen Litvánia és Grúzia. Az ő megnyugtatásukra Moszkva közölte, hogy a helikopterhordozó dokkhajókat az Északi és a Csendes-óceáni Flotta használja majd.

16 hozzászólás “Elkezdődött az első orosz Mistral építése”

  1. Roni

    Kettővel kitörölhetik a seggüket.

    „Időközben több orosz katonai szakértő is megkérdőjelezte a beszerzés helyességét. Szerintük sem pénzügyileg, sem katonailag nem éri meg a Mistral-osztály rendszeresítése.”

    Valakinek nem tetszik,hogy nem hazait gyártanak!

  2. Szerintem sima lobbyduma…. Sok francia technikát ismertek meg az utóbbi időben. Úgy látszik, tetszik nekik. Mindig lesznek olyanok, akiknek az érdekszférájuk nem egyezik meg az aktuális kurzussal. Magánvéleményem szerint még a négy is kevés…. Attól függ, merre szeretnének fejleszteni. van tengó-lobby, hordozó-lobby, cirkáló-, romboló-, fregatt-lobby és a légierő és a szárazföldi lobbikról nem is szóltam még…. Viszont, ahogy elkezd készülni az oroszoknál egy ilyen hajó, le merem fogadni, hogy kínában is elkezdenek egyet építeni….. :) :) kaszinóhajót :) :)

  3. Véleményem szerint több szempontból érdekes és figyelemre méltó ez a program:
    1. Az oroszok levetkőzték hiúságukat.
    2. Ezáltal belátható időn belül lesznek jelentős hajóegységei.
    3. Biztos ők is tudnának ehhez hasonlót épiteni, de erre nincs idő és valószinű az sem lenne olcsóbb és ezt belátták.

  4. Nem úgy tűnik, hogy az oroszok eltökélték volna magukat expedicíós beavatkozásokra hetedhét óperencián túl. Akkor meg minek ebbe a műfajba beleölni ennyi pénzt? Oroszország maga a hetedhét óperencia , és nincs hozzá megfelelő minőségű harckocsija, hogy biztosítsa határait.

  5. Se a hollandokat se a spanyolokat nem értem. Talán, ha NATO-s szerepvállalásként fogjuk fel a dolgot akkor érthető. Vagy ha a közös EU-s haderő létrehozása irányába tett próbálkozásként próbáljuk értékelni. Arrafelé erősebb ez a politikai irányvonal mint nálunk.

  6. „Erről beszélek. A nagy dolog szerintem azt, hogy ezt tulajdonképp elismerik és tovább lépnek ezen. Legyűrték az oroszos (szovjetes) mentalitást. Az UAV témában is hasonló a helyzet.”

    Ez nem evvel az üzlettel történt meg hanem már elég régen tessék csak az újabb T90ekre gondolni amikben Francia Catharin IR rendszer van… meg kitudja mi.
    Itt a „nagyközönség” számára lett ez egyértelmű. Egy IR rendszerre az átlag 99% nem figyel föl, nem is tud róla.

    Amúgy sok területen lincenszelnek már, vagy fognak licenszelni. Itt egy cikk a nem rég finishbe ért Iveco LMV üzletről, bár végül „csak” 1770″et akarnak gyártani.
    http://russiamil.wordpress.com/2011/11/08/russia-nato-military-cooperation-part-3-defense-industrial-cooperation-and-future-prospects/
    A cikkbe amúgy ott van és nem először bukkan fel, hogy elégedetlenek a saját APC/IFV vonalukkal. Nem lepne meg ha pár év múlva egy APC/IFV deal is megköttetne.

    De visszafele is látni pldat, ennek a sokak szerint legmeredekebb darabja az US féle Mil-17 beszerzés.

    Ez van, vége a hidegháborúnak. Persze Putyinnak kell a PR, sok szavazatot hoz a konyhára a fenyegetetség érzés így szóban menni fog még sokat az anyázás.

  7. Fade bar 100%-ig egyetertek veled, azert szerintem a vissza vonal meg nem kezdodtt el. Az amerikaiak ha jol tudom Mi-17est csak az afgan legiero szamara vettek, meg talan a tengereszgyalogosoknak van par, OPFOR-ra (ellenseget jatszani) meg kulonleges muveletekre.