Magyarázatot követel az USA

A néhány nappal ezelőtt első ízben kihajózó új kínai repülőgép-hordozó, a Shi Lang (ex-Varjag) alaposan felkavarta Kelet-Ázsia és a Csendes-óceáni térség erőviszonyait. Ez pedig nem kizárólag a környék országait érinti, hanem a térségben hagyományosan komoly érdekeltségekkel rendelkező Amerikai Egyesült Államokat is. Bár az USA nyilvánvalóan nem most szerzett tudomást a hajó létezéséről, hivatalosan mégis csak most lett lehetősége rá, hogy kérdőre vonja a Kínai Népköztársaság kormányát: pontosan miért is kell nekik repülőgép-hordozó?

”Szívesen fogadunk bármilyen magyarázatot, amiben Kína kifejti, hogy miért volt szükségük egy ilyen eszközre? „ – mondta újságíróknak Victoria Nuland külügyminisztériumi szóvivő augusztus 10-én, néhány órával a Shi Lang tengeri próbáinak kezdete után. Az Egyesült Államok kormányzata ugyanis aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a Kínai Népköztársaság nem vázolt fel semmilyen jól átlátható hosszú távú stratégiát, melybe esetleg beleillene egy repülőgép-hordozó rendszeresítése.

”A kínai védelmi politika egyre átláthatatlanabb, ami aggasztó számunka. Más országok és az Egyesült Államok is arra törekszik, hogy partnerei tisztán és világosan megérthessék katonai beszerzéseinek céljait, illetve költségvetésének mértékét. Ez a kétoldalú kapcsolat segít csökkenteni a feszültségeket, éppen ezért szeretnénk, ha Kína is hasonló viselkedést tanúsítana.” – jelentette ki Nuland a Külügyminisztérium üzenetét közvetítve.

Kína és az Egyesült Államok már többször próbálkozott haderői között szorosabbra fűzni a kapcsolatot, ami részben sikerült is, ám a Tajvannak nyújtott amerikai katonai segítség minduntalan megszakítja a folyamatot. Kérdés, hogy az egyre nagyobb befolyásra szert tevő, nagyhatalmi ambíciókat dédelgető Kína mennyire lesz hajlandó felhagyni eddigi gyakorlatával, és nyilvánosságra hozni stratégiai terveit és beszerzéseinek részleteit.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

Bemutatta új repülőgép-hordozóját Kína

Lézerrel töltené újra a drónokat a DARPA

Lézerrel töltené újra a drónokat a DARPA

Sárkányok egymás közt

Sárkányok egymás közt