Oroszország új NATO nagykövete – a nyugati sajtó által korábban nem éppen NATO barátnak titulált – Dmitrij Rogozin úgy nyilatkozott a közelmúltban, miszerint egy módosított CFE szerződésnek rendelkeznie kéne az aláíró felek haditengerészeti erejéről is. „Úgy vélem, hogy egy olyan szerződés aláírása felé kéne elmozdulni, mely figyelembe veszi a haditengerészeti vonatkozásokat is.” – nyilatkozta Rogozin egy sajtókonferencián.
A CFE szerződés (Conventional Armed Forces in Europe / Hagyományos fegyveres erők Európában) egy, a hidegháború utolsó éveiben létrejött megállapodás: az 1990-ben megkötött szerződés az Atlanti-óceán és az Urál közötti területen korlátozza a hagyományos nehézfegyverzeteket, mellyel a meglepetésszerű masszív lerohanás kivédését kívánták szavatolni.
A Szovjetunió és így a Varsói-szerződés széthullása, illetve az Európában így végbement változások a szerződés módosítását igényelték, melyre 1999-ben került sor. A módosított változatot Oroszország (illetve Ukrajna, Fehéroroszország és Kazahsztán) ratifikálta, ám a NATO tagállamok erre nem hajlandóak, míg Oroszország 100%-osan nem teljesíti azon feltételüket, hogy csapatait teljesen kivonja Grúzia és Moldova területéről.
A szerződés jelenleg moratórium alatt áll Oroszország részéről, lévén 2007 december 12-vel Moszkva papíron felfüggesztette az annak történő megfelelést. Tette mindezt az akkoriban az európai rakétavédelmi rendszer körül időnként már-már hidegháborús retorikát felvevő amerikai – orosz diplomáciai adok-kapok játék részeként. A hivatalos indoklás a NATO térségbeli erősödése, illetve a Balti-államok általi ratifikáció elmaradása volt.
A szerződés feltámasztásáról azóta már zajlottak kétoldalú tárgyalások – legutóbb tavaly novemberben kommunikálta a NATO azon szándékát, mely szerint szeretnének újból életet lehelni a egyezménybe.
Rogozin NATO nagykövet nyilatkozatából ítélve úgy tűnik, hogy Moszkva megpróbálja egy füst alatt a régiós tengereken is kiegyensúlyozottabbá tenni az erőviszonyokat. A nagykövet nyilatkozata szerint nem célravezető, hogy a CFE szerződés csak a szárazföldi erőket korlátozza, miközben a NATO tagállamoknak jelentős tengerészeti előnye van a térségben az Orosz Haditengerészettel szemben. A módosított változatnak orvosolnia kellene ezt is állásfoglalása szerint.