Az orosz parlament alsóháza, az Állami Duma 2011. január 13-án elfogadta az Amerikai Egyesült Államokkal kötött új START egyezményt ratifikáló jogszabály második olvasatát, amelyben meghatározták a ratifikálás feltételeit – kiemelve a szerződésből Oroszország általi kilépés eseteit, illetve az elnök azon kötelezettségét, mely szerint a stratégiai nukleáris erők fejlesztési irányaiba be kell építeni az Egyezmény rendelkezéseit. A tervezetet 349 igen 57 nem és 2 tartózkodás mellett szavazta meg a képviselő-testület.
Az Egyesült Államok Szenátusa már 2010. december 22-én ratifikálta az új egyezményt, ugyanakkor jó néhány kiegészítést, módosítást is hozzáfűzött a ratifikálásra vonatkozóan, beleértve a Washington általi világméretű rakétavédelmi rendszer kiépítésének igényét.
Az új START csak az orosz parlament mindkét házának (alsóház: Állami Duma, felsőház: Szövetségi Tanács) jóváhagyását követően fog hatályba lépni. Az alsóház várhatóan 2011. január 25-én, a harmadik és egyben utolsó olvasat elfogadásával fogja megszavazni a ratifikálásról szóló jogszabályt.
Mint ismeretes az új egyezmény az 1991. július 31-én az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió által megkötött és 1994. december 5. napján hatályba lépett, 2009 decemberében hatályát vesztett START I egyezményt váltotta fel.
Az új START egyezmény fent említett történelmi előzménye mellett kiemelést érdemel még a ratifikálás hiányában hatályba nem lépett, 1993. január 3. napján aláírt START II egyezmény, – vagy egyik közismert nevén: De-MIRV-ing Agreement – valamint a 2002. május 24. napján Moszkvában Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin és George Walker Bush által aláírt SORT, röviden csak: Moscow Treaty, azaz a „moszkvai megállapodás”. Utóbbi 2003. június 3-án lépett hatályba.
Az új START egyezményt 2010. április 8-án a cseh fővárosban írta alá a két ország vezetője.
Az új Egyezmény elődjéhez hasonlóan az aláíró államok nukleáris fegyvereinek korlátozását célozza, melynek érdekében a két nemzet nukleáris arzenáljának mértékét – a moszkvai megállapodás által rögzített, jelenlegi 2 200 darabról – 1 550 robbanófejben korlátozza.
A szerződés egyébként lehetővé teszi a fenti szám átlépését néhány száz darabbal, mivel bombázók által szállítható nukleáris fegyvereket egy darabnak számítja függetlenül attól hány fegyvert szállíthat egy bombázó valójában. A robbanófejek száma mellett a stratégiai nukleáris rakétakilövők számát a jelenlegi felére kell redukálni.
Az amerikai Szenátushoz eljuttatott dokumentumok szerint az USA-nak legalább 30 db silót, 34 db bombázót és 56 db tengeralattjáróba épített kilövőcsövet kell leszerelnie, azzal az engedménnyel, hogy az így kivont rakétákat nem kell megsemmisíteni, s a kivont bombázókat átalakíthatják „hagyományos” feladatokra.
A fenti korlátozások betartásának ellenőrzése céljából az Egyezmény a korábbi egyezmények által felállított gyakorlat helyett egy új ellenőrző módszert állít fel.
A szerződésből történő kilépés esetei között a szerződésnek az USA általi megszegése, így különösen az Oroszország biztonságát veszélyeztető rakétavédelmi rendszer USA általi egyoldalú telepítése és nem nukleáris stratégiai fegyverrendszereknek a másik fél jóváhagyása nélküli hadrendbe állítása emelhetőek ki.
30 db siló és 56 db tengeralattjáró leszerelése szép kis költséget megtakaríthat nekik és még így is úgy egyezhetett meg Obama Megyóval, mint a két legnagyobb nuke raktáros. Amikor még tízezerszámra raktározták ezeket a bombákat egyáltalán nem volt meglepő, hogy valamelyikük belerokkan. Szereljék csak le őket és inkább rakétavédelmi rendszert telepítsenek helyette Kelet-Európában is.
ahogy én értem, nem 56db tengeralattjáró, hanem 56db tengón lévő kilövő. Ez pár tengeralattjáró sztem
De lehet, hogy a tengókat is úgy számolják mint a bombázókat, azaz hogy a tengók által szállítható nukleáris fegyvereket egy darabnak számítja függetlenül attól hány fegyvert szállíthat egy tengó valójában. Rugalmas ez a START egyezmény, elég korrekt mindkét fél számára és a mi biztonságunknak is jót tesz az ő partnerségük a békéért.
Az egyezmény értelmében 56 db tengeralattjáróba szerelt rakétakilövőt kell eltávolítani, s nem 56 db tengeralattjárót leszerelni, több mint valószínű, hogy több tengoról fognak kiszerelni 1-2 darabot, így mindegyik hadrendben tartható, igaz csökkentett csapásmérő képességgel…
Értelemszerűen 56 db indítócsövet. A jenkiknek és az oroszoknak kombináltan nincs 56 boomerjük ;)