A Kínából érkező, haditechnikai témájú híreket mindig némi fenntartással kezeljük, mivel az ottani politikai rendszer miatt sok esetben fals információk látnak napvilágot. Azonban, ha megbízhatóbbnak számító, külső forrásból érkeznek az újdonságok, akkor már érdemes jobban odafigyelni rájuk. Főképpen akkor, ha az Egyesült Államok magas rangú katonai vezetői számolnak be róluk, akiknek kiemelten fontos, hogy mindig a legmagasabb szintű hírszerzési információval rendelkezzenek a legfőbb riválisukról. Most éppen a Csendes-óceáni Parancsnokság (USPACOM) parancsnokán volt a sor, hogy világgá kürtöljön néhány tényt.
Robert Willard admirális december 28-án interjút adott a japán Asahi Shimbun magazinnak, amiben nyilvánosságra hozta legfrissebb információit a kínai DF-21D Dong-Feng (NATO-kódja: CSS-5 Dong-Feng) hajók elleni ballisztikus rakétáról. Az admirális szerint a fegyver fejlesztési programját az elmúlt hónapokban jelentősen felgyorsították, melynek köszönhetően elérte az alacsony szintű bevethetőséget. Ez Willard szerint nem ad okot félelemre, ám újabb jele annak, hogy Kína komolyan gondolja a térségben való monopolhelyzetének kialakítását, aminek keretében szeretné a konkurens államok haditengerészeteit minél távolabb tartani partjaitól.
A DF-21D ballisztikus rakétát már jó ideje fejlesztik Kínában és már a kezdetektől tudni lehetett, hogy azt kifejezetten az Amerikai Egyesült Államok repülőgép-hordozói és azok kísérete ellen tervezik bevetni, amennyiben ez szükségessé válna. A fegyver hatótávolsága 900 km, így a Pentagon szerint jelenleg ez az egyik legnagyobb fenyegetés, ami az amerikai flottára leselkedhet a Csendes-óceánon. Azonban, mint már említésre került, ez még nem jelent valós idejű fenyegetést, ugyanis szó sincs arról, hogy a Dong-Feng teljes értékűen bevethető lenne.
„A DF-21D hajók elleni ballisztikus rakéta elérte az alacsony szintű bevethetőségi szintet, ami azt jelenti, hogy még nem kiforrott. Tapasztalatink alapján több évnek kell eltelnie ahhoz, hogy komoly fenyegetést jelentsen, mivel még biztosan sok munka van vele. Információink szerint a kínaiaknak még sok munkájuk van a Dong-Feng irányító és adatátviteli rendszereivel, tehát nagy valószínűség szerint, ha most akarnák használni, még nem találna célba.” – mondta interjújában Willard.
Ezen kívül nem tudni, hogy a DF-21D milyen gyorsan terjed majd el, illetve, hogy milyen megbízhatóságról tesz tanúbizonyságot szolgálatba állítása után. Ráadásul mire eljut odáig, hogy tényleg számolni kelljen vele, az amerikai légvédelmi rendszerek is jelentős fejlődésen mennek keresztül. Mindezekkel együtt azonban a Dong-Feng megjelenése mégis fontos mérföldköve lesz a kínai fegyverkezési programnak és a térség erőviszonyaiban is változásokat okozhat.