Oroszország nem mond le a szír P-800 üzletről

Szeptember 17-én Anatolij Szergyukov orosz védelmi miniszter az ITAR-TASS hírügynökségnek elmondta: semmi esetre sem állnak el attól, hogy P-800 Oniksz (NATO: SS-N-26), azaz a BrahMos kiindulási alapjául szolgált cirkálórakétákat adjon el Szíriának. Szergyukov a napokban Washingtonban járt, ahol az Amerikai Egyesült Államokkal való katonai kapcsolatok szorosabbra fűzéséről folytatott tárgyalásokat a Pentagonban, ezzel egyetemben viszont közölte, hogy országa nem kíván lemondani a Nyugatnak nem tetsző fegyvereladásaitól.

A szeptember eleji orosz-izraeli együttműködési tárgyalások kapcsán már felmerült, hogy a zsidó állam szeretné, ha Oroszország lemondana azon szándékáról, hogy cirkálórakétákat adjon el szomszédjának. Ez azonban nem jött össze, ugyanis Szergyukov szerint, ha nem adják át a fegyvereket, akkor nem teljesítik a szerződést, így jelentős bevételtől esnek el. Ráadásul ezt a megállapodást már 2007-ben aláírták Szíriával, így mostanra fölösleges is firtatni a dolgot – legalábbis ők így gondolják.

Izrael és az Egyesült Államok már régóta aggodalommal figyeli a Szíriába érkező orosz fegyvereket: legutóbb idén májusban akadtak ki az izraeliek, mikor is Moszkva MiG-29 vadászbombázók, légvédelmi rendszerek és páncélozott járművek eladásába egyezett bele Szíria számára. Nem meglepő módon a mostani eladás is erős visszhangot keltett a zsidó állam részéről, mely szerint a cirkálórakéták eladása komolyan veszélyezteti a térség egyébként is törékeny erőegyensúlyát.

A BrahMos légi indítású változatának makettja @ MAKSZ 2009

A BrahMos légi indítású változatának makettja a 2009-es MAKSz-on ,

’Ez a döntés nagyon nagy felelőtlenség egy olyan ország részéről, mely azt hangoztatja, hogy a regionális stabilitás fenntartására törekszik.’ – nyilatkozta az AFP hírügynökségnek egy magát megnevezni nem kívánó izraeli hivatali forrás szeptember 19-én. A közel 300 millió dolláros üzlet keretein belül nagyjából 72 P-800 kerül majd Szíriába, s az izraeli félelmek szerint ezek jó része a Hezbollah kezére juthat, így veszélyeztetve nemzetük biztonságát. ’Ráadásul pont most kerül sor az üzletre, mikor a béketárgyalások kezdik meghozni eredményüket.’ – tette hozzá a forrás.

Szergyukov az efféle félelmeket indokolatlannak nevezte.
’Az Amerikai Egyesült Államok és Izrael arra kérnek minket, hogy ne adjunk el fegyvereket Szíriának, mert azok ellenséges milíciák kezére juthatnak. Részünkről azonban nem látjuk okát ezeknek az aggodalmaknak, így folytatni fogjuk a megrendelések teljesítését.’

A védelmi miniszter washingtoni látogatása során a Konvencionális Erők Európában (Conventional Forces in Europe, CFE) szerződésről is, melyből Oroszország 2007-ben lépett ki azt követően, hogy az USA bejelentette az európai rakétapajzs létrehozását. A NATO-országok álláspontja pedig az, hogy csak akkor hajlandóak ratifikálni az egyezmény módosításait, ha Oroszország kivonja csapatait az ex-szovjet köztársaságokból, például Grúziából és Moldovából. A CFE kapcsán fennálló vitás kérdésről a novemberi NATO-Oroszország találkozón dönthetnek a felek.

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Tengerészeti járőrgép találkozó

Tengerészeti járőrgép találkozó

Lézerrel töltené újra a drónokat a DARPA

Lézerrel töltené újra a drónokat a DARPA

A USS Kitty Hawk utolsó útja

A USS Kitty Hawk utolsó útja

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya