A Haditechnika idei negyedik száma kicsit megkésve jutott el hozzám, így a megjelenés után néhány héttel írom ezt az ajánlót. Ha egy szóval szeretném jellemezni, akkor ez megjelenés kicsit „tudományosabb” lett az átlagnál.
Az ajánlásunk ismét szubjektív, a teljesség igénye nélkül, az elején kiemelve néhány érdekesebb írást.
Bemutatjuk a SZANKTPETERBURG tengeralattjárót – A 677 tervszámú Lada hajóosztály
Az orosz haditengerészet egyik legújabb egységéről olvashatunk egy egyoldalas kis ismertetőt, vagy jobban mondva figyelemfelkeltőt a Lada osztály iránt.
Generációs váltás a kínai hadseregben – I. rész
A híreinkhez írt kommentek alapján olvasóinknak valószínűleg nagyon tetszene ez az írás, de legalábbis jó vitaalapot adhatna egyeseknek. A cikk természetesen megemlíti a legújabb fegyverbeszerzéseket az új generációs vadászrepülőgépektől a robotrepülőgépekig. Az extrémebb fegyverek közül a ZM-87-es lézerfegyver és feltételezett éles alkalmazása kerül megemlítésre. De senki ne bízza el magát csak a fegyvereket szemlélve. Egy korszerű háborút csak fegyverekkel nem lehet megnyerni. Komoly vezetési és informatikai hálózat a kulcsa a győzelemnek. A cikk írója szerint a kb. 20 éves hátrányát Kína ezen a területen is lassan ledolgozza, amelyre jó példa a Tianhe-I szuperszámítógép és a CERNET 2 IPv6 alapú új generációs internet hálózat. A cikknek folytatása következik!
LAJTA monitor múzeumhajó
A hadtörténelem iránt érdeklődők körében az idei év egyik szenzációja a LAJTA monitor felújítása volt. Az alkalom apropóján a magazinban egy négy oldalas írást olvashatunk a hajó történetéről számos képpel a felújítás folyamatáról.
L-29 Delfin típusú felderítő- és kiképző repülőgépek alkalmazása a Magyar Néphadseregben
Az újság már többször is közreadta Kenyeres Dénes írásait a Magyar Néphadsereg kevéssé népszerű repülőtechnikáinak történetéről. Olvashattunk már korábban a Mi-1 vagy a Ka-26 helikopterekről, most pedig az első sugárhajtású kiképzőgép következik. A sorozat első részében magát a gépet ismerhetjük meg. A típus egyébként a kecskeméti repülőnapon cseh felségjellel szerintem nagyon szépet repült kötelékben Vári Gyula Jak-52-es gépével.
Éjszaka is látni – A német éjszakai vadászrepülőgépek fedélzeti lokátorai
Ez a szám nem kényeztet el bennünket repülős írásokkal. Az L-29 Albatros mellett ez az egyetlen ilyen jellegű cikk. Ebben a Harmadik Birodalom éjszakai vadászainak „szemeivel” ismerkedhetünk meg, amely a téma iránt érdeklődők mellett a makettezőknek is érdekes lehet, ugyanis bemutatja a Bf110-es orrába szerelt különböző radarok antennáit rajzos formában. A cikkben természetesen az egyes típusok feladatairól, fontosabb paramétereiről is információt kaphatunk.
A fenti írások mellett lássuk mit kínál még 520.-Ft-ért 82 oldalon a haditechnika / hadtörténet rajongóinak a lap.
- Barát vagy ellenség – Német és szovjet katonai tervek 1941 nyarán – III. rész.
- Lövés és találat – III. rész
- A MEADS légvédelmi és rakétavédelmi rendszer
- Tudományos kutatások, új anyagok és fejlesztések a gép- és harcjárművek ballisztikus védőrendszerei hatékonyságának növelése
- Az Europa-I-től az Ariane-5-ig – II. rész
- Újabb űrverseny kezdődik? – I. rész
- Hadihajós alegység alkalmazási lehetőségei vízi átkelés biztosításánál
- Párduc harckocsimásolat Magyarországon
- 60 év a fegyverzettechnikai szolgálat életében – I. rész
- Üreges töltetek – III. rész
- Adalékok a Wehrmacht kétéltű páncélosainak fejlesztéséhez – I. rész
- Hadtörténeti kiállítások a Ciprusi Köztársaságban
- Az Intrepid Sea, Air & Space Museum New Yorkban
- YAVUZ – az utolsó csatacirkáló története – III. rész
Sziasztok
Én szertem ezt amagazint rendszeresen veszem
jancsiga
Én pedig nem veszem mert mindenre amire kiváncsi vagyok azt itt sokkal pontosabban és jobb minőségben megtudok:)
„Én pedig nem veszem mert mindenre amire kiváncsi vagyok azt itt sokkal pontosabban és jobb minőségben megtudok:)”
Köszi, ha a mindennapi hírekre gondolsz, de a HT-nak tényleg nem ez az erőssége. Annak ajánlom akit a mélyebb technika vagy a történelem érdekli.
Régebbi típusokról szinte csak ebben olvashatsz mélyebb írásokat magyarul. De szintén csak itt találkozhatsz a haditechnika bizonyos perifériás területeinek írásaival. (pl logisztika)
Erre jó példa a BTR-80 bázisán kifejlesztett magyar BTR-80 SKJ EÜ jármű, amelyet egyrészt megnézhettetek Kecsón, másrészt a megkérdezett katonák szerint megelégedéssel használják Afganisztánban. Erről pl. itt olvashattunk először néhány hónappal ezelőtt.