Ha június, akkor a Haditechnika! Egészen pontosan az idei harmadik szám jelent meg a hónap elején. Folytatjuk év elején elkezdett sorozatunkat, melyben a Haditechnika magazinhoz kínálunk egy kis kedvcsinálót. Az ajánlásunk ismét szubjektív, a teljesség igénye nélkül, az elején kiemelve néhány érdekesebb írást és néhány kérdéssel, felvetéssel provokálva az olvasóinkat!
Szubjektíven kiemelt írások
A Me 109 és a Spitfire repülési teljesítményének összehasonlítása – III. rész
A sorozat befejező részében a két típus hatótávolságát, belső üzemanyag készleteit, és az ebből származtatható hadműveleti előnyöket mutatja be az író. Kicsit hangsúlyosabban foglalkozik az angol típus felderítő változatainak ilyen irányú képességeivel.
A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg harckocsijai – III. rész
Szintén befejező részhez érkezett a kínai harckocsikat bemutató sorozat. Ebben a részben a speciálisabb járművek mutatkoznak be, így a Type 63 és Type 63A (Type 99) úszóképes harckocsik, valamint esik néhány szó a máshol már elfelejtett páncélvadász járművekről. Elolvasva elgondolkozik az ember valójában mit is érnének ezek járművek egy Tajvan elleni hadműveletben. Azt tudjuk, hogy a szigetország méreteihez képest erős hadsereggel rendelkezik, de meglepődve tudtam meg a cikkből, hogy több százas darabszámban vannak lekonzerválva M-24 és M-41 típusú járműveik is. Imádom a hidegháborús korszakot, de nem gondoltam volna, hogy még ebből a korból képeznek hadműveleti tartalékot a világ túlfelén. Szintén érdekes a jelenlegi kínai hadsereg doktrínájáról a fejtegetés. Kicsit mást jelent arrafelé az összfegyvernemi hadviselés, mint a nyugati országokban. Nagyon elgondolkodtató, de nem akarom lelőni a lényeget, még elvenném a kedvet az újság megvásárlásától! :-)
Transportpanzer-1 Fuchs páncélozott szállító jármű – II. rész
A következő számban valószínűleg sok újdonságra számíthatunk, mivel ez a cikksorozat is a végére ért. Az egyik legszebb harcjármű fontosabb változatait veszik sorra és felmerül a kérdés „Érdemes-e nekünk beszerezni a nyugaton lassan kivonásra kerülő TPz-1-esekből?” Lehet-e a váltótípusa a BTR-80-asoknak?
Apropó! Tudja valaki az orosz „nyuszibuszok” várható kivonási dátumát? A cikkből megtudhatja és igencsak meglepően közel van!
Roncsok és események a Margit híd környezetében III. rész
Korábban keveset írtam erről a cikkről pedig nagyon olvasmányos kis mű a maga nemében. Kicsit politikai történelem, kicsit hadtörténelem, sőt még kicsit technikatörténet és társadalomtudomány is érződik rajta. Idézetek korabeli sajtótermékekből és szinte látom magam előtt a „zsírosdeszkával a kistáskában” műszakba érkező hídépítő munkást. A mostani részben a háború utáni újjáépítésről olvashatunk érdekességeket.
Nyugdíjba vonult Albatrosok
Hát igen! Ez az idő is eljött és a Haditechnika is megemlékezik az eseményről. Amennyire szürke típusnak számított egy repülőnapon, most annyira sajnáljuk, hogy nincs többé állományba. A legfontosabb magyarországi eseményekről megemlékezik cikk, talán a 90-es évek végének hazai Alba köteléke érdemelt volna még két mondatot. Erről olyan kevesektől hallok….! Számomra a cikk legnagyobb érdeme a kis összefoglaló tábla az egyes gépek sorsáról. Mind a 24 gépet megtalálhatod a listában!
A fenti öt kedvenc írás mellett lássuk mit kínál még 520.-Ft-ért 82 oldalon a haditechnika / hadtörténet rajongóinak a lap.
- A magyar figyelő- és jelzőszolgálat szervezete, felszerelése és feladatai 1934-1935-ben
Barát vagy ellenség – Német és szovjet katonai tervek 1941 nyarán – II. rész. - Lövés és találat – III. rész
A haditengerészeti optikai távolságmérők és tűzvezető rendszerek fejlődése a 19-20. században. - Az Europa-I-től az Ariane-5-ig – I. rész
- Nemzetépítés a világűrből – epizódok India űrprogramjából
- Az EBESZ és a LIMA-gyakorlat (A 2009 májusi kecskeméti gyakorlat bemutatása)
- Kísérleti terepszínek Magyarországon
Kénytelen vagyok egy kicsit kommentálni!:-) Az archív felvételen a kísérleti egyenruhában ellenséget játszó ejtőernyősök képe nagyon ott van! MP feliratú sisakok! Cool! :-) - Ruházat szélsőséges körülmények között
- Üreges töltetek – II. rész
- YAVUZ – az utolsó csatacirkáló története – II. rész
- A 17.M Goliath típusú tüzérségi vontató
- Toldi harckocsira telepített rakétaelven működő 44. M buzogányvető kísérleti fegyver – I. rész
korábbi haditechnika számokat hol tudnám megvenni???
Műszaki könyvesbolt Nagymező utca.
Zrinyi kiadó Kerepesi út 29/B.
http://wcs.oisz.hu/52139/hm-zrinyi-kommunikacios-szolgaltato-kht.html
TG
köszönöm