Spanyolország lassan befejezi a COMFUT (Combatiente del Futuro, jövő katonája) – gyalogság számára szánt új felszerelés – tesztelését, s ha minden a tervek szerint halad jövőre a spanyol katonák egy része már ilyen cuccokkal rohangálhat.
No persze a spanyol elképzelés nem számít újdonságnak, hiszen az USA-ban és több NATO országban is már hosszú ideje folyamatban van a gyalogság modern, hatékonyabb fegyverzettel és felszereléssel történő ellátása, illetve ezek tesztelése, tökéletesítése. Ezen összeállítások egyik elsődleges célja, hogy a katonát a korábbinál bőségesebb információval lássa el, így többek között olyan modern elektronikai eszközökre kell gondolni, mint GPS, szenzorok, kommunikációs rendszer, számítógép. Ezeket egészítik ki a megújított védőruházat és felszerelés elemei. A fenti országok mellett Kína és India is hasonló terveket dédelget.
Az új felszerelési tárgyakkal egy apró probléma van, komoly gondok szoktak felmerülni velük kapcsolatban, miután átadják a hadseregnek tesztelésre.
Vegyük például Németországot! 3 éve egy igen magas technológiai színvonalat képező felszerelést állítottak össze gyalogságuk számára, de mikor a katonák átvették új felszerelésüket, a felszerelés fejlesztő cégnek tudomásul kellett vennie, hogy a legtöbb katonát inkább akadályozta a felszerelés, mintsem segítette volna.
E tény már csak azért is meglepő, mivel a többi NATO ország mellett a német program is a közel 20 éves, amerikai Land Warrior programot vette alapul, ami persze szintúgy nem tökéletes.
Az 1990-es években az amerikai Land Warrior elképzelés több volt egy ambiciózus programnál, szó szerint forradalmi volt. Az egész elképzelés inkább egy tudományos fantasztikus filmbe illett volna, így az elkövetkező 2 évtizedben mindenképpen elképzelhetetlennek tartották bevezetését.
Az új évezred viszont nem várt változásokat hozott (2001. szeptember 11-én végrehajtott terrortámadás, a számítástechnikai és a kommunikáció fejlődése, stb.) magával, ami nagyban megváltoztatta e koncepció megvalósíthatóságáról alkotott képet. Az egyre kisebb méretű és tömegű eszközök megjelenésével drasztikusan csökkent a forradalminak kikiáltott Land Warrior felszerelés súlya is, amely lehetővé tette a felszerelésnek a tervezettnél jóval hamarabbi tesztelését.
Jó lehet a Land Warrior elképzelés végül a kukában landolt, de annak egyes elemeinek fejlesztése tovább folytatódott, s végül a gyalogság egy rakás modern elektronikai eszközhöz jutott.
Négy évvel ezelőtt az USA elkezdte a jelenlegi Land Warrior felszerelésének tesztelését. A tesztekben részt vett veteránok tapasztalatai alapján egyes eszközök hasznosnak bizonyultak, míg mások csupán holt súlyt jelentettek.
Az egyes eszközök hasznosságát viszont teljesen másként ítélte meg az Irakba vonuló katonák közül azon pár száz, akiket ilyen felszereléssel láttak el. A harcmezőn ugyanis minden segítséget meg kell becsülni, s így a legegyszerűbb eszköz is más megítélés alá kerül…
A német katonák viszont úgy nyilatkoztak, hogy a hagyományos felszerelésükkel jobb teljesítményt nyújthattak volna. Nem véletlenül nyilatkoztak, így, hiszen ők amerikai kollégáiktól pontosan tudták, amit úgy látszik a német bürokraták nem, miszerint az amerikaiak jelentősen változtattak az eredeti koncepción.
A spanyol program erősen támaszkodott a hasonló tapasztalatokra, de ennek ellenére sem garantált a siker.
A fejlesztőkben mindig meg van a hajlam arra, hogy mindenféle modern, látszólag hasznos kütyüt építsenek be a fejlesztett termékre, melyekről később kiderül, hogy semmit sem érnek az eredményesség terén.
Spanyolország egyetlen külföldi misszióban sem vesz részt, így a felszerelést szimulált harci körülmények között tesztelik, amely, mint az amerikai példán is látszott, gyakran téves eredményeket hoz.