Amennyiben minden a tervek szerint halad az interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) rendelkező államok klubjában hamarosan még egy széket kell rendszeresíteni, az új „tag”, India számára.
Az indiaiak reménye szerint a több mint 5 000 km-es hatótávolsággal rendelkező Agni-V rakéta már a következő évben realitássá válthat.
“Az Agni-V rakéta körüli munkálatok kielégítő eredményekkel zajlanak, így már a következő évben valósággá válhat e rakéta. Az új rakéta olyan számottevő stratégiai erőt és előnyt fog biztosítani India számára, mellyel csupán pár ország büszkélkedhet” – hangoztatta V.K. Saraswat (Defence Research and Development Organisation – DRDO – vezetője).
A DRDO által fejlesztett Agni-V rakéta, mivel az Agni-III továbbfejlesztett változata (korábbi megjelölése Agni-III*, illetve Agni-IV) közel 60 százalékban megegyezik az Agni-III rakétával.
A háromfokozatú, szilárd hajtóanyaggal hajtott, több – egymástól független célokra irányítható – visszatérőegység (MIRV) szállítására is képes, 50 tonnás, mobil telepítésű Agni-V lesz az első legalább 5 000 kilométeres hatótávolsággal rendelkező ballisztikus rakéta India fegyverarzenáljában. Ekkora hatótávolságú rakétával már csapást mérhetnek bármilyen kínai és pakisztáni (katonai)célpontra! A rakéta 3-10 db visszatérőegységet szállíthat várhatóan.
A rakéta első és második fokozatát kompozit anyagból készítik, míg a harmadik fokozat kompozit burkolatot kap és így a kompozit anyagok ilyen mértékű használata nagyban hozzájárul a rakéta tömegének csökkentéséhez.
Szemben az Agni-III-val az új rakéta fejlesztésénél komoly szempont volt a könnyű szállíthatóság és a többféle platformról indíthatóság.
India rakétaprogramját kommentálva Saraswat elmondta, hogy “az Agni-III sikere és egyéb tesztek is bizonyították India stratégiai elrettentő képességét, mely elképzelhetetlen lett volna a korábbi rakétaprogramok nélkül.”