Bár nálunk már kezd tavasz lenni, Alaszkában azért még más szelek fújnak. Minden ideális, hogy 2007 után újból megrendezzék az ICEX hadgyakorlatot.
Írásunk publikálásakor már tengerészek vannak útban a jeges vizek felé, hogy részt vegyenek az ICEX 2009 gyakorlaton. A főszeplő ismétcsak két nukleáris meghajtású vadász-tengeralattjáró lesz, konkrétan a Los Angeles-osztályú Helena (SSN 725) és az Annapolis (SSN 760, továbbfejlesztett Los Angeles). A Helena pénteken indult San Diego-ból, az Annapolis meg hétfőn Grotonból.
Egy MK 48 ADCAP torpedót emelnek ki a USS Annapolis-ból a New London-i hadikikötőben 2009. január 15-én. (Nagyítható)
Az ICEX, vagy teljes nevén Ice Exercices 2009 várhatóan valamikor a hónap közepén veszi majd kezdetét és mintegy 2 hétig tart majd, de ez erősen függ a jég állapotától is. A gyakorlat során a tengeralattjárók a sarki körülmények közti taktikákat gyakorolják majd.
A tengeralattjárók mellett kutatók is érkeznek a helyszínre, az University of Washington alkalmazott fizika tanszékéről, valamint a haditengerészet Sarki Tengeralattjáró Laboratóriumából. A kis tábor Alaszka északi partvonalától, azon belül is a Prudhoe-öböltől mintegy 200 mérföldnyire északra kerül felállításra.
A USS Alexandria a felszínen mintegy 2 láb jégréteg áttörése után 2007. március 18-án, az ICEX 2007 gyakorlat során. (Nagyítható)
Legutóbb 2007 márciusában rendezték meg az ICEX-et, melyen a Los Angeles-osztályú Alexandria (SSN 757) mellett az angol, Trafalgar-osztályú HMS Tireless (S88) vett részt. A gyakorlatot sajnos két halálos áldozatot követelő baleset árnyékolta be: a Tireless-en felrobbant az egyik oxigéngenerálásért felelős berendezés, mely két tengerész, Paul McCann és Anthony Huntrod életét követelte, egy harmadikat pedig az Elmendorf légibázisra kellett szállítani.
A gyakorlattal párhuzamosan az Alexandria fedélzetén folyt a Stargate: Continuum egyes jeleneteinek forgatása is. A film a két angol tengerésznek lett dedikálva.
Bár ezúttal az angolok saját hajóval nem vesznek részt a gyakorlaton, megfigyelőként képviseltetik magukat a táborban.
Közismert, hogy a Hidegháború alatt az Arktisz jégsapkája alatt „forrt” a víz a feszültségtől, a helyszín ugyanis az amerikai és szovjet nukleáris meghajtású tengeralattjárók kiemelt fontosságú vadász és rejtőzködő területe volt.
A USS Alexandra a felszínre tör
Az első tengeralattjáró egyébként, mely elérte a földrajzi Északi sarkot, illetve áthajózott a jégsapka alatt, az a USS Nautilus (SSN 571) volt, azaz az első hadrendbe állított nukleáris meghajtású tengeralattjáró. A történelmi, Operation Sunshine nevezetű eseményre 1958 augusztusának elején került sor. Az eset egyben amolyan visszavágás volt a Szputnyik miatt magukat nyeregben érző szovjetek felé, akik ekkortájt még nem rendelkeztek nukleáris meghajtású tengeralattjáróval.
Az első tengeralattjáró, mely áttörte a sarki jégpáncélt, azonban nem a Nautilus volt, hanem az első sorozatban gyártott nukleáris tengeralattjáró osztály névadója, a USS Skate (SSN 578). A Skate 1959 március 17-én, azaz napra pontosan majdnem 50 éve hajtotta végre ezen szintén történelmi eseményt.
A sarkkör az utóbbi időben a klímaváltozás mellett a területen rejtőző hatalmas nyersanyagkészletek felosztása miatt is előtérbe került.
A Skate kapcsán vettem észre, hogy biza 50 éve annak, hogy az első jégpáncél áttörés megtörtént. A hírben nem említik, hogy március 17-re időzítenek-e egy ilyen műveletet, de stílusos lenne :)