Az Interfax hírügynökség által leközöltek szerint a Roszoboronexport közzétette, hogy a már megkötött, de a líbiai polgárháború miatt füstbe ment szerződések végett mekkora profittól esik el Oroszország. Korábbi nyilatkozatok között 4 milliárd dollár is szerepelt, ám a most közzétett érték ennél jóval kisebb, „csak” 2 milliárd dollár.
Az orosz állami fegyverexportőr vezérigazgatója, Anatolij Iszajkin ugyanakkor nem részletezte, hogy mely szerződésekkel számoltak. A RIA Novosztyi hírügynökségnél mindemellett már az olvasható tőle, hogy a globális fegyverpiac problémái ugyanakkor nem lesznek túlzott kihatással a Roszoboronexportra, ahol az idei évben a „szokásosnál” 500-600 millió dollárral nagyobb bevétellel számolnak. (2009-ben 8,5 milliárd dollárt lapátoltak össze, míg 2010-ben az az évben a Hidegháború utáni rekordot megdöntő, mintegy 71 milliárdos piacból 10 milliárdot kihasítva vitték el a megszokott 2. helyezésüket.)
Mindettől eltekintve, és Szergej Lavrov külügyminiszter pár hónappal ezelőtti nyilatkozata alapján az oroszok érthető módon várhatóan nem lesznek megértőek Líbiával – az orosz külügyminiszter február végén nyilatkozott úgy, hogy az Oroszország által teljesített szerződési feltételek még nem kifizetett ellenértékét be kívánják vasalni, polgárháború és ENSZ szankció ide-oda. Hogy ez mekkora összeget takar, azaz milyen szerződéselemeket hajtottak végre a február közepén kirobbant eseményekig, amit a líbiaiak még nem fizettek ki, arról nem szól a fáma.
Ám mit is rendelt Kadhafi a mennykő beütése előtt? Nos, 2010-re meglehetősen sok tárgyalás szerződéssel zárult, melyek értéke 3 milliárd dollár felett tetőzött. Emlékeztetőül csokorba szedjük, mik is voltak ezek:
2009 októberében reppent fel a hír, hogy aláíráshoz közeli állapotba került 12-15 Szu-35Sz, 4 Szu-30, illetve 6 Jak-130 beszerzése. 2010 januárjának végén aztán 1,8 milliárd dollár értékben 20 vadászgépről, légvédelmi rendszerekről és „néhány tucat” harckocsiról aláírt szerződésről szóltak a hírek – mely összegen elvileg nem szerepeltek a megrendelt Jakok.

Szuhoj Szu-35Sz ,
Cirka 1 évvel ezelőtt, 2010 júliusának elején pedig arról számolhattunk be, miszerint Líbia és Oroszország több évnyi előkészítés után 200 db T-72 felújításáról és modernizálásáról állapodott meg, melynek ellenértéke csekély 1,3 milliárd euróban lett megadva.