Az orosz Védelmi Minisztérium egyik magas rangú illetékesének elmondása szerint Oroszországban a 90-es években tapasztalható komolyabb születésszám csökkenés ellenére sem számolnak semmilyen fennakadással a (sorkatonai) sorozás kapcsán.
„Oroszország, a 90-es években kialakult demográfiai rés ellenére, az elkövetkező években legalább 3 millió potenciális sorkatonával számolhat” – hangsúlyozta Vaszilij Szmirnov vezérezredes.
Oroszországnak szüksége is lesz a besorozható (18 – 27 év közötti) fiatalokra, hiszen a 2010 tavasza során esedékes, konkrétan csütörtökön megkezdődött sorkatonai behívási időszak alatt megközelítőleg 270 000 fiatalembert kívánnak besorozni.

Frissen besorozott orosz fiatalok. Az Orosz Hadseregben tapasztalható körülmények és nem ritkán még mind a mai napig tapasztalható emebertelen bánásmód miatt – mely főleg az újoncokat érinti – Oroszországban érthetően igen népszerű a sorozás megúszása című macska-egér harc… | Forrás ,
A vezérezredes kiemelte, hogy Oroszországnak elég állampolgára van a hadsereg feltöltöttségének megőrzéséhez, ám a lakosságnak meg kell tanítani, hogy tiszteljék hadseregüket és teljesítsék – alkotmányos – honvédelmi kötelezettségüket.
„Sokan olvassák az alkotmányukat, de csak a jogokat látják abban, melyeket minden áron meg akarnak védelmezni, s megfeledkeznek a kötelezettségekről, melyekről szintén rendelkezik az alaptörvény.”
A folyamatban lévő hadügyi reform során az Orosz Fegyveres Erők létszámát 2016-ig 1 millió főre fogják csökkenteni – az egy éves kötelező sorkatonai szolgálati idő (mely 2008-tól van érvényben) változatlanul hagyása mellett. A tiszti kar 150 000 körüli létszámmal lesz majd jelen ebben a számban.
Szmirnov ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a szerződés katonák számát is csökkentik, fizetésük azonban drasztikusan növelés előtt áll ezzel párhuzamosan. A szerződéses formára történő teljes átállást túlságosan is költségesnek minősítették Moszkvában, ehelyett a jelenlegi szerződésesek számának csökkentése mellett a kiemelt szakértelmet (így képzést és nem ritkán költséges felszerelést) igénylő feladatkörökben osztják majd szét őket.
A Szmirnov kitért arra is, hogy a kiemelten veszélyes kaukázusi régióban továbbra is csak a szerződéses állomány tagjaiból küldenek katonákat. Ezen utóbbit a védelmi minisztérium szóvivője, Alexej Kuznyecov ezredes is megerősítette, mellyel főképp a Nezavisimaja Gazeta napilapban szárnyra kelt azon pletykákat kívánta cáfolni, melyben arról volt szó, hogy ezen amúgy korábban bevezetett gyakorlatot – az orosz szülők komoly aggodalmára – visszafordítanák.
„A védelmi minisztérium tervei között nem szerepel a sorozott állomány Csecsenföldre küldése … erre nincs szükség” – hangzott el a nyilatkozatban.