|

Harcias kis korvettel álltak elő a tajvaniak

A közelmúltban lezajlott Taipei Aerospace & Defense Technology Exhibition keretén belül haditengerészeti vonalon egy katamarán kialakítású korvett makettjével rukkoltak elő a tajvaniak. Az illetékesek közlése szerint a High Efficiency Wave Piercing Catamaran név alatt futó programban már épül az első hajó.

Darabszámokról, árcéduláról egyelőre nagy hallgatás van, ám a kiállított makett alapján az kijelenthető, hogy a tajvaniak nem spóroltak a fegyverzettel: a 60,4 méter hosszúnak megnevezett katamaránra a méretéhez képest jelentős mennyiségű, 16 db hajó elleni rakéta kerül majd – amolyan agresszív kismalac jelleggel. Az illetékesek tájékoztatása szerint ezen támadófegyverzet állhat a 160 km hatótávolságú, szubszonikus Hsiung Feng II robotrepülőgépből, vagy a szuperszonikus sebességre (~ Mach 2) képes, nagyjából 130 km hatótávolságú Hsiung Feng III-ból.

Jelentős mennyiségű rakétafegyverzet egy ekkora hajótól

Jelentős mennyiségű rakétafegyverzet egy ekkora hajótól ,

Csöves fegyverzet vonalon mindezt egy 76 mm-es hajóágyú, egy Phalanx CIWS és 4 db 12,7 mm-es géppuska egészíti ki.

A cirka 60 méteres hosszhoz 14 méteres maximális szélesség dukál. A waterjet meghajtással tervezett korvettből 38 csomós sebesség lesz kihajtható. Hangárra nem futotta már, de helikopter fedélzettel természetesen rendelkezni fog.

A cirka 60 méteres hosszhoz 14 méteres maximális szélesség dukál. A waterjet meghajtással tervezett korvettből 38 csomós sebesség lesz kihajtható. Hangárra nem futotta már, de helikopter fedélzettel természetesen rendelkezni fog. ,

A makett alapján a szenzorcsomag nincs bő lére eresztve, de végül is nem is kell neki, lévén egyértelműen a Tajvani-szorosban való ténykedésre szánták, ahol rakétafegyverzetének effektív bevetéséhez szükséges információszerzésben nem kell kizárólagosan önmagára hagyatkoznia.

Ugyan mintegy másfélszer nagyobb és egyben több szempontból is komolyabb hajóról van szó, de katamarán kialakítása és elsődleges feladata miatt azért adja magát a kínai Type 022 rakétás gyorsnaszáddal való összevetés. Ha másért nem, akkor azért, hogy a tajvaniak tudnak-e / akarnak-e olyan mennyiséget építeni, hogy azzal hasonló fejtörést okozzanak a túlparton lévőknek, mint azok az említett rakétás naszádokkal.

Kína a 2004-ben hadrendbe állított Type 022 rakétás gyorsnaszádból ezidáig 83 darabot épített...

Kína a 2004-ben hadrendbe állított Type 022 rakétás gyorsnaszádból ezidáig 83 darabot épített… ,