|

Az orosz vegyi fegyver készlet 3/4-e került megsemmisítésre eddig

A tömegpusztító fegyverek közül az utóbbi években a figyelem középpontjában álló nukleáris fegyverek mennyiségének csökkentése mellett halad a vegyi fegyverek megsemmisítése is. Igaz, a nukleáris fegyverekkel ellentétben itt nem is kell újabbnál újabb egyezményekkel szabályozni, hogy mennyi is maradjon akkor az adott országok arzenáljában, hiszen az 1997 tavaszán hatályba lépett, bejelentési kötelezettséget is jelentő Vegyifegyver Leszerelési Egyezmény egyértelműen előirányozza, hogy mindent meg kell semmisíteni a gyártókapacitás felszámolása mellett.

Az egyezményt mostanra az ENSZ által elismert államok közül majd mindegyik aláírta és ratifikálta – kivétel ez alól Angola, Észak Korea, Egyiptom, Szíria és Dél-Szudán, akik nem is írták alá, illetve Izrael és Mianmar, ahol még ratifikálásra vár a dolog. Az év elejei adatok szerint a globálisan bejelentett vegyi fegyver készletek mintegy 78 százalékát semmisítették meg, mellyel ugyan semennyire sem sikerült az egyezmény által előírt – 2012 áprilisára kitolt – céldátumot tartani, de a dolog halad azért.

Pár éve írtunk róla, hogy az egyezmény hatályba léptekor a legnagyobb készletekkel rendelkező Oroszország gyorsítja a megsemmisítési folyamatot, melynek keretében számos olyan üzemet hoz létre, ahol a hatóanyagok semlegesítése mellett a célba juttatást szolgáló eszközök is megsemmisítésre kerülhetnek. Mindez 2010 őszén volt, mikorra az Egyesült Államok deklarált készletének (~ 30 500 tonna) 75 százalékát semmisítette már meg, míg a ~ 40 000 tonnának megadott orosz vegyi fegyver arzenál cirka 48 százaléka lett hatástalanítva. (A 60-as évek végén az amerikaik is jártak 40 000 tonna környékén, ám 1967 – 1970 között több ezer tonnányit küldtek az Atlanti-óceán felszíne alá az Operation CHASE keretében, elsüllyesztett hajókba rakodva. [Link #1, Link #2])

A közelmúlt bejelentése alapján az elmúlt 3 évben valóban rákapcsoltak az oroszok, lévén nemrégiben lépték át a 75 százalékos határt. A korábban bejelentett menetrend szerint 2015-re kívánják befejezni a készletek semlegesítését. (Az Egyesült államok 2012 januárjában 90 százaléknál járt.)