A lengyel hadiipar már gyerekcipőben is potens üdvöskéje, in memoriam Wladyslaw Anders.
Valahol réges-régen, egy messzi-messzi Lengyelországban, az MSPO 2010 Nemzetközi Védelmiipari Kiállításon került bemutatásra egy addig még nem látott fejlesztés, északi barátaink jóvoltából. A WPB ANDERS alapvetően a Lengyel Hadsereg elavulttá váló BMP-1 gyalogsági harcjárműveinek leváltására tervezett, sokoldalú, azonos alvázon nyugvó járműcsalád. A harcjármű fejlesztése egészen 2008-ig nyúlik vissza, s napjainkig tart.
A törzs mérete lehet általános (6 pár görgő), vagy növelt hosszúságú (7 pár görgő). Harci tömege 30 és 45 tonna között mozog a fegyverzet, speciális kiegészítők és a páncélozottság mértékétől függően. A nagyfokú egységesség következtében elérhetővé vált az üzemeltetés során előforduló meghibásodások javítási költségének csökkentése. A bemutatott ANDERS-változat egy 120 mm-es, a Swiss Company által kifejlesztett huzagolatlan csövű löveggel volt felszerelve, s neve ANDERS Light Expeditionary Tank (továbbiakban: LET) lett.
Fegyverzet
A könnyű tank verzió egy új, csökkentett szélességű toronnyal lett ellátva. A toronyban két fő kapott helyet egy felfüggesztett kosárban (a mellékelt videón jól látszik) de teljesen a test belsejében. Fő fegyverzete egy RUAG CTG 120 milliméteres-es, huzagolatlan harckocsiágyú automata töltőberendezéssel, melyhez 12 darab azonnal felhasználható lőszer tartozik, további 20 külön tárolttal egyetemben. Emellé egy 7,62 milliméteres, párhuzamosított UKM-2000C géppuska társul a löveg bal oldalára építve. A lengyelek nem bízták a véletlenre, a párost a torony tetejére épített ZSMU-1276 KOBUZ távirányítható fegyverállvány támogatja 12,7 milliméteres WKM-B géppuskájával. A lézeres rávezetésű ATGM-ek (Anti-Tank Guided Missle-Irányított páncéltörő rakéta) korában természetesen nem maradhatott el a 81milliméteres füstgránátok integrálása sem.
Az IFV (Infrantry Fighting Vehicle) verzió a KTO Rosomak-on is alkalmazott Hitfist-30P tornyot kapta meg, s így meggyőzőerejét egy 30 milliméteres Mk44 gépágyú és egy UKM-2000C géppuska alkotja.
Kialakítás és páncélzat
Az ANDERS LET tornya és teknője teljesen hegesztett acélból készült, mely védelmet nyújt a kézifegyverek ellen 7,62 milliméterig, továbbá ellenáll az aknáknak és egyéb kinetikus behatásoknak kicsivel a STANAG 4569 III. fokozata feletti minőségben. Opcionálisan választható páncélmodulokkal a STANAG 4569 szerinti védelem 5-ös szintig növelhető, mely ellenáll a 25 milliméteres APDS-T becsapódásának 1258 méter per szekundum kezdősebességnél 500 méter távolságból. További védelméről az ukrán Zaszlon és a Rafael Trophy aktív védelmi rendszerek gondoskodnak.
Járművünk felépítése nem sok újat mutat, elől a vezető, középen a fegyveroperátor és a parancsnok, hátul a szállítmány helye került kialakításra. A deszanttérből a rámpán (és a rámpába épített ajtón), illetve két oldalsó nyíláson át lehet kijutni.
Uzsgyi!
Az ANDERS LET mozgékonyságát a jármű elejében helyet foglaló, német MTU 8V 199 turbófeltöltős dízelmotor biztosítja, mely 720 lóerejével közúton 70km/órás nyargalásra, illetve 600 kilométer megtételére bírja az acélszörnyet. A személyzet legnagyobb örömére képes megküzdeni a 60 százalékos lejtővel, a 2,6 méter széles országúti kátyúkkal, illetve függőleges akadályokkal 1méter magasságig. Nevében „elrejtett” célja légi szállítást is feltételez, amit egy A400M, vagy nagyobb vasmadár segítségével tud kivitelezni.
Felszereltség
Szabvány felszereltsége magában foglalja: tűzvezetőrendszer,ABV riasztó rendszer,lézeres besugárzásjelző,navigációs rendszer. Későbbre tervezik az Anders egy 105 milliméteres CV-CT toronnyal szerelt változatát is, mely képes használni a helikopterek és földi célok ellen 5 kilométerig hatásos Falarick 105 lövegből indított rakétát.
Továbbá
Ha hihetünk a híreknek, a lengyel hadsereg 1000 darab ANDERS beszerzését tervezi a különféle variánsokból, de többségben az IFV-k lennének.
A végére pedig a beígért videó:
Források:
military-today.com
armyrecognition.com
Wikipédia