2015-ig megkezdődik a rakéta-sorozatvetők cseréje Oroszországban

A számos vonalon zajló, vagy előkészítés alatt álló orosz haderőreform egyik eleme a rakéta-sorozatvetőkkel ténykedő alakulatok eszközparkjának megújítása. A manapság használt rakéta-sorozatvetők a szovjet korszakig vezethetik vissza történetüket és mindegyik valamilyen pusztító légköri jelenségről lett elnevezve. Utóbbit pusztán azért említettük, mert ezen hagyományt viszik tovább az új fejlesztések is: az új orosz rakéta-sorozatvető család elnevezésekor a tornádót szemelték ki. Méghozzá mindegyik változat számára.

Az orosz haderőnél rendszeresítés előtt álló 9A53 Tornado rakéta-sorozatvető család elviekben 3 tagból fog állni:

    a Tornado-G az anno hatalmas exportsikert összehozott, 122 mm-es rakétákkal operáló BM-21 Grad (jégeső) utódja
  • elvileg lesz egy Tornado-U, a 220 mm-es rakétákat eregető BM-27 Uragan (hurrikán) búcsúztatására
  • a Tornado-S pedig a 300 mm-es, és az előző kettőnél sokkal fiatalabb BM-30 Szmercs (tornádó) továbbvitelét lesz hivatott megvalósítani

http://youtu.be/tClyJIxvtec

Az orosz állami hírügynökségnek, a RIA Novisztyinak nemrégiben nyilatkozott ez ügyben az orosz szárazföldi erők parancsnoka, aki röviden arról értekezett, hogy aktuálisan legnagyobb prioritású feladatuk, hogy 2015-ig a lehető legnagyobb mennyiségben szerezzenek be modern fegyverzeteket. Ez rakéta-sorozatvető vonalon azt jelenti, hogy megkezdődik a Tornado-G és Tornado-S rendszerek szállítása a csapatokhoz.

Ezzel összefüggésben megemlítendő, hogy Anatolij Szergyukov védelmi miniszter korábban arról tett bejelentést, hogy 60 rakéta-sorozatvető szállításáról írtak alá szerződést a permi székhelyű Motovilikha üzem illetékeseivel.

Ismerős forma, de ezek már nem Grad néven futnak, és többet is tudnak annál. ,

Jelenleg a Tornado-G változatról lelehetőek fel bővebben információk. Megjelenés szempontjából nincs jelentősebb eltérés a BM-21 Grad-tól, ám a belső értékeken csiszoltak a mérnökök. Az immáron műholdas rendszerrel is ellátott Grad utód a BM-30 Szmercshez hasonlóan korrekciós adatokkal tudja ellátni a kiröppentés előtt a rakétákat – melyek a korábbi 20 kilométer helyett immáron akár 40 kilométeres távolságba is eljuttathatóak. A kezelőszemélyzet 3 főre csökkent, az utántöltés pedig rövidebb időt vesz igénybe.

A Tornado-G változattal már ismerkednek a katonák. Azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy új formavilággal nem kell barátkozniuk.

http://youtu.be/-mLGBdXQ5f4

A Grad kapcsán ismerős Ural a nagyobb Tornado-U és Tornado-S változatoknál nyilván nem jöhet számításba, ezen változatok esetében elképzelhető, hogy közös platformként az Iszkander ballisztikus rakéta esetében is használt MZKT-79306 lesz alkalmazva.

További Tornado-G fotók

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Mianmar bevásárolt orosz légvédelemből és drónokból

Mianmar bevásárolt orosz légvédelemből és drónokból

Elindult a MiG-41 fejlesztése

Elindult a MiG-41 fejlesztése

ICBM tárazás orosz módra

ICBM tárazás orosz módra