A Terminátor univerzum köré szőtt könyvek – például a magyar Halálosztó 2029 sorozat – ismerői minden bizonnyal tisztában vannak azzal, hogy a furmányos gépeket elsősorban nem azért nehéz likvidálnia az ellenállás gerilláinak, mert vezérlőelektonikájukat hathatós titán páncélzat védi, hanem mert a nukleáris tél gyengécske napfényében nem igen csillogó fém endoszkeletonok nem elég, hogy kifinomult szenzorcsomagjuknak köszönhetően brutális situation awareness-szel bírnak, őket ért támadás esetén ráadásul még piszok gyorsan ki is számítják honnan is érkeznek a lövések és ha a gerilla nincs résen pillanatok alatt egy plazmacsomag lehet büntetése.
Namármostan hogy jön ez ide a HTKA-ra? Mint a címből nyilván mindenki leszűrte a DARPA, azaz a Defense Advanced Research Projects Agency (Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége), vagyis az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásokért felelős részlegénél egy újabb ambíciózus programot indítottak útnak – ez arrafelé nem újdonság.
Ambíciózus lesz? Hogyne lenne az – a DARPA-ról van szó… Ennél fogva természetesen áll az is, hogy ez így ebben a formában egész biztosan nem fog azonnal megjelenni – a legtöbb DARPA program technikai áttörések összehozására hivatott, melyek szerencsés esetekben továbbfejlesztések után szép lassan valóban megjelennek az alkalmazott rendszerekben. Ennyi előszó után lássuk távirati stílusban miről álmodozik most éppen a DARPA.
Egy új programot, mely immáron a sokadik, a katonákat szenzorokkal és mobil számítógépekkel felaggatni kívánó tervek sorában. A korábbi próbálkozások sikertelensége nem szegte kedvét a Pentagonnak, hiszen a folyamatban lévő Land Warrior utód, a Nett Warrior mellett a tavalyi év végén bejelentették a Soldier Centric Imaging via Computational Cameras, azaz a SCENICC programot, mely kifejezetten a vizuális észlelésre koncentrál és esetleges megvalósulása esetén valóban a Terminátor történetek T-szériás halálosztóihoz hasonló képességekkel ruházná fel vizuális érzékelés terén a amerikai katonákat.
A nagy elképzelés egy hanggal vezérelt, 3 komponensből álló, mindösszesen 700 grammos sisakrendszert vázol fel.
A Hands-Free Zoom (HFZ) név alatt futó komponens amolyan binokulár féle, mely a szabad szemmel észlelt kép és a maximálisan 10x optikai zoom között a másodperc törtrésze alatt lenne képes váltani – a kiírásban 100 ms alatti érték szerepel. Teljes zoom esetén a látószög szemenként 12 fok lenne, kimagasló fényességgel párosítva. A teljes rendszer súlya nem haladhatná meg az 50 grammot, az akksinak normál használat mellett pedig 1 hetet ki kéne húznia. Ezen részelemnek a fejlesztési program 2 évének végére kéne rendelkezésre állnia.
A Computer-Enhanced Vision / CEV komponens az észlelt és digitálisan feljavított képekre valós időben helyezne rá taktikai információkat. A rendszer súlya nem haladhatná meg a 250 grammot, az akkumulátorának pedig 24 órát kéne teljesítenie legalább. A fejlesztés 3 évének végére kéne elkészülnie.
A megálmodott rendszer harmadik, egyben legkomolyabb komponense a Full Sphere Awareness / FSA megnevezést kapta. Praktikusan egy 1 kilométer sugarú kör teljes tartományában észlelt eseményeket – így akár a hátuk mögött történőket – lenne képes megjeleníteni a katonák számára. Talán említenünk sem kell, hogy a tervek szerint megjelenítésre kerülhet a közelben tartózkodó többi katona rendszere által észlelt kép is.

Vagy netán amit valamelyik drone lát? ,
A maximálisan 400 gramm tömegűre megálmodott rendszer mindemellett felcímkézné a felismert objektumokat, bejelölné a torkolattüzeket, megjelenítené a lövedékek röppályáját, térképeket és feladatleírásokat rétegezne a megjelenített képre. A fejlesztés 4 évének végére.
Az egészre a DARPA semmilyen határidőt nem tűzött ki, a kiírásban csak a megkezdett fejlesztés esetén érvényes határidők szerepelnek.