Az igen hosszas előkészítő tárgyalások után 1993-ban aláírt, majd 1997-ben hatályba lépett Vegyifegyver Tilalmi Egyezményt (Chemical Weapons Convention – CWC) ratifikáló tagoknak a nemzetközi egyezmény értelében 2007 áprilisáig négy lépcsőben kellett volna megsemmisíteniük vegyi fegyver készleteiket. Ez azonban nem valósult meg, a tagok igénybe vették a hosszabbítás lehetőségét, mely végett az 1997-es hatályba lépéskor elismerten vegyi fegyverekkel rendelkező tagoknak 2012 áprilisáig kell befejezniük a folyamatot.
2010 nyaráig az egyezményt ratifikáló tagok által bevallott vegyifegyverek cirka 60 százaléka, azaz 41 692 tonna került megsemmisítésre. Albánia, India és egy anonimitásba burkolózó tag (a feltételezések szerint Dél-Korea) már befejezte a készletek megsemmisítését. A két legnagyobb készlettel rendelkező tagállam, az Egyesült Államok és Oroszország is halad, illetve gyorsítja a folyamatot, ám korábbi bejelentések szerint a 2012 áprilisi határidő előtt így sem végeznek.
Az Egyesült Államok deklarált készletének – 31 500 tonna – 75 százalékát semmisítette már meg, míg a 40 000 tonnának megadott orosz vegyi fegyver arzenál cirka 48 százaléka lett hatástalanítva ezidáig.
Moszkva az elmúlt években 5 létesítményt hozott létre a készletek megsemmisítésére, illetve a közelmúltban adta át a 6. ilyen üzemet, ahol a megsemmisítési folyamat minden vonatkozását el lehet végezni – a Brjanszk megyei Pocsepben létesített objektumban a hatóanyag semlegesítése mellett annak célba juttatását segítő csomagolása is helyileg kerül megsemmisítésre. Az információk szerint a helyszínen mintegy 7 500 tonnányi vegyi anyag, azaz a szovjet érából visszamaradt készlet mintegy 19 százaléka várja megsemmisítését. A Moszkvától mintegy 250 kilométernyire délnyugatra található üzemben egyébként már folyik a munka, az első napon 4 légi szállítású bomba került megsemmisítésre.
Moszkva 2016-2017-ig a projekt teljesítéséhez szükséges eszközök megsemmisítésével és a dekontaminálással is végezni szeretne.
Nem Oroszországhoz, de az egyezményhez kapcsolódóan megjegyeznénk, hogy Japán idén ősszel kezdte meg a 2. Világháború után Kínában hagyott készletei megsemmisítését.