A mindenre kiterjedő megtakarítási programok és leépítések közepette is előfordul néha, hogy a Royal Air Force (Brit Királyi Légierő) előrefelé is halad, nem csak vissza. Most például ilyesmiről adhatunk hírt, ugyanis 2010. szeptember 6-ával hivatalosan is újra aktívvá minősült a 2007-óta ’alvó’ 6. repülőszázad, immáron Eurofighter Typhoon vadászbombázókkal. Ezzel a RAF újabb lépést tett afelé, hogy lecserélje kiöregedő Panavia Tornado F3 vadászrepülőgépeit.
A 6. repülőszázad a skóciai Leuchars légitámaszponton kezdte meg működését új repülőgépeivel. Itt nem kisebb feladat vár rájuk, mint Nagy-Britannia északi légterének védelme, ugyanis 2011-ig az F3-as Tornadókkal felváltva, majd attól kezdve kizárólag a Typhoonokkal látják majd el a készültségi szolgálatot (NATO-terminológiában QRA, vagyis Quick Reaction Alert). A század egyébként az egyik legújabb Eurofighter-változat 12 példányával áll fel, az FGR4 variáns már képes a légtérvédelem mellett csapásmérésre és felderítésre is.
Érdekesség, hogy a 6. század lesz az első olyan brit Typhoon-egység, mely az anyaországban üzemel, de nem a lincolnshirei Coningsby bázison. Ezen kívül jelenleg csak a Falkland-szigeteken található Mount Pleasant támaszpont funkcionál az 1435. repülőszázad honi bázisaként, az összes többi egység (17., 29., 3. és 11. századok) mind Coningsbyben települtek. 2011-ben és 2012-ben két további Typhoon-század kerül majd Leucharsba, az egyik a 43. lesz, a másikról még nem tudni többet. Mindegyik egység 12 repülőgéppel rendelkezik majd, így 2012 után 36 Eurofighter lesz majd megtalálható a skóciai támaszponton.
A 6. század, mint már említésre került, egyelőre nem lesz egyeduralkodó új bázisán, ugyanis ott még 2011-ig vele párhuzamosan üzemel majd a 111. repülőszázad is Panavia Tornado F3 vadászrepülőgépekkel. Eddig e típus biztosította Nagy-Britannia északi légterét, és még egy ideig fogja is. Annyi bizonyos, hogy volt dolguk bőven, hiszen az orosz távolsági bombázók felújított hosszú távú repülései sok munkát adnak a brit készültségi gépeknek.
A RAF a 6. századot a SEPECAT Jaguar GR.3 vadászbombázók rendszerből való kivonása után, 2007 májusában deaktiválta. Addig fő feladatuk a közvetlen légi támogatás (CAS) és a taktikai felderítés volt. Az 1914. január 31-én megalakult egység beceneve (’A hadsereg szeme’) sokkal inkább ráillett az előző időszakra, mint a mostanira, bár az FGR4-es Typhoon már képes a felderítő szerepkör ellátására is.
A Coningsby bázis a négy 17., 29., 3. és 11. századokkal elvileg nagyon komoly erőnek tűnik. Mindaddig míg ki nem derül, hogy 17-es egy tesztelő, a 29-es meg kiképző század. Így csak két aktív század állomásozik ott a valóságban.
Szerintem szükség esetén a kiképző és a tesztelő század is bevethet.Én legalábbis minden kifogás nélkül küldeném őket harcolni.
kérdés milyen harcba….
A kiképző és tesztelőszázadok a legjobbak között vannak, lásd az oroszokat. Ők kapják meg leghamarabb az új technikát, és igen tapasztalt pilóták repülnek ott.
Üdv!
Az 1435. nem század, csak flight magyarra leginkább rajként lehet fordítani.
http://en.wikipedia.org/wiki/No._1435_Flight_RAF
TG