Az orosz űrszektor domináns játékosa, a jelentősebb részben állami tulajdonú Enyergija egy offenzív képességekkel is rendelkező katonai műhold tervével rukkolt elő.
A 20 tonnásra tervezett műholddal kapcsolatosan mindössze annyit lehet tudni, hogy egy 150 – 500 kW teljesítményű atomreaktor kapna benne helyet, mellyel 10-15 évig lenne működőképes szerepköreiben. És, hogy mik lennének ezen szerepkörök?
Nos, természetesen alapvetően az „akié az információ, azé a hatalom” elvet követve adott szárazföldi terület és légtér szemmel tartása és így ezáltal a fegyveres konfliktusok esetén (is) a helyzeti előny megteremtése. Ez persze így önmagában finoman szólva sem számít bravúrnak, pláne nem egy olyan múlttal rendelkező országtól, mint Oroszország.
Azért az Enyergija tarsolyában a bejelentés szerint szerepel még 1-2 adu, melyeket sajnálatos módon igen szűkszavúan írtak le, így vagy elhisszük, vagy nem. Lévén Vitalij Lopota, a vállalat feje az ITAR-TASS hírügynökségnek nyilatkozva ezt a részt letudta azzal, hogy megemlítette, miszerint a tervezett műhold rendelkezne offenzív képességekkel is, ám hogy ez konkrétan, vagy legalább nagy vonalakban miből állna, – más űrobjektumok és/vagy szárazföldi, légköri célpontok támadásának képessége – arról már nem szólt a fáma. Azaz nem lépett ki a „nesze semmi, fogd meg jól vonal mögül”.
A felvetés mindenesetre érdekes, hiszen az Egyesült Államok fegyveres erőinek világűr vonali tevékenységét bírálva, Oroszország korábban folyamatosan az űr fegyvermentessége mellett érvelt. (Most tekintsünk el attól, hogy milyen megfontolásokból.)
Ugyanakkor tekintve a riválisok ilyen irányú burkolt ambícióit, vagy az Egyesült Államok napokbeli nyilatkozatát a világűr fegyvermentességét szabályozó egyezmény várhatóan közeljövőbeni nem megvalósulásáról az Enyergija terve akár még támogatást is nyerhet magának.