A Dimitrij Medvegyev vezette diplomáciai delegáció norvégiai látogatása során az Állami Duma védelmi bizottságának tagja, a Haditengerészet érdekeiért lobbizó mozgalom elnöke, Mihail Nenashev (akit nemrég említettünk az Ukrajna cirkáló kapcsán) úgy nyilatkozott, hogy Oroszország arktiszi érdekeinek domináns záloga nem lehet más, mint a Haditengerészet.
Éppen ezért legfőbb ideje lenne a haderőreform kapcsán megállítani a flotta és a régió légi és szárazföldi erejének csökkentését:
„Az arktiszi fejlesztések egyik domináns záloga, hogy a haderőreformban meg kéne állítanunk a védelmi erőforrásaink csökkentését, értem ezalatt az Északi és Csendes-óceáni Flottát, a légi és szárazföldi erőket. Oroszország és a világ biztonsága érdekében kulcsfontosságú a katonai, haditengerészeti és légi jelenlét kiépítése a régióban” – nyilatkozta az orosz politikus, hozzáfűzve, hogy ezen felül természetesen a szállítási infrastruktúra kiépítése is elengedhetetlen, mely új jégtörők építését, illetve a régebbiek felújítását, modernizálását jelenti: „ez egy sürgető feladat, holnap már késő lesz.”
Az NS 50 Let Pobedy rekordidejű útja az Északi Sarkra. Az NS 50 Let Pobedy, avagy a „Győzelem évfordulójának 50. éve” az Arktika-osztály legújabb, továbbfejlesztett tagja. A 2007-ben átadott, természetesen nukleáris meghajtású hajó a világ jelenlegi legerősebb jégtörője
A kérdés mielőbbi törvényi szabályozását és az Oroszországgal szomszédos érintett államokkal közös interparlamentáris együttműködést szorgalmazó Nenashev véleménye szerint ez azonban csak társadalmi részvétellel történhet meg:
„Ezen titáni feladat csak a média, kulturális szereplők és egyéb kreatív elemek alapos támogatásával valósulhat meg.”
Nos igen, az nem kérdéses, hogy a hatalmi érdekek egymásnak feszülésének egyik legújabb színtere a globális felmelegedés következtében zsugorodó jégsapkájú és a relatíve könnyen kitermelhető kőolaj és földgázlelőhelyek csökkenése és kimerülése végett egyre fontosabbá váló Arktisz lesz. Vélhetően hatalmas fosszilis energiahordozók lelőhelye a térség, mely a jégpáncél zsugorodása végett egyre könnyebben elérhető. Ráadásul az Arktiszt az Antarktisszal ellentétben nem védi nemzetközi egyezmény.

Arktiszi területkövetelések. Oroszország 2001-ben folyamodott a kontinentélis talapzatának kiterjesztéséért a Lomonoszov-hátsággal kapcsolatos kutatásaikra alapozva. Az indoklás abból áll, hogy összetételét tekintve a terület igen hasonló a világ selfjeinek összetételéhez. Az ENSZ bár visszadobta további vizsgálatra, nem utasította el a kérést. | Forrás ,
A terület felosztása az érintett országok között nem új keletű kérdés, mindenki szeretne nagyot szakítani, nincs ez másképp a 21. századi fosszilis energiahordozó készletét az arktiszi területekben látó Oroszország esetében sem. Ennek érdekében többek között évek óta folynak vizsgálatok (részükről is) a kontinentális talapzat kiterjedése kapcsán, melyet a többiekhez hasonlóan az UNCLOS csűrés-csavarásával területi igényeik igazolásához szeretnének felhasználni.