A technika fejlődésével a kezdetben csak felderítésre használható, kisméretű, olcsó és könnyű pilóta nélküli repülőgépek mára már igazi harci eszközökké váltak. Főleg az utóbbi évtizedre jellemző, hogy a legújabb UAV-ken már akár többféle irányított fegyver is integrálásra került, és a háborús övezetekben egyre inkább a napi rutin részét képezik az ilyen gépekkel végrehajtott csapásmérő bevetések.
A legmodernebb UAV-k, mint pl. a General Atomics MQ-9 Reaper (Predator B), a „szokásos” AGM-114 Hellfire rakéták mellett már a lézeres irányítású GBU-12 Paveway II bombákat is célba juttathatják. Most azonban a General Dynamics (a továbbiakban: GD) vállalat egy olyan ötlettel állt elő, melyre eddig nem sokan gondoltak. A cég mérnökeinek fejében ugyanis szöget ütött egy elgondolás: mi lenne, ha tüzérségi lövedékeket is képesek lennének hordozni és bevetni az UAV-k?

MQ-9 Reaper taxizik fegyverzettel a szárnyai alatt ,
A GD hadianyagokkal és taktikai rendszerekkel foglalkozó részlegének fejlesztőgárdája nem is ült sokáig bambán a tervezet fölött, hanem nekilátott, és megalkotott egy könnyedén felszerelhető precíziós irányító szettet az amerikai haderőnemeknél nagy számban alkalmazott 81 milliméteres tüzérségi gránát számára.
Ezen rendszer segítségével az eddig általában M252 aknavetőkből kilőtt lövedékeket – természetesen a megfelelő rendszerek integrálása után – már a pilóta nélküli gépek is képesek lesznek az ellenség nyakába zúdítani.
A módszernek előnyei és hátrányai is vannak a korábban alkalmazott fegyverekhez képest. Az aknavetőkkel szemben előnyt jelenthet, hogy az UAV a célterület fölött képest kioldani terhét, és sokkal gyorsabban reagálhat a sűrűn változó harci helyzetre, mint a csatatértől több kilométerre lévő tüzérek. Amíg azonban azok egyszerre több csőből nagyobb mennyiségű gránáttal kínálhatják meg az ellent, addig a pilóta nélküli légi masina csak egy-két 81 mm-es aknát hordozhat, mivel annak tömege nem teszi lehetővé a nagyobb mennyiségben való cipelést.

Elbit Hermes 90 ,
A módszer azonban hiányosságai ellenére is jól jöhet bizonyos helyzetekben, éppen ezért a GD igyekszik azt eladni az Amerikai Hadsereg és Tengerészgyalogság számára is, ugyanis ezen fegyvernemek vehetik a legnagyobb hasznát. Azt egyelőre nem tudni, hogy milyen UAV-típusokra integrálták eddig a rendszert, de minden valószínűség szerint az izraeli Elbit Hermes 90-re, melyet az amerikai piacon a GD forgalmaz.