Folyamatos a Mil helikopterek szállítása Azerbajdzsánba

Azerbajdzsán napjainkra az orosz Mil helikopterek egyik fő vásárlójává lépett ellő. Jelenleg több mint nyolcvan új Mi-35-ös és Mi-171-es helikopter szállítását várja a dél-kaukázusi ország. Hasonló mennyiségben manapság csak az indiai fél számára folyik a Mil helikopterek gyártása.

Az azerbajdzsáni helikopterek története a kilencvenes évek elején dúló véres háborúban kezdődött, amikor a formálódó azeri fegyveres erőknek sürgős szükségük volt a forgószárnyas technikákra, az örmény haderő elleni hadműveletek során. Mivel a dél-Kaukázus államai hivatalosan nem részesültek a területükön állomásozó volt szovjet hadseregek fegyverzetéből, ezért homályos forrásokból voltak kénytelenek beszerezni Mi-24-es és Mi-8-as helikoptereiket.

Lestrapált azeri Mi-24V

A kilencvenes években beszerzett, lestrapált Mi-24V az ezredfordulón ,

Napjainkra, a használtan beszerzett technikák egy része megérett a cserére. Ez egybeesik Azerbajdzsán intenzív fegyverkezésével is, ezért az ottani döntéshozók – támaszkodva a fosszilis nyersanyagok exportjából származó bevételekre – nagyban gondolkodnak.

Első lépcsőben, két éve Ukrajnából beszereztek tizenkét használt Mi-24-es helikoptert, melyeket fokozatosan, a régi dél-afrikai ATE cég terveihez hasonló Mi-24G változatra alakítanak át. Elsősorban a korai Mi-24-es típusok hiányosságát, az éjszakai és bonyolult idős bevethetőséget igyekeznek pótolni. A korszerűsítés hasonló az Algéria számára tíz éve végrehajtott munkához, bár a fegyverzetet csak részben érinteti. Legfőbb változtatásként, az eredeti típus fedélzeti lőfegyverét cserélik le a Vektor GI-2 típusú 20 mm gépágyúra, mely célra tartását új optikai szenzorok segítik.

Korszerűsített Mi-24G előtt az azeri elnök

A korszerűsített Mi-24G előtt Azerbajdzsán elnöke Ilham Alijev ,

A fentieken kívül, az azeri fél tavaly ősszel megrendelt 24 darab új építésű Mi-35M változatot is, melyek gyártására az oroszországi Rosztov városában működő üzem készült fel. Az rosztovi repülőtérről az első két Mi-35M harci helikoptert, december 12-én repülte át a Volga-Dnyeper légitársaság An-124-es típusú repülőgépe Azerbajdzsánba. Az új helikopterek nagyrészt azonosak a brazil és venezuelai légierők számára leszállított példányokkal, de azokkal ellentétben hófehér festést kaptak!

Fehérre festett azerbajdzsáni Mi-35M

A vadonatúj azeri Mi-35M szállításra előkészített példánya, a hónap elején, még 2011-ben ,

A harci helikoptereken felül a légi szállító kapacitást is fejlesztik. A kazanyi helikoptergyártó üzemtől hatvan Mi-171-es szállító helikopter gyártását rendelték meg! Ezekből negyven az azeri fegyveres erőkhöz, húsz pedig a határőrséghez kerül. A kazányi gyárral már jó kapcsolatokat ápolnak, hiszen az a kétezres évek második felében több mint tíz Mi-171 és 172-es helikoptert szállított az azerbajdzsáni minisztériumok számára különböző félkatonai, illetve VIP szállító feladatokra.

Azerbajdzsáni MI-171 a Kazányi Helikoptergyárban

A már azeri jelzésekkel ellátott Mi-171-es a kazányi gyárban ,

A hatalmas mennyiségben beszerzett új technikával kapcsolatban több kérdés is felmerül. Először is, hogy kik fogják repüli, illetve üzemeltetni a jelentős számú új helikoptert? Az azeri katonai vezetés álláspontja szerint a kiszolgáló és hajózó személyzet képzését Oroszországban kezdték meg. Ezen kívül – mivel Törökországgal jó viszonyt ápolnak – a Törökök is vállaltak pilóta kiképzést. A másik, hogy ki ellen fegyverkezik Azerbajdzsán, hiszen az elmúlt közel húsz évben megelégedtek egy-egy harci és szállító helikopter századdal? Azerbajdzsánnak, Örményországgal kapcsolatos viszonya közismert, de napjainkra lassú elhidegülés tapasztalható déli szomszédjukkal, Iránnal is.

Ilham Alijev ez év nyarán tekintette meg a kazányi gyártósort

Ilham Alijev ez év nyarán tekintette meg a kazányi gyártósort ,

—–
Szerző: Galcom

Folytasd a fórumban

Hasonló hírek

HTKA Podcast S01E05 - Nemzeti helikopterképesség fejlesztése

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Végrehajtotta szűzrepülését a Tu-160M első példánya

Mianmar bevásárolt orosz légvédelemből és drónokból

Mianmar bevásárolt orosz légvédelemből és drónokból

Elindult a MiG-41 fejlesztése

Elindult a MiG-41 fejlesztése