|

A kalinyingrádi radar aktiválásról

A napokban az amerikaiak és a NATO kapott rendesen a választások előtt álló Oroszországból az Európába telepítendő rakétavédelmi rendszer kapcsán. Dimitrij Medvegyev elnök kinyilatkoztatásai alapvetően felelevenítik azon ígéreteket, melyek a Bush adminisztráció ideje alatt az abszolút mélypontot elérő vita idejében születtek: Iszkanderek Kalinyingrádba, – és most már Oroszország egyéb, a vita szempontjából lényeges határterületeire is – illetve fegyverkorlátozási szerződésekből visszalépés. (A CFE után ezúttal az Új START egyezményt lebegtetik Moszkvában.) Mellékesen megjegyzendő, hogy a befenyítő nyilatkozatok mellett a védelmi miniszter helyettesnek meg pont a nyugtató szerep jutott: Anatolij Antonov nyilatkozata szerint azért nem eszik olyan forrón azt a bizonyos kását, az elnök mondatai igazából felhívást jelentenek a tárgyalások folytatására.

Hírünk apropója ugyanakkor nem ez, hanem Oleg Osztyapenko tábornoknak, az Orosz Űrerők parancsnokának ezen múlt heti műsorban megejtett nyilatkozata. Igen, arra gondolunk, ami még valamelyik magyar híradóban is szerepelt: Medvegyev elnök látogatása az üzembe állított kalinyingrádi radarbázison. Mert mint tudjuk az aktuális bejelentés szerint aktiválták Oroszország nyugati exlávéjában felhúzott radart. Legalábbis bizonyos szinten…

Dimitrij Medvegyev és Anatolij Szergyukov a kalinyingrádi Voronyez-DM radarbázison

‘Oleg, az ott ugye nem egy pár Trident?’ | Fotó: orosz védelmi minisztérium / mil.ru ,

Mint olvasóink talán emlékeznek rá, orosz barátaink az idei év januárjában jelentették be, hogy Kalinyingrádban bizony egy újabb korai előrejelző radaruk épül. Osztyapenko akkor úgy nyilatkozott, hogy az építési folyamatok ugyan még zajlanak, de a radar már online üzemre kész. Nem egészen egy hónapra rá, az Abu Dhabiban zajló IDEX-2011 védelmi expón Vlagyimir Popovkin helyettes védelmi miniszter többek közt ezen radarról is értekezett. A korai előrejelző szerepkört megerősítette, ám a teljes harckészültség elérését 2016-ban jelölte meg.

Államfői látogatás a kalinyingrádi radarbázison

Dimitrj Medvegyev a kalinyingrádi Voronyezs-DM radarbázison tett látogatása közben – a háttérben Anatolij Szergyukov védelmi miniszter | Fotó: orosz védelmi minisztérium / mil.ru ,

A radart ellenben formálisan üzembe helyezték nemrégiben – végül is megtehették, hiszen ezen diplomáciai töltetet eldurranthatták úgy, hogy ne kerüljenek korábbi nyilatkozataikkal ellentmondásba. (Ha rosszindulatúak lennénk, akkor azt mondanánk, hogy az inkonzisztens nyilatkozatok nem mindig szokták zavarni őket, mint tudjuk. De persze nem mondunk ilyet… :) )

Megtehették, lévén a Voronyezs radarok moduláris rendszerűek, tehát az eddig elkészült komponensek már használhatóak, csak épp a bázis nem üzemel teljes kapacitással, képességeinek csak egy része áll rendelkezésre. És hogy milyen mértékű a készültség? Nos, ezt hivatalosan nyilván nem kötötték a nagyérdemű orrára, azonban egészen bizonyosan nem 100 százalékról van szó. A többek közt ezen témában régóta utazó russianforces.org becslései szerint 12 százalék körüli lehet. Mindezt elvileg a védelmi minisztérium által közzétett fotókból, illetve az antennarendszer azokból saccolt készültségének mértékéből matekozták ki.

A kalinyingrádi Voronyezs-DM radarépület

A kalinyingrádi Voronyezs-DM radarnak otthont adó épület. Korai előrejelző radar lévén az antennafelületeknek célravezető, ha felfelé néznek, ergo némiképp döntöttek. A Voronyezs-M radarokkal ellentétben a deciméteres hullámhosszal operáló változat házikóban lakik, az antennafelületek nem látszanak, de nyilván döntöttek. | Fotó: orosz védelmi minisztérium / mil.ru ,

11 hozzászólás “A kalinyingrádi radar aktiválásról”

  1. Hááát… azt azért megnézném, hogy egy Voronyezs típusú radart, de úgy overall bármilyen nagy észlelési távolsággal bíró korai előrejelző radart csak úgy arrébb tesznek :) Ezek böszme nagy épületekben laknak, legyen szó az orosz Voronyezs, vagy a jenki BMEWS & PAWE PAWS rendszerekről.

    http://russianforces.org/blog/2009/02/voronezh-class_radars_photos.shtml
    http://multimedia.mil.ru/multimedia/photo/gallery.htm?id=4544@cmsPhotoGallery

    Viszont mintha olvastam volna valahol nemrégiben, hogy netán mennek majd ABM komponensek is – vélhetően Sz-500 – Kalinyingrádba, lehet azzal kavartak valamit.

  2. A mai világban már minden mobil:

    http://www.google.com/imgres?q=home+movers&um=1&hl=en&client=opera&sa=N&rls=ru&channel=suggest&biw=1366&bih=646&tbm=isch&tbnid=LrIrutWXXgGPnM:&imgrefurl=http://www.prodgerhousemovers.com/About/about.htm&docid=BYWv7Qff0zp_jM&imgurl=http://www.prodgerhousemovers.com/About/images/house.jpg&w=545&h=306&ei=-R3aTtiYFaSk4gTDrMSLDg&zoom=1&iact=hc&vpx=173&vpy=364&dur=1067&hovh=168&hovw=300&tx=163&ty=172&sig=117995313852061541904&page=3&tbnh=103&tbnw=210&start=37&ndsp=17&ved=1t:429,r:6,s:37

    :D

  3. @dudi Nem mobil, hanem moduláris. Nem hordozható, hanem több alkotó elemből áll, illetve bővíthető.

    A „Voronyezs” moduláris felépítésének köszönhetően annak további fejlesztése rövid időn belül megoldható.

  4. A korábbi hasonló kategóriájú szovjet radarokhoz képest jóval könnyebben áttelepíthető.
    http://www.deagel.com/Ground-Sensors/Voronezh-DM_a002354001.aspx
    „The Voronezh-DM missile attack early warning radar is based on modular off-the-shelf radar technology. It comprises 23 modules that can be assembled in 12-16 months at a prepared concrete slab site compared to Soviet era missile attack radars consisting of 4,000 elements and needed more than five years (60 months) to assemble. The modular approach the Voronezh-DM radar system upgradeable and re-deployable to another area with ease. Besides, the new missile attack radar system is far less expensive than Soviet-era analogs with the Voronezh-DM manufacturing and deployment cost estimated at 1.5 billion Rubles and an legacy Daryal-class radar estimated at 19.8 billion Rubles. „

  5. Azért két megjegyzés…

    A kezelőszemélyzet a képen SAPKÁBAN ül a teremben, pedig nem lehet hideg:)- remélem ez csak a (meglehetősen ostoba) protokollnak szól…

    Még mindig jobb ez a kép, mintha atomrakéta silót látnánk, ahol épp ütik be a lengyel kódokat – huszonöt évvel ezelőtt az volt a valóság.